Budi dio naše mreže

U tjednu kad Crkva slavi blagdan svetog Jakova, više od stotinu hrvatskih hodočasnika stiže u Santiago de Compostelu, na cilj svoga višednevnog pješačkog puta - Put sv. Jakova. Organizirani u sklopu Udruge Ekosspiritus i Bratovštine sv. Jakova iz Samobora, ne dolaze samo kao hodočasnici - nego i kao nositelji hrvatske kulturne baštine. Njihov Camino započeo je mnogo prije polaska, „na kućnom pragu“, a završava zajedništvom, molitvom i misom na hrvatskom jeziku u srcu Španjolske.

/ ei

Pratimo ih, u mislima koračamo s njima, a danas – uoči blagdana sv. Jakova – odlučili smo ih i čuti. O putu sv. Jakova u programu HKR-a govorio je Radovan Librić, tajnik Udruge Ekosspiritus i član Bratovštine sv. Jakova iz Samobora.

Radovan Librić / Foto: Facebook ‘Put sv. Jakova Hrvatska’

Organizacija hodočašća povezana je s obilježavanjem desete godišnjice Bratovštine, osnovane 2015. godine u Samoboru, a s namjerom da se Camino putovi približe hrvatskom narodu te oživi pobožnost prema sv. Jakovu.

„Vidjeli smo koliko je važno da ljudi mogu hodati nekim dijelovima trase, upijati baštinu kršćansku koja su stoljeća namrla kroz različite crkve, svetišta, katedrale – na koncu i Santiago de Compostelu“, istaknuo je Librić.

Foto: Pixabay/Santiago de Compostela

Posebna želja bila je revitalizacija srednjovjekovnih hodočasničkih putova koji su prolazili ovim područjima – od Carigrada pa preko današnje Hrvatske – jer je, kako Librić pojašnjava, „na tim starim putevima ostao trag brojnih hodočasnika, posebno u kapelama, crkvama, pa i u porušenoj Krbavskoj katedrali te mnogim mjestima gdje su se podizali oltari u čast sv. Jakovu“.

Camino počinje na kućnom pragu

Camino de Santiago / Foto: Privatna arhiva

Camino de Santiago ili Put sv. Jakova je mreža hodočasničkih puteva koji vode do grobnice svetog apostola Jakova u katedrali u Santiagu de Composteli u Španjolskoj. Put je bio iznimno popularan tijekom srednjeg vijeka, a danas ponovno doživljava porast popularnosti kao hodočasnička i turistička destinacija.

Postoji nekoliko ruta koje vode do Santiaga. No, naš sugovornik ima napomenu za početak puta: „Camino počinje na kućnom pragu.“ Govoreći o različitim putevima koji vode prema grobu sv. Jakova, naglasio je da je „najpoznatija francuska ruta, duga preko 800 kilometara, ali postoje i mnoge druge“, a pritom se prisjetio zanimljivog susreta:

„Sreli smo jednu Poljakinju koja hoda od kućnog praga, iz svoje Poljske.“ Time se, kaže, nastavlja stoljetna tradicija hodočašća, kakva je započela još u srednjem vijeku, kad su vjernici, zbog zatvorenog Jeruzalema, tražili nove puteve svetosti i utjehe.

Put sv. Jakova / Foto: Ekosspiritus

Obnova Camina u modernom vremenu nije bila slučajna – veliku je ulogu u tome, ističe Librić, imao tadašnji papa Ivan Pavao II., koji je krajem 70-ih i početkom 80-ih godina svojim autoritetom i funkcijom obnovio ovo hodočašće.

„Tisuću hodočasnika tada se podiglo i krenulo starim utabanim stazama, koje su se zatim počele označavati i obnavljati – gostinjci su se otvarali, i stari i novi, kako bi mogli primiti i odmoriti ljude koji su na putu prema Santiagu“, pojasnio je.

Hrvatski hodočasnici na putu sv. Jakova / Foto: Ekosspiritus

Govoreći o današnjoj snazi koju ima Put sv. Jakova, ističe kako ono što se događa na tom hodočašću uistinu djeluje kao duhovno čudo. „Danas vi na Putu svetog Jakova imate tisuću ljudi, mladih ljudi, svećenika, mise se služe u prirodi, svaki dan je hodočasnička misa“.

Hrvatski hodočasnici na putu sv. Jakova / Foto: Ekosspiritus

Iako među hodočasnicima ima i onih koji nisu vjernici ili pripadaju drugim religijama, Librić vjeruje da ni to nije slučajno. „Mislim da ih je Bog zaveo – da ih je Bog pozvao. Ipak ih upravo treba u ovom trenutku ovdje, kako bi se na kršćanskoj stazi, na toj staroj baštini koja se zove Put sv. Jakova, osvježili i kako bi se onda vratili doma i mogli to svjedočiti.“

Kako izgleda jedan hodočasnički dan?

Grupa bi danas trebala doći do cilja, a tijekom proteklih desetak dana hodanja imaju i logistiku koja je ohrabrila i osobe starije životne dobi da prihvate ovaj hodočasnički „izazov“.

