Budi dio naše mreže

Dok se u Americi pale crkve, oskvrnjuju svetinje, uništavaju i uklanjaju kipovi svetaca iz javnog prostora i ozloglašavaju zaslužni evangelizatori Novoga svijeta, pokrenuta je kampanju o otkrivanju i evangelizaciji Amerike pod geslom “1492.: Ni genocidni ni robovlasnici – bili su junaci i sveci”. Kampanja veliča postignuća misionara koji su bili voljni riskirati svoj život s ciljem širenja kršćanstva.

/ mk

S više od 200 plakata distribuiranih na nadstrešnicama i jumbo plakatima u više od 60 španjolskih gradova, Katolička udruga promicatelja u Španjolskoj ima cilj “rastavljanja stereotipa ‘crne legende’ protiv latinoameričkog nasljeđa”.

Kampanja veliča postignuća onih koji su “s rizikom od gubitka života krenuli u avanturu dolaska u Novi svijet s jednim glavnim ciljem: širenjem kršćanstva”, objašnjeno je u izjavi organizacije.

Ovom inicijativom odaje se počast onima koji su donijeli promicanje ljudskog dostojanstva, koje ima svoje podrijetlo u katoličkoj vjeri, domorodačkim narodima, podvrgnutim ugnjetavanju krvožednih carstava.

Ovom inicijativom odaje se počast onima koji su donijeli promicanje ljudskog dostojanstva, koje ima svoje podrijetlo u katoličkoj vjeri, domorodačkim narodima, podvrgnutim ugnjetavanju krvožednih carstava.

Udruga se nastoji “boriti protiv takozvane ‘crne legende’ koja se stoljećima širi protiv izvanrednog španjolskog postignuća”.

Na plakatima i jumbo plakatima nalazi se QR kod koji vodi na videouradak koji u duhovitom tonu simulira televizijsko natjecanje u kojem sudjeluju promotor “crne legende” i građanin jedne latinoameričke zemlje.

Civilizaciju oba američka kontinenta uvelike su oblikovali misionari iz Europe, među kojima se ističu sv. Juniper Serra, evangelizator Meksika i Kalifornije, sv. Ivan Berebeufski, Izak Jogues i drugovi mučenici koje su u Kanadi i SAD-u ubili Irokezi, sv. Ivan Nepomuk Neumann, philadelphijski biskup koji je preminuo od iscrpljenosti s 48 godina, apostol Latinske Amerike sv. Ljudevit Bertran, te sv. Franjo Solanski i sv. Turibije Mongrovejski koji su nazvani apostolima Južne Amerike.

Simulirano TV natjecanje razbija jedan po jedan glavne stereotipe o dolasku Španjolaca u Ameriku i širenju kršćanske vjere od strane katoličkih vladara, kraljice Izabele od Kastilje i njenog supruga, kralja Ferdinanda od Aragona.

Među ostalim točkama, u videu se ističe da Španjolska nikada nije imala “kolonije” nego “potkraljevstva” i da je na kulturnoj razini 100 od 140 mjesta svjetske baštine Ujedinjenih naroda u Latinskoj Americi španjolskog podrijetla. Također se ističe da je do 1538. već bilo osnovano više od 30 sveučilišta i da je do 1574. Biblija prevedena na više od 12 domaćih jezika.

Činjenica da su se Španjolci slobodno vjenčavali s domorocima u suprotnosti je s raširenim protjerivanjem i istrebljenjem domorodačkih naroda od strane drugih europskih sila u Sjevernoj Americi.

Činjenica da su se Španjolci slobodno vjenčavali s domorocima u suprotnosti je s raširenim protjerivanjem i istrebljenjem domorodačkih naroda od strane drugih europskih sila u Sjevernoj Americi. Video također ukazuje na ogromne ekonomske troškove koje je Španjolska pretrpjela da bi održala svoju prisutnost u Americi, mnogo više od onoga što je dobiveno iz prirodnih resursa novog kontinenta.

Prošle godine, povodom Dana hispanske baštine, ACdP je objavio i video koji u dvije minute sažima povijest Španjolske, od ukazanja Djevice Marije apostolu svetom Jakovu u Zaragozi do suvremenog doba.

Ove i druge kampanje dio su strategije koju je ACdP razvio posljednjih godina kako bi istaknuo pozitivan utjecaj katoličkih vrijednosti u društvu, donosi CNA.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja