Koncert „Rijeka se budi“ okupit će 9. studenoga u Dvorani mladosti na Trsatu vodeća imena na hvatskoj glazbenoj duhovnoj sceni kako bi proslavio 100. obljetnicu Riječke nadbiskupije i 50 godina života najnagrađivanijeg riječkog glazbenika suvremene kršćanske glazbe Andreja Grozdanova.
Među izvođačima će nastupiti: Alan Hržica, Amorose, Vanessa Mioč, Sestre Halužan, fra Marin Karačić, Albina, Veritas Aeterna i Mihaela Gradečak.
Na pozornici će se pridružiti i govornici: riječki nadbiskup Mate Uzinić, provincijal Hrvatske pokrajine Družbe Isusove p. Sebastian Šujević i svećenik Dražen Radigović, najavili su vikar za pastoral Riječke nadbiskupije Mario Gerić i glazbenik Andrej Grozdanov na konferenciji za medije u Nadbiskupskom ordinarijatu u Rijeci.
Organizatori koncerta su Riječka nadbiskupija i Bono Records.

Koncert “Rijeka milosti 2” / Foto: Josip Ninković
Iz organizacije najavljuju produkciju na vrhunskom nivou. Majstor rasvjete bit će Nikola Podlesnik koji je radio projekt „Progledaj srcem“, a koji je rasprodao dvije zagrebačke Arene. Iz Velike Britanije dolazi ton majstor Matt Hill iz Hill audio, koji je radio „Live Aid“ na Wembley Stadionu i na kojemu su nastupile najveće svjetske zvijezde. Između ostaloga, on je i ton majstor Gramyija kršćanske glazbe i iz osobnog poznanstva je rekao: „Dolazim!“
Prilika za novo buđenje
Gerić je istaknuo da obilježavanje 100 godina biskupije u Rijeci nije samo povijesno sjećanje na jedan trenutak u povijesti, nego prilika za novo buđenje, „da možemo pogledati kakve su potrebe današnjeg vremena i pred njima se probuditi i odgovoriti na ono na što nas Duh Sveti kao Crkvu poziva.“

Otvaranje Jubileja u Rijeci / Foto: Danijel Delonga
„Proslava jubileja tijekom ove godine održana je na različite načine, liturgijskim proslavama, nedavno održanom Svečanom akademijom, a ovaj koncert će biti prilika da se u ovu proslavu i obilježavanje jubileja naše mjesne Crkve uključi i mlađa populacija koja u najvećoj mjeri sudjeluje na ovakvim koncertima“, kazao je Gerić.
Andrej Grozdanov
Rođen je 1975. godine u Rijeci. Gitaru je diplomirao na prestižnom Guitar Institute of Technology u Londonu (UK) s Platinastom diplomom. Taj institut, sada smješten u Los Angelesu (USA) iznjedrio je mnoge svjetski poznate glazbenike. Uz to, teologiju i filozofiju diplomirao je na KBF-u.

Andrej Grozdanov / Foto: Privatni album
U glazbenoj karijeri snimio je osam vlastitih albuma, od kojih je šest nominirano za Porina, a dva su ih i dobila u kategoriji „Najbolji album Popularne duhovne glazbe“. Na albumima su mu gostovali poznati svjetski gitaristi Vlatko Stefanovski i Phil Keaggy. Svirao je i na preko 40 albuma drugih izvođača istog žanra. Posebno se ističe suradnja s Grammy dobitnicima Michaelom W. Smithom, Mattom Redmanom, Martinom Smithom, Hillsongom i mnogim drugima.
Već deset godina gitarist je na najvećem događaju duhovne glazbe u Hrvatskoj, Progledaj srcem koji je uspio rasprodati stadion Maksimir i sedam zagrebačkih Arena. Gitarist je u bendu Alana Hržice, a sa svima koji su pozvani na koncert u Dvorani mladosti, ostvario je značajne suradnje.