Jedna slušateljica požalila se da se uz trojicu ispovjednika u njezinoj župi ispovijeda samo pola sata prije mise. U slučaju da se neki pokornik dulje zadrži u ispovjedaonici, ostali se ne stignu ispovjediti prije početka mise.
Stoga, njezino pitanje glasi:
„Je li zabranjena ispovijed za vrijeme svete mise?“, a odgovara vlč. Damir Ocvirk, župnik župe sv. Josipa s Trešnjevke u emisiji HKR-a „Halo, velečasni?“
„U župi su trojica ispovjednika u franjevačkoj crkvi, ali ispovijed je samo pola sata prije mise. Pa, ako netko oduži, ostali se ne mogu ispovijedati. Prije jutarnjih misa najčešće i nema ispovijedi. Toliko je svećenika bilo i prije pa su uvijek ispovijedali, a danas kažu da ih nema (ovdje ih ima, hvala Bogu) da treba disciplinirati vjernike i ukine se ispovijed tijekom mise, a gotovo uvijek ima onih koji ne stignu na red prije mise.“
Odgovara svećenik:
„Za svaku crkvu je važno da se pravovremeno i na vidljivom mjestu istakne vrijeme ispovijedanja odnosno kada se vjernicima poslužuje sakrament pomirenja. Bilo bi dobro kada bi se svi sakramenti zapravo slavili u onom obliku i na onaj način kao što je to propisano.
Važno je da se na vidljivom mjestu istakne vrijeme ispovijedanja
Hvalevrijedno je da se sakrament pomirenja slavi u pokorničkim slavljima prema liturgijskim normama, da postoji zajedničko slušanje Božje riječi, molbenice, potom pojedinačna sveta ispovijed i onda zajedničko zahvaljivanje za primljene milosti. To je puni oblik ovoga slavlja.
Mi smo, nažalost, sakrament pomirenja, sveli samo na ispovijed, izreći grijehe i iz ispovjedaonice izaći van. Ali, sakrament ispovjedi ma puno veći crkveni značaj jer se zapravo vjernik, ispovijedajući svoje grijehe, pomiruje s Bogom i s Crkvom i vraća se ponovno u Crkveno zajedništvo.
Sakrament pomirenja, sveli smo samo na ispovijed, izreći grijehe i iz ispovjedaonice izaći van
Dogodi se da se netko ispovijeda i po 20 minuta tijekom svete mise. I zapravo nije na misi, a onda ide na pričest. Dakle, tad se preklapaju ova dva sakramenta.
Bilo bi dobro, kada god je to moguće, da se odvoje ta slavlja i da se vjernicima ponudi vrijeme kada pristupaju sakramentu ispovijedi i kada su slavlja svetih misa. Iz tog razloga, dobro je imati raspored i trebamo ga se pridržavati.“
Bilo bi dobro, kada god je to moguće, da se odvoje ta slavlja
Ispovijed je jedini sakrament čije se slavljenje ne može uklopiti u euharistijsko slavlje, nego nas on za njega priprema, na što podsjeća i Direktorij za pastoral sakramenata u župnoj zajednici HBK:
„Sakrament pokore može se slaviti svakog dana i u svako vrijeme liturgijske godine. Ipak, prikladno je da vjernici znaju dan i sat kada je svećenik na raspolaganju za ispovijed. Neka raspored ispovijedanja bude istaknut na vidljivu mjestu u crkvi. Neka se vjernici privikavaju da pristupaju sakramentu pokore izvan misnog slavlja (RS 86), osobito u određene sate.
Radi se ipak o dva različita slavlja koja se ne mogu pravo vršiti u isto vrijeme. Hvale vrijedan je običaj da svećenici u ‚snažnim vremenima‘ došašća i korizme jedni drugima pomažu u dekanatu ili regiji za tzv. ‚velike ispovijedi‘“ (br. 47).