Budi dio naše mreže

Papa Franjo gostovao je u nedjelju, 19. siječnja putem videoprijenosa u emisiji „Che tempo che fa“ televizijske kuće Nove. Izrazio je podršku povodom primirja između Izraela i Palestine, naglasio važnost oprosta i duhovnog „početka ispočetka“ te pohvalio sve veću uključenost žena u ključne službe unutar Vatikana.

/ ei/IKA

Voditelj emisije i novinar Fabio Fazio upitao je Papu za komentar povodom primirja između Izraela i Palestine u Gazi na što je Papa zahvalio svim sudionicima koji su pridonijeli njegovu postizanju i provedbi. Izrazio je također nadu kako trenutačna situacija nije kratkoročna opcija, već dugoročno rješenje.

Za postizanje mira često se nešto izgubi, a mirom se dobije više.

„Vjerujem da je to jedino rješenje. Moramo uvjeravati, moramo uvjeravati tom blagom retorikom koja uvjerava. Mir je uvijek bolji od rata. Uvijek! Za postizanje mira često se nešto izgubi, a mirom se dobije više… Za mir je potrebna hrabrost!“, rekao je.

Zatim ga je novinar upitao što je htio reći sintagmom „počnite ispočetka“ koju je Papa u više navrata upotrijebio pri najavljivanju te otvorenju redovite Jubilarne godine.

Mi smo ti koji se umorimo od traženja oprosta. Bog uvijek oprašta.

„Naš život je neprekidan početak. Znate, svaki dan počinjemo iznova: nakon pada, ustanemo i počnemo iznova; nakon uspjeha, idete dalje i počinjete ispočetka. A ovo je vrlo važna stvar: početi iznova, što znači hodati. Kad čovjeku stane srce, događa se ono što se događa s mirnom vodom: propada, trune. Čovjek mora uvijek hodati, kao što voda rijeke uvijek mora ići“, objasnio je te dodao dodao govoreći o Jubileju da se „Bog nikad ne umara opraštati. Nikada! Mi smo ti koji se umorimo od traženja oprosta. Bog uvijek oprašta, uvijek! I ovo si utuvi u glavu, u srce: Bog uvijek oprašta! Moramo samo pokucati na vrata. Nema grijeha koji se ne može oprostiti; ne postoji. Jer Bog sve želi imati uza se, kao djecu, kao braću među nama. Ovo moramo dobro naučiti.“

Nema grijeha koji se ne može oprostiti.

PAPA FRANJO / FOTO: VATICAN MEDIA/REUTERS/PIXSELL

U nastavku emisije Papa je kritizirao potencijalne planove masovne deportacije u SAD-u pod novoizabranim predsjednikom. Ako je to istina, bit će sramota, jer račun za neravnotežu tjera jadne nesretnike koji nemaju ništa. Stvari se tako ne rješavaju.

Migranti moraju biti dobrodošli, praćeni, unaprijeđeni i integrirani.

Što se tiče migracija, papa Franjo ponovio je „četiri glagola“ za rješavanje hitne situacije. „Migranti moraju biti dobrodošli, praćeni, unaprijeđeni i integrirani.”

Također, dotaknuo se svoje zabrinutosti zbog pada nataliteta, navodeći prosječnu dob u Italiji od 46 godina.

„Ako nemate djecu, morate pustiti migrante unutra“, rekao je.

Rad žena u kuriji napredovao je sporo, ali učinkovito.

Od aktualnih pitanja, novinara je zanimalo i imenovanje s. Simone Brambille kao prve žene prefektice Vatikanskog dikasterija. „Rad žena u kuriji napredovao je sporo, ali učinkovito. Sada ih imamo mnogo. Na primjer, za izbor biskupa: u Povjerenstvu su tri žene koje biraju nove biskupe“, kazao je Papa te najavio da će u ožujku s. Raffaella Petrini postati prva žena predsjednica Namjesništva Države Vatikanskog Grada.

Žene to mogu bolje od nas.

U Namjesništvu je vicenamjesnik, koji će u ožujku postati namjesnik, časna sestra. U Dikasteriju za ekonomiju zamjenica je redovnica s dvije diplome. „Žene to mogu bolje od nas.“

Papa je na kraju komentirao i situaciju u Ukrajini, zaključivši kako je rat, bez obzira na motive – poraz.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja