Godišnja Ratzingerova nagrada za izvanredni doprinos na području teologije dodijeljena je u petak, 22. studenoga, japanskom kiparu za umjetnički rad na pročelju bazilike Svete Obitelji u Barceloni i irskom profesoru i autoru nekoliko istaknutih publikacija o Benediktu XVI.
Državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin istaknuo je trajnu baštinu djela pape Benedikta XVI. tijekom svečanosti dodjele Ratzingerove nagrade u petak, 22. studenoga, u Dvorani Regia u vatikanskoj Apostolskoj palači, javlja Vatican News.
Istaknuo je da oba dobitnika nagrade odjekuju teologijom, osjetljivošću i ljudskim i kršćanskim svjedočanstvom Josepha Ratzingera koji je posvetio svoj život „potrazi za istinom u svim njenim oblicima“.
Etsurō Sotoo, prvi nagrađeni kipar
Etsurō Sotoo prvi je kipar koji je nagrađen Ratzingerovom nagradom, rodom iz Japana, a nagradu je dobio za umjetnički rad na pročelju bazilike Svete Obitelji u Barceloni.
Slijedeći upute koje je ostavio Antoni Gaudí, španjolski arhitekt bazilike koji je započeo izgradnju Svete Obitelji „Sagrada Familia“ u 19. stoljeću, Sotoo se odlučio posvetiti uređenju zapadnog ulaznog pročelja koje prikazuje Kristovo Rođenje. Sotoovi kiparski radovi nalaze se u raznim dijelovima bazilike, kao i na drugim mjestima u Španjolskoj, Japanu i Italiji te u firentinskoj katedrali.
Tijekom svog boravka u Barceloni i radovima na bazilici, Etsurō se i na osoban način susreo s Kristom, primio je sakrament krsta te postao katolik. Ujedno je veliki zagovornik kanonizacije Gaudija, „Božjega arhitekta“. Papa Benedikt XVI. posvetio je baziliku Svete Obitelji tijekom putovanja u Barcelonu 2010. godine, izražavajući svoju veliku zahvalnost za doprinos umjetnosti Antonija Gaudija. On na crkvu, rekao je kardinal, gleda kao na „Bibliju u kamenu“, ponavljajući Benediktovo vjerovanje u integraciju ljepote i vjere.
Irski profesor teologije Cyril O’Regan
Cyril O’Regan profesor je sustavne teologije na Odsjeku za teologiju Sveučilišta Notre Dame u Indiani već 25 godina, a doktorirao je i filozofiju.
Autor je brojnih knjiga i članaka, a nekoliko istaknutih publikacija posvetio je Benediktu XVI., od kojih se izdvaja knjiga „Newman i Ratzinger“.
„Oduševljen sam i također se osjećam nevjerojatno počašćenim s obzirom na kalibar učenjaka i mislilaca koji su nagradu primili prije mene”, rekao je O’Regan.
Prema Statutu Vatikanske zaklade Joseph Ratzinger–Benedikt XVI., nagrada se od 2011. dodjeljuje „znanstvenicima koji su se istaknuli svojim publikacijama i/ili znanstvenim istraživanjem“, čiji rad očituje autentične i značajne doprinose teologiji, poput onoga Josepha Ratzingera, pape Benedikta XVI. Nagradu je dosad dobilo 30 ukupno znanstvenika iz 18 zemalja.
O Ratzingerovoj baštini moglo se čuti i u četvrtak, 21. studenoga, na predstavljanju zbornika intervjua „Joseph Ratzinger u dijalogu sa svojim vremenom“ bivšeg mu tajnika Gänsweina. Prilikom predstavljanja istaknuo kako papu Benedikta XVI. pamti po britkoj inteligenciji i dubokoj vjeri.
„Nikada nije sebe htio proslaviti, nego doprinijeti dobrom glasu Crkve i vjere, iz osjećaja dužnosti, a ne straha“, poručio je.