Budi dio naše mreže

Može li bolesničko pomazanje primiti odrasla osoba koja je samo krštena i može li se osoba vjenčati u crkvi prije primanja sakramenta potvrde? Treba li kleknuti kod podizanja hostije? I je li potrebno stajati dok god se Presveto ne pohrani u svetohranište? Na ova i druga pitanja u petak, 11. ožujka u emisiji HKR-a "Halo, velečasni!" odgovarao je fra Roko Bedalov, župnik župe Sv. Antuna Padovanskog na Svetom Duhu.

/ Hrvoje Josip Bišćan

Može li bolesničko pomazanje primiti odrasla osoba koja je samo krštena?

Može. Najkraće rečeno, svaka osoba koja je krštena ima pravo zatražiti sve ostale sakramente u Katoličkoj Crkvi, bez obzira je li primila ostale.

U redovitom obliku sakrament bolesničkog pomazanja u sebi nosi i sakrament svete ispovijedi i mogućnost svete pričesti.

To je sakrament ozdravljenja koji je u sebi jako bogat. Svaka krštena osoba može zatražiti, osobito ako se radi o smrtnoj opasnosti i teškoj bolesti. Potičemo one koji su kršteni neka zatraže da Crkva moli za njih i njihovo zdravlje.

Može li se osoba vjenčati u crkvi prije primanja sakramenta potvrde?

Svi koji su kršteni mogu zatražiti i crkveno vjenčanje u Katoličkoj Crkvi, bez obzira jesu li primili sakrament potvrde kao punine dara Duha Svetoga. Potičemo sve one koji se osjećaju kao katolici da pristupe sakramentu ženidbe, da na takav način prihvate svjedočanstvo Boga u svome životu kao poslanje svoga života te da prihvate ostale bračne dužnosti. Tako će i taj sakramentalni pečat u njihovom životu uistinu donijeti silne milosti.

Treba li kleknuti kod podizanja hostije?

Liturgija nalaže da treba klečati u trenutku kada se događa vidljivi dio sakramenta euharistije, odnosno kada svećenik izgovara Isusove riječi s Posljednje večere. Međutim, u mnogim našim krajevima je običaj neposredno prije same podjele svete pričesti, kada svećenik podigne hostiju i kaže “Evo Jaganjca Božjega”, da se u tom trenutku poklekne.

Teološki gledano, nije potrebno pokleknuti. Ako postoji tradicija tog trenutka iskrenog iščekivanja Onoga koji dolazi u svoju zajednicu, vjernici iz poštovanja prema tom trenutku kleče.

Profesori liturgije su nas učili da tamo gdje postoji običaj, da se pouči vjernike da kleknu, a tamo gdje se izgubio taj običaj ili nije zaživio, ne treba ih tjerati na to.

Ako osoba osjeća da u tom trenutku iz poniznosti pred svojim Spasiteljem treba kleknuti, neka klekne, i za to je nitko neće prozivati. S druge strane, ukoliko netko ne osjeća u tom trenutku, nije tako formiran ili nema takvu praksu, jednako je tako ispravno ostati u stojećem stavu, iščekujući trenutak kada će pristupiti pojedinačnoj svetoj pričesti blagovati Tijelo Kristovo.

Je li potrebno stajati dok god se Presveto ne pohrani u svetohranište?

Nije potrebno ni propisano stajanje nakon primanja Tijela Kristova. To je trenutak kada smo pozvani na osobnu molitvu, bilo da s ostatkom kršćanske zajednice pjevamo prigodnu pjesmu, bilo da u skrušenosti zahvaljujemo Bogu na tom daru milosti koji smo primili u svetoj pričesti. Svećenik nakon toga čestice ili hostije koje su ostale za pričest bolesnika ili euharistijsko čašćenje pohranjuje na posebno mjesto ili u svetohranište. U tom je trenutku Krist u meni i ja se mogu klanjati samo Kristu koji se nalazi u meni. To je otajstveni trenutak kada je Krist ušao u moje srce i upravo tada sam pozvan kroz svoj život zahvaljivati Bogu na tom daru.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja