Budi dio naše mreže

Povodom ovogodišnjeg prvog zagrebačkog Hoda za život u subotu 10. svibnja, dr. Željka Markić i Tea Bekavac iz Udruge „U ime obitelji“ i dr. Ivan Mihanović iz udruge Vigilare u HKR-ovoj emisiji Argumenti poručili su nam kako je vrijedno boriti se za svaki ljudski život te koji su plodovi desetogodišnjeg rada inicijative Hoda za život.

/ mbl

„Danas vidimo da mnogo ljudi stoji iza znanstvene činjenice da život započinje začećem“, izdvojila je izvršna direktorica Udruge „U ime obitelji“ dr. Markić kao jedan od plodova razdoblja od deset godina koliko se u Hrvatskoj događaju hodovi za život.

Pitanje zaštite života je, napomenula je dr. Markić, „pitanje koje stoji nad svima nama. Mi živimo u društvu u kojem se može, u kojem zakon tako kaže, usmrtiti dijete u utrobi njegove majke. To stoji na svakome od nas. Naše društvo, u demokraciji, kaže da je to u redu. To nije u redu!“

Hod za život u Rijeci 2024. / Foto: Hod za život Hrvatska

I žena i dijete su žrtve pobačaja

„Žena je žrtva pobačaja i dijete je žrtva pobačaja i nikada se ne pomaže ženi tako da ona usmrti svoje dijete. Kakva je to pomoć kada se ženi kaže da je rješenje njezinih problema u tome da ona usmrti svoje dijete?

Upravo suprotno, mi (Hodom za život) otvaramo prostor slobode za tu ženu, mi joj kažemo da pobačaj nije rješenje, da to nije rješenje za nikoga“, dodala je dr. Markić.

Osvrnula se i na diskriminaciju organizacije Hoda za život koju čini trenutačna gradska vlast u Zagrebu, ne dopuštajući da se uoči hoda na glavnim gradskim trgovima ističu zastave Hoda za život. Upozorila je da time aktualna gradska vlast svima koji hodaju za život poručuje da su oni građani drugoga reda.

„I tim se gestama ljude obeshrabruje da se ne uključe u inicijative poput Hoda za život“, rekla je Markić i dodala:

Hod za život ove godine odvija se u 17 hrvatskih gradova.

Problem rane seksualizacije djece i mladih

U emisiji je dr. Mihanović upozorio i na problem rane seksualizacije djece i mladih kao jedan od problema koji, osim pobačaja i eutanazije, stoji kao ugroza životu u Hrvatskoj i svijetu.

„Naglašavanje samo jednog aspekta ljudske osobe, a ne njegove cjelovitosti, štetno je i vodi k stvaranju mentaliteta kulture smrti, što je pojam koji je sv. Ivan Pavao II. isticao kao ono što stoji nasuprot kulturi života“, istaknuo je.

Sve počinje s odgojem savjesti.

„Od savjesti sve počinje. U našem društvu vlada mišljenje da su socijalna ili ekonomska pitanja važnija od moralnih pitanja. Nisu. Od savjesti sve kreće i sva ona nastojanja koja radimo kao udruge služe da bi se formiralo tu savjest“, rekao je.

Pozvao je i roditelje da se angažiraju kada se u školskoj nastavi kroz rad različitih aktivističkih udruga djeci i mladima želi nametnuti nove antropološke postavke. Naveo je i primjere udruga iz Rijeke koje imaju utjecaj i na programa tzv. spolnog odgoja u školama.

Hod za život u Rijeci 2024./ Foto: Hod za život

Program „Rita“ pruža podršku majkama

Tea Bekavac predstavila je novi projekt Udruge „U ime obitelji“, Rita – potpora mijenja živote.

Riječ je o projektu koji daje podršku majkama, koje su suočene s teškom dijagnozom djeteta u trudnoći ili drugim poteškoćama tijekom trudnoće.

Prije dvije godine Tea Bekavac podijelila je osobno svjedočanstvo o svojoj kćeri Riti, koju je rodila unatoč teškoj dijagnozi i koja je nakon rođenja živjela dva mjeseca i dvanaest dana.

Doživjeli smo radost jer smo upoznali svoje dijete.

„Bilo je teško, bili smo tužni, bili smo i slomljeni. Ali, doživjeli smo radost jer smo upoznali naše dijete (…) Prihvaćanje te stvarnosti donijelo nam je radost i mir“, pojasnila je.

Emisiju u cijelosti možete poslušati na poveznici:

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja