Budi dio naše mreže

Sredinom listopada 1991. svirepim zločinom pobunjenih Srba dovršeno je etničko čišćenje Novog Sela Glinskog.

/ Borna Marinić

Mjesto je to koje se nalazi u neposrednoj blizini Gline. U ljeto 1991. godine, u glinskom kraju počinju sve učestaliji sukobi hrvatskog stanovništva sa srpskim koje je ojačano vojnom zaštitom JNA. Kako je glinski kraj postao sastavnim dijelom Republike Srpske Krajine, tako se počela provoditi surova nacionalna politika homogeniziranja i čišćenja banovinskog kraja. Novo Selo Glinsko bilo je naseljeno hrvatskim stanovništvom pa se direktno našlo na udaru svojih srpskih „komšija“ iz sela Brnjeuško i Majskih Poljana.

Većina civilnog pučanstva Novo Selo Glinsko napustila je 2. listopada pridruživši se masovnom zbjegu Hrvata prema Kupi. Već idućeg dana uslijedio je prvi krvavi pohod. Tog 3. listopada u selo su ušle jedinice domaćih pobunjenika okupljenih u Teritorijalnu obranu Petrinja i Teritorijalnu obranu Glina. U TO Petrinja su uglavnom bili vojni obveznici srpske nacionalnosti iz sela Luščani i Banski Grabovac. Oni su se pri napadu kretali iz pravca Luščana. Prvi bataljon TO Glina bio je popunjen vojnicima srpske nacionalnosti iz Gline i Brnjeuške, a oni su u selo ušli iz pravca ceste Glina – Petrinja. U svome selu, na kućnom pragu, tog dana ubijeno je desetak osoba.

U selu je nakon toga ostalo živjeti još dvadesetak civila u strahu koji se pokazao opravdanim. Niti dva tjedna kasnije u selo je iz pravca Luščana ušla teroristička skupina “Kamijev vod smrti” naoružana automatskim oružjem, obučena u maskirne uniforme s čarapom na glavama. Skupina je imala vodiča, Milu Paspalja zvanog Baćo iz Majskih Poljana. Vođa skupine bio je nekadašnji pripadnik JNA Duško Malović. Muškarce su odmah odvojili i strijeljali, a žene i djecu zatvorili su u podrum doma i na njih ispalili zolju. Najmlađa žrtva bila je petnaestogodišnjakinja Katica Šimanović koja je ostala s bakom i djedom u selu. U dva spomenuta ubilačka pohoda ubijeno je 32-oje Hrvata, a posmrtni ostaci njih 22-oje još uvijek nisu pronađeni.

Masovni zločin izazvao je egzodus preostalog nesrpskog stanovništva s prostora Banovine, od Kupe na sjeveru do Dvora na Uni na jugoistoku. Cilj etničkog čišćenja bio je ostvaren. Za zločine u Novom Selu Glinskom podignuta je optužnica, ali se do danas na optuženičkoj klupi itko nije našao. Hrvatski branitelj Ivica Pandža Orkan godinama se trudi istražiti ovaj zločin, a dio rezultata prezentiran je u emisiji Istraga na Novoj TV. Trideset godina nakon ove tragedije Novo Selo Glinsko pogođeno potresom proživilo je novo teško stradanje.

Borna Marinić / Foto: HKM

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja