Budi dio naše mreže

Apostol, ribar, sin Zebedeja i brat Ivana evanđelista. Prvi mučenik među apostolima. Svjedok je posebnih događaja iz života Isusa Krista.

/ Marija Bačić

Danas slavimo sv. Jakova starijeg, apostola. Bio je sin Zebedeja i Salome, brat Ivana evanđelista. Rođen je u Betsaidi na Genezaretskom jezeru. Na apostolsko ga je djelo pozvao sam Isus Krist, što nam svjedoči evanđelist Matej u zapisu: ‘Idući odatle dalje, Isus opazi drugu dvojicu braće, Jakova Zebedejeva i brata mu Ivana, u lađici, s ocem, gdje krpaju mreže. Pozva ih. Oni odmah ostave lađicu i svog oca te pođu za njim.’

Sveti Jakov, zajedno s Petrom i Ivanom, pripada onome najužem krugu oko Isusa. S njima je nazočio uskrsnuću Jairove kćeri, preobraženju Isusovu na Taboru i smrtnoj borbi u Getsemaniji. Zapisano nam je i da je Jakov bio nagla i žestoka temperamenta. Kad Samarijanci nisu primili Isusa, Jakov i Ivan upitali su ga hoće li zapovjediti ognju da siđe s neba i da ih uništi. Isus ih je, dakako, ukorio.

A u Djelima apostolskim piše da je u vrijeme kralja Heroda mačem pogubljen Jakov, brat Ivanov. Klement Aleksandrijski i Euzebije Cezarejski spominju i obraćenje sudskog sluge koji je Jakova vodio na sud. Kad je vidio s kolikim je mirom apostol Jakov primio osudu, bio je potaknut i sam se priznati kršćaninom. Jakova je zamolio za oproštenje za sve što mu je učinio, a apostol ga je poljubio i rekao mu: ‘Mir s tobom!’ Poslije toga je obojici odrubljena glava.

Tijelo je sv. Jakova preneseno u Santiago de Compostelu u Španjolskoj. Ondje je njegov grob, uz Rim i Jeruzalem, postao najpoznatije hodočasničko odredište. Španjolska je sv. Jakova uzela za svoga zaštitnika, a kad njegov blagdan padne u nedjelju, onda je za Španjolsku cijela ta godina jubilarna Jakovljeva godina.

U Hrvatskoj je sv. Jakovu posvećena Šibenska biskupija, a kapela sv. Jakova na obroncima Medvednice ponad Zagreba rado prima hodočasnike-planinare. U Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji više je župnih crkvi posvećeno sv. Jakovu. Spomenimo i crkvu sv. Jakova u Opatiji koju turisti rado posjećuju.

Svetoga su Jakova u srednjem vijeku kao svoga zaštitnika imali vitezovi, a pod njegovu se zaštitu utječu kožari, apotekari, ratari, voćari te hodočasnici i putnici, pa ga slikari često prikazuju upravo kao hodočasnika sa štapom u ruci.

Sretan imendan slavljenicima!

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja