Budi dio naše mreže

Salezijanac don Tomislav Lukač objavio je 9. rujna 2024. videouradak na društvenim mrežama u kojemu je potaknuo roditelje da blagoslove svoju djecu ili da djeca to učine sama. Provjerili smo mogu li laici blagoslivljati sebe i druge.

/ Josip Konjarik

Svojim savjetom, don Tomislav je potaknuo različite pozitivne i negativne reakcije. Tako je, primjerice, showbuzz.dnevnik.hr u članku Don Tomislav Lukač djeci dijeli savjete za školu – kaže im da se mažu svetom vodicom prenio neke od njih, kao što su: „Mi godinama tako radimo“, „Moja djeca se znaju vratiti s ulice i reći: ‚Mama zaboravila si nam staviti križiće‘“, „Bravo, lijep savjet za dječicu“, „Ma što ćeš mi dijeliti savjete ti koji nemaš djecu“, „Što priča ovaj?“, „A da pustite djecu da budu djeca i ne namećete im svoje mišljenje?“

Crkveni dokumenti

U Konstituciji o svetoj liturgiji Sacrosanctum Concilium Drugoga vatikanskog sabora u broju 61 o posvećivanju svakodnevnice piše: „Pravo raspoloženim vjernicima pruža se mogućnost da im se gotovo svaka zgoda života posveti božanskom milošću koja proistječe iz vazmenog otajstva Kristove muke, smrti i uskrsnuća, iz kojega svi sakramenti i blagoslovine crpe svoju moć; gotovo i nema ni jedne čestite upotrebe tvarnih dobara koja se ne bi mogla usmjeriti na posvećenje čovjeka i na hvalu Bogu.“

Rimski obrednik, pak, koji je obnovljen prema odluci Drugoga vatikanskog sabora i proglašen vlašću pape Pavla VI., u broju 135 navodi: „Postoje različite pastoralne prigode u kojima se Bogu upućuje molitva za već krštenu djecu, npr. kad roditelji za njih traže svećenikov blagoslov, kad se održava kakva dječja svečanost, kad započinje školska godina ili u kojoj drugoj zgodi.“

Zatim se, u sljedećem broju, ističe: „Ove redove može primijeniti svećenik i đakon, a i laik, osobito katehist i odgojitelj, s obredima i molitvama predviđenima za laike.“

Također, Katekizam Katoličke Crkve u broju 1669 pojašnjava: „Blagoslovinama je korijen u krsnom svećeništvu: svaki je krštenik pozvan da bude ‚blagoslov‘ i da blagoslivlja. Zato i laici mogu predsjedati nekim blagoslovima.“

Iz emisije „Halo, velečasni?“

U emisiji „Halo, velečasni“ Hrvatskoga katoličkog radija pitali smo dekana Kustošijskog dekanata i župnika Župe sv. Nikole Tavelića preč. Ljubu Vukovića mogu li laici blagoslivljati sebe i druge te što blagoslovljena voda predstavlja.

Osvrćući se na Obred blagoslova vode uoči Bogojavljenja, istaknuo je da se ljudi blagoslivljaju vodom na spomen vlastitoga krštenja, da bi postali svjesni svoga preporoda na sliku Kristovu.

Pojasnio je da blagoslovljena voda, kao znak Božje milosti, čuva dijete od raznih zala. Međutim, važno je ne shvatiti ju kao tvar s magijskim učinkom, nego upravo kao Božji milosni znak. Kada roditelji blagoslivljaju dijete, nužno je da žive u uvjerenju da ga Gospodin preko tog blagoslova štiti.

Dakle, prema nauku Crkve, roditelji laici su pozvani i imaju pravo blagosloviti svoju djecu blagoslovljenom vodom i tako moliti Boga da im bude blizu i štiti ih u svim prigodama.

***

Rubriku Glas istine u sklopu projekta KAT – Provjera dezinformacija o vjerskim temama Hrvatski katolički radio radi u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Hrvatskim društvom katoličkih novinara. Metodom činjenične provjere, projektom “Glas istine – Vox Veritatis” želi se ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke crkve u Hrvatskoj i svijetu kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili manipuliranje izjavama katoličkih poglavara. Projekt financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije, Europske komisije ili Agencije za elektroničke medije. Europska unija, Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja