O reakcijama na prošlotjednu tribinu "Treba li trpjeti u braku" u organizaciji Hrvatske katoličke misije u Zürichu u Argumentima HKR-a u srijedu 22. studenog govorili su dr. sc. Anita Dučkić Sertić, logoterapeut i duhovni terapeut, voditeljica Centra za promicanje dobrobiti ranjivih osoba Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Ivana Katanović, voditeljica seminara "Ljubav i poštovanje" i don Danijel Vidović, salezijanac, župnik zagrebačke župe Marije Pomoćnice.
Tribina je iznjedrila brojne komentare na društvenim mrežama koji pokazuju da je nekolicina vjernika i dalje nesigurna na koje ih i kakvo trpljenje Bog u braku poziva te u kojim slučajevima je potrebno povući granicu i zaštititi sebe i obitelj od psihičkog ili fizičkog zlostavljanja.
Uzrok visoke stope razvoda – nepripremljenost je za brak, smatra dr. sc. Dučkić Sertić, i to zbog emotivne, psihološke i duhovne nezrelosti.
“U braku tražimo smiraj, zaštitu i sigurnost. Neće nas nikakva institucija niti smiriti niti nam je brak štaka na koji se trebamo osloniti. Osobe zrele trebaju ući u taj jaram gdje zajedno doprinosimo boljitku i stvaramo bolje ozračje zajedničkog života jer Bog je spojio dvije nesavršene osobe”, naglasila je duhovna terapeutkinja.
Don Danijel govorio je o pastoralnoj pripremi za brak, na kojoj u nekim župama, priznaje, još treba poraditi. Po njemu, predbračni bi tečaj u crkvi trebao trajati godinu dana, a mladima u pripravi savjetovao je dodatnu pomoć.
Mislim da nije dovoljno pet dana pripreme za nešto što traje vječnost, a počinje u trenutku kada pred Gospodinom supružniku ili supružnici obećamo svoje ‘da’.
“Naša Hrvatska nudi ljude koji su spremni sa psihološke stane i iz iskustva vlastitoga življenja braka, ući dublje u trenutak kada će pred Gospodinom supružniku ili supružnici obećati svoje ‘da’. Na tome trebamo raditi više i mislim da nije dovoljno pet dana pripreme za nešto što traje vječnost”, kazao je salezijanac i župnik zagrebačke župe Marije Pomoćnice.
Ako supružnik trpi zlostavljanje bilo koje vrste, tada se ne može govoriti o kršćanskom braku, upozorila je dr. Dučkić Sertić. “Isusova namjera nije da netko pati u smislu da trpi nasilje ili bilo kakvu vrstu zlostavljanja i pogotovo da djeca žive u takvom jednom okruženju”, rekla je.
Brak je alat i test naše vjernosti prema Bogu. Naš supružnik kao i naš brak, nalik su brusnom papiru. Brusi nas da postanemo dijamanti.
Brak podrazumijeva žrtvu, kompromis i trpljenje, a uz molitvu za bračnog partnera Katanović je otkrila zašto je obostrana i iskrena komunikacija supružnika ključna.
“Brak je alat i test naše vjernosti prema Bogu. Kroz njega, mi koračamo prema nebu. Naš supružnik kao i naš brak, nalik su brusnom papiru. Brusi nas da postanemo dijamanti jednoga dana. Kada dođem pred Boga, On neće pitati što je činio moj suprug, već što sam ja učinila u našemu odnosu, kako sam reagirala i tada se neću moći pozvati na njegovu odgovornost i prebaciti lopticu na njega”, komentirala je voditeljica seminara “Ljubav i poštovanje”.
Brak nije križ, već ga on supružnicima pomaže nositi, a mora biti utemeljen na međusobnom poštovanju i obostranoj ljubavi, složili su se sugovornici.
Emisiju “Argumenti” u cijelosti pogledajte ispod članka.