Vjerujemo li ovo: da je Bog Otac koji nam želi dobro i kada sve izgleda loše? Ako dosad nisi to vjerovao, odsada počni. I reci: „Oče, prihvaćam sve što dolazi iz Tvoje ruke. Budi volja Tvoja!“
Danas mnogo ovisimo jedni o drugima. Svijet je postao jedno veliko selo te svi sve znaju o svima. U roku od nekoliko minuta znamo što se dogodilo na drugom kraju svijeta, nešto što je ne tako davno bilo nezamislivo. Sve to znanje čini da si umislimo kako imamo moć i sigurnost. Da imamo sve pod kontrolom. Mislimo kako možemo lako predvidjeti neke situacije, posebno se oslanjajući na neka svoja umijeća jer ako nešto zapne, pitat ćemo Google.
Danas ako hodate ulicom s nekim i razgovarate o vremenu te upitate svoga sugovornika što misli hoće li padati kiša, on vjerojatno neće pogledati u nebo da vidi ima li oblaka, nego će pogledati u mobitel da vidi što kaže umjetna inteligencija. A što ako nestane struje? Što ako se isprazni baterija ili ostanemo bez signala? Što ako nas i netko od ljudi iznevjeri? Što ako…? Smak svijeta!
Trebamo raditi i truditi se i oko svojih obveza, kao i oko napretka u kreposnom životu, ali ne smijemo si umisliti da možemo predvidjeti ishod ili tijek situacije.
Ne možemo znati kada i kako će biti nešto za što se molimo ili što očekujemo. Kažu duhovni pisci da je u duhovnom životu jedino sigurno to da ništa nije sigurno. Napast je da izgubimo strpljenje, mir i da postanemo napeti i razdražljivi, ljuti na cijeli svijet kada sve postane nepredvidivo i kada ne ide kako smo zamislili. I ovdje nam Azelija može pomoći oko toga kako se postaviti u takvim situacijama, kao i u svemu u životu.
Ona kaže da je najbolje sve staviti u Božje ruke te čekati ishod situacije u miru prepuštajući se Njegovoj volji.
Opet podsjetnik da se uistinu vježbamo u prihvaćanju toga da u svemu bude Božja volja, a ne naša. Staviti u Božje, u Očeve ruke sve. Čekati – ne požurivati, ne vaditi korijen biljke da vidimo koliko je narastao. Prepustiti se volji Onoga koji puno bolje zna što je za naše dobro.
Vjerujemo li ovo: da je Bog Otac koji nam želi dobro i kada sve izgleda loše? Ako dosad nisi to vjerovao, odsad počni. I reci: Oče, prihvaćam sve što dolazi iz Tvoje ruke. Budi volja Tvoja!
Meditaciju je pripremila klauzurna karmelićanka iz Karmela sv. Josipa u Đakovačkoj Breznici.
„Meditacije iz Karmela“ emitiraju se svakodnevno od Pepelnice do Uskrsa u 6:15 na Hrvatskom katoličkom radiju, ususret dolasku relikvija sv. Male Terezije i njezinih svetih roditelja Ljudevita i Azelije Martin u Hrvatsku.