Jutarnjom molitvom koju je na vanjskom oltaru crkve sv. Jakova predmolio međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić, u Međugorju je 28. srpnja započeo treći dan 34. Mladifesta.
Katehezu mladima održala je s. Matija Pačar, školska sestra franjevka Krista Kralja Hercegovačke provincije Svete obitelji, koja je i sama prije petnaestak godina sudjelovala na Mladifestu, prenosi internetska stranica Radija MIR Međugorje.
Na početku svoje kateheze o radosti, s. Matija osvrnula se na geslo ovogodišnjeg Mladifesta, naglašavajući kako nas uvodi u odnos s Isusom obilježen obiteljskim relacijama: “Vjerujem da svi vi, jednako kao i ja, želite biti među onim mnoštvom u koje Isus pokazuje rukom i govori: ‘Evo majke moje i braće moje'”, kazala je s. Matija, naglašavajući kako ‘Isus ne naziva majkom i braćom one s kojima je krvno povezan, nego one koji vrše Očevu volju’.
”Pretpostavljam da ste svi vi, kao i ja, imali iskustvo takvog prijateljstva, kada je netko za vas rekao – ti si mi kao rođeni brat, sestra. Tada se osjetiš da vrijediš, ponosan si jer si u taj odnos ulagao, jer si se trudio, jer si bio tu kada mi je bilo potrebno. I postigao si snagu odnosu koji postaje poput onog obiteljskog – iskren, trajan i slobodan. To je odnos kakav Isus želi imati s nama – iskren, trajan i slobodan”, naglasila je s. Matija ističući rečenicu svete Majke Terezije: ‘Želim biti sveta’.
Strah od odluka i manjka samopouzdanja dvije su stigme današnje mladosti.
Izbor životnoga puta nije lagan, a strah je najveći kočničar
“One su usko povezane i jedna se rađa iz druge. Kada mladi razmišljaju o pozivu, pitaju kako odlučiti, dugo razmišljaju o tome što žele biti, koji fakultet upisati, koji posao odabrati, kojim putem krenuti… Osnovati obitelj ili započeti put redovništva? U tome se rađa strah koji paralizira donošenje odluke. Ne zato jer nedostaje jasnoće u odluci, nego nam strah ne da dovoljno vidjeti, on nas obeshrabruje”, kazala je s. Matija i dodala kako strah nastaje kada zaboravimo sve milosne trenutke koje nam je Bog dao.
Govorila je i o autentičnosti i pogrešnim uzorima ljepote koji se danas stavljaju pred mlade ljude: “Životi tolikih svetaca nas mogu inspirirati. Kada vidimo nekoga tko živi autentično svoj poziv, to nas treba probuditi i pokazati nam da je moguće i danas ljubiti autentično. Mnogi u Međugorje dolaze po ozdravljenje tijela.
Ali tko ti kaže da ćeš u zdravom tijelu moći iskusiti milost svetosti koja se kuša u nošenju križa, kada se suobličiš s Isusom?
Puno više svetosti susrela sam u osobama koje nisu fizički lijepe ili tjelesno zdrave. Majka Terezija – starica, naborana, zgrbljena, mala. Našem ljudskom shvaćanju nimalo privlačna ali, meni osobno, ona je najljepše stvorenje koje je svojim primjerom autentičnosti promijenilo moj život”, rekla je s. Matija, pozvavši sve na radost.
”Radost nije prolazni osjećaj, ne ovisi o komotnosti života, ne temelji se na uspjehu, ne treba joj financijska sigurnost, jer ne očekuje puno, a prima sve. Toj radosti nas uče sveci i Blažena Djevica Marija. Radost koju možemo udahnuti ovdje u Međugorju i koja me uvijek fascinira u Međugorju jer sam susrela radosne ljude koji u kolicima čekaju hranu s ovog oltara”, zaključila je s. Matija Pačar.
Iskustvo ljepote bračnoga života i opis života u Majčinom selu
Bračni par Josip Sušac i Inma Garcia govorili su mladima o svome životu, braku i bračnim krizama koje su prebrodili zajedničkom molitvom.
U prijepodnevnom dijelu programa još je fra Dragan Ružić govorio o nastanku i povijesti Majčinog sela i zajednice Milosrdni Otac, a bivši štićenik Majčinog sela Marijan Tustonja ispričao je svoju životnu priču.
Marijan je rođen u Novoj Biloj ali je, zbog teških životnih uvjeta, kao šestogodišnjak odvojen od majke te, s bratom i sestrom, smješten u Majčino selo, ustanovu za predškolski odgoj i socijalnu skrb u Međugorju gdje je ostao do osamnaeste godine.
“Nakon svih problema s kojima sam se kroz život susreo, bio sam ljut i na Boga te ni s Njim nisam razgovarao. Ali izdržao sam samo mjesec dana i ponovno počeo redovito odlaziti na svetu misu”, prisjetio se Marijan. Istaknuo je kako su štićenici Majčinog sela odlično integrirani u zajednicu te da se u Međugorju nikada nije pravila razlika između djece Međugorčana i djece iz Majčinog sela.
Marijan je danas magistar socijalnog rada i radi kao asistent na studiju socijalnog rada Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru i voditelj Ureda za studente s invaliditetom Sveučilišta u Mostaru.
Popodnevni program u Međugorju počinje u 16 sati, a sav program može se pratiti na Radiju Mir, Youtubeu, Instagramu, Facebooku i internetskoj stranici www.medjugorje.hr.