„Grupa nikako nije mogla biti zajedno jer smo velika grupa. Čujemo da je to najbrojnije pješačko hodočašće ikada organizirano“.

Hrvatski hodočasnici na putu sv. Jakova / Foto: Ekosspiritus

Prešli su otprilike 220 kilometara, a uz same hodočasnike, prati ih i tehnička ekipa. „S nama su dvije žene – kuharice iz Društva svetog Izidora iz udruge Ekosspiritus. Tu su i voditelji, dva svećenika“, pojasnio je Librić.

Na putu im se planiraju pridružiti i drugi – članovi Bratovštine sv. Jakova te prijatelji koji trenutno hodočaste drugim pravcima prema Santiagu.

Dnevni hodočasnički ritam prilagođava se iz dana u dan. Za vrućeg vremena počinje jako rano kako bi se pješačilo kad je žega manja. Nakon prvih 8 do 10 kilometara slijedi doručak – najčešće s hrvatskim specijalitetima.

Hrvatski hodočasnici na putu sv. Jakova / Foto: Ekosspiritus

Tijekom dana hodočašće se nastavlja prema mjestu noćenja, uz pauze svakih 20 do 30 kilometara, gdje ih gostinjci primaju na noćenje. „Naša kuharica nas čeka s večerom – uvijek je nešto toplo, jušno, nešto sa žlicom.“

Večeri su rezervirane za zajedništvo, pjesmu, molitvu i slavljenje mise, koja se nerijetko slavi i ujutro. „Kruna dana je sveta misa, meditiramo evanđelje dana i slušamo poticaje naših svećenika.“ U ruksacima nose samo ono najnužnije: „Dvije boce vode, rezervna majica, čarape – ono što treba za jedan dan.“

Hrvatski hodočasnici na putu sv. Jakova / Foto: Ekosspiritus

Na samom cilju hodočašća, hrvatski hodočasnici bit će lako prepoznatljivi zahvaljujući narodnim nošnjama koje sa sobom donose iz svih krajeva zemlje.

„Uvijek potičemo da se pokaže bogatstvo koje se krije u narodnim nošnjama“, napominje, ističući kako su hodočasnici pristigli „od Dubrovnika do Međimurja, od Istre i Rijeke, pa do Prigorja, Zelinskog i Samoborskog kraja“. Najviše ih je iz Zagreba i okolice, ali zastupljena je čitava Hrvatska.

Hrvatski hodočasnici na putu sv. Jakova / Foto: Ekosspiritus

Naš sugovornik primjećuje i da mnogi Španjolci još uvijek ne znaju gdje se Hrvatska nalazi: „Poznaju nas po nogometašima i sportu, ali kroz hod i razgovor pokušavamo ih naučiti nešto više – i pokazati bogatstvo koje nosimo iz svojih krajeva.“

Na svetoj misi (na hrvatskom jeziku) 24. srpnja i 25. srpnja u katedrali u sklopu proslave svetkovine sv. Jakova očekuje se oko stotinu hodočasnika iz Hrvatske. „To je jako lijepa brojka“, rekao je dodajući da je ta vijest dočekana s velikim oduševljenjem.

Hrvatski hodočasnici na putu sv. Jakova / Foto: Ekosspiritus

Budući da je riječ o Svetoj godini, hodočasnicima će biti omogućena i ispovijed na hrvatskom jeziku. „Naši svećenici bit će na raspolaganju“, ističe, što je potaknulo i neke hodočasnike koji nisu s njima da promijene planove kako bi tih dana bili u Santiagu.

„Tako će veliki broj Hrvata biti u ovoj Svetoj godini na grobu svetoga Jakova“, zaključio je.

Zajedništvo u Santiagu

Hrvatski hodočasnici u Santiagu de Composteli okupit će se danas na zajedničkoj misi na hrvatskom jeziku koja će se slaviti u isusovačkoj zajednici u 17 sati. Na toj će se misi, uz hodočasnike s francuske rute, pridružiti i oni koji dolaze drugim pravcima, kao i Hrvati koji trenutno borave u Santiagu.

Nakon mise, planirano je predavanje za predstavnike različitih skupina koje u Santiagu djeluju u okviru Camino mreže. Druženje će se nastaviti uz hrvatski domjenak. „Nosimo puno delicija iz Hrvatske koje ćemo staviti na stol kao jedan mali agape – da bismo mogli biti zajedno.“

Hodočasnici na putu sv. Jakova / Foto: Ekosspiritus

Na samu svetkovinu sv. Jakova, hrvatski će vjernici sudjelovati na večernjoj misi u katedrali, zajedno s mnogim drugim hodočasnicima.


Oče naš za hodočasnike

Oče naš koji si s nama na ovom putu,
Učini da tvoja milost dođe do nas.
Bdij nad nama hodočasnicima,kako je volja tvoja
Kad smo na vrućini i kad smo na hladnoći,
Pomozi nam u našim slabostima
Kao što i mi pomažemo drugima na putu,iscjeljuj sve slabosti našeg srca
I izbavi nas od zloga.
Amen!


Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja