Neki katolici drže malu bočicu svete vode na svom noćnom stoliću i blagoslivljaju sebe i svoju obitelj s nekoliko kapi prije spavanja i ujutro. To je praksa za svaku pohvalu. Kako je ova blagoslovina pomagala sv. Tereziji Avilskoj pročitajte u nastavku.
U crkvama su zbog pandemije ispražnjene škropionice s vodom. Na pitanje je li dopušteno postavljati raspršivače s beskontaktnom mogućnošću upotrebe blagoslovljene vode odgovara pročelnik Hrvatskog instituta za liturgijski pastoral dr. sc. Mario Kopjar.
Pastoralna skrb tijekom pandemije izazovna je za svakoga župnika. No, u posljednje smo vrijeme svjedočili kako upravo ova zahtjevna vremena u nama bude domišljatu ljubav. Tako se i u Župi sv. Alojzija Gonzage, na čijem se području nalazi i Neuropsihijatrijska bolnica koja skrbi za 600-ak pacijenata, još od svibnja na inovativan način pokušava zauzeti brigu za sve župljane na području župe, vodeći se uz duhovnu skrb, brigom za zdravlje i sigurnost svojih župljana koji se okupljaju na misama.
Smije li se blagoslovljena voda koristiti s ciljem promjene druge osobe? Može li se vjenčanje oskudno brojem uzvanika zbog koronavirusa, ponoviti obnavljanjem zavjeta? Na ta i druga pitanja odgovarao je u petak u emisiji HKR-a "Halo, velečasni!" fra Roko Bedalov, župnik župe sv. Antuna Padovanskog u Zagrebu.
Blagoslovljeni predmeti dio su Crkve od njenih početaka, međutim često se promatraju kao predmet praznovjerja te je njihova upotreba jedna od najčešće krivo shvaćenih praksi u Katoličkoj Crkvi. Pročitajte više o svetoj vodi, blagoslovljenoj soli i raspelu, tri vrlo važna oruđa milosti koji obogaćuju duhovni život katolika.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?