Dvanaestorica mladih iz bratstva sv. Mihovila iz Splita, predvođeni svojim duhovnikom i voditeljem don Ivanom Terzom, povjerenikom za mlade Splitsko-makarske nadbiskupije, boravili su proteklih dana u Svetoj Zemlji. Hodočašće je obuhvatilo ključna mjesta biblijske i crkvene povijesti, Nazaret, Galileju, Samariju, Jerihon, Jeruzalem i Betlehem, a u programu HKR-a podijelili su i svoje dojmove.
Grupa je bila smještena u kapucinskom samostanu u Jeruzalemu, što im je omogućilo blizinu Staroga grada i svakodnevni pristup svetim mjestima. Svaki dan započinjao je ili završavao zajedničkom meditacijom, što je hodočašću dalo poseban „duhovni ritam“.

Hodočašće u Svetu Zemlju / Foto: Tiskovni SMN
Voditelj puta don Ivan Terze istaknuo je kako je ovakvo hodočašće neprocjenjivo iskustvo za mlade, jer im „omogućuje izravni doticaj s korijenima kršćanske vjere, produbljuje odnos s Kristom i osnažuje osjećaj pripadnosti univerzalnoj Crkvi.“
Prvoga dana posjetili su Nazaret, Bazilika Navještenja i Josipova radionica, nakon čega je uslijedio odlazak na Goru Blaženstava. Uslijedili su posjeti Migdalu, Kafarnaumu, Tabgi i crkvi Petrovog primata, gdje je slavljena sveta misa uz obalu Tiberijadskog jezera.

Hodočašće u Svetu Zemlju / Foto: Tiskovni SMN
Šimun Vrdoljak podijelio je svoje dojmove, u emisiji HKR-a „Budimo mladi“, koji su mu posebno dotaknuli srce. Govoreći o doživljaju Svetog Pisma nakon posjeta svetim mjestima, istaknuo je kako je za njega jedan dio Evanđelja dobio sasvim novu dimenziju.
„U petom poglavlju Ivanova Evanđelja opisuje se kako je Isus ozdravio čovjeka koji je 38 godina bolovao. On je bio u lječilištu blizu jedne vode koja kad se uzbiba – ljudi potrče do nje – i tko prvi dođe taj i ozdravi. Kad sam osobno stajao na tom arheološkom nalazištu, spuštao niz te stepenice, postalo mi je jasno koliko je fizički teško bilo doći do te vode, pogotovo nekome bolesniku“, ispričao je Šimun.
U mjestu pogođenom ratom, ja sam pronašao svoj najveći mir.
Ovakva iskustva, kaže Šimun, zaista su milosna i pomažu da Sveto Pismo ne ostane samo na riječi, već postanu osobno doživljena istina i milost. „U trenutku kad sam ušao u Isusov grob i tamo kleknuo, osjetio sam najveći mir. U mjestu pogođenom ratom, ja sam pronašao svoj najveći mir.“

Hodočašće u Svetu Zemlju / Foto: Tiskovni SMN
Drugi dan bio je posvećen Jeruzalemu – najprije Getsemanski vrt, zatim Dominus Flevit, crkva bičevanja, crkva sv. Ane te Via Dolorosa. Taj dan kulminirao je slavljenjem svete mise unutar Bazilike Svetoga groba, na samom mjestu gdje je Krist bio položen i uskrsnuo. Misa u Grobu ostavila je snažan duhovni dojam na sve sudionike.
Treći dan hodočasnici su sami prošli križni put Via Dolorosom, razmatrajući postaje Gospodinove muke. Uslijedio je posjet crkvi Dormitio Mariae, te ponovno razmatranje pred Svetim grobom, koji su doživjeli kao središte kršćanske vjere.

Hodočašće u Svetu Zemlju / Foto: Tiskovni SMN
Tomislav Milić priznaje da mu je putovanje u Svetu Zemlju duboko promijenilo pogled na vjeru. Više ne promatra te prostore samo kao povijesne lokalitete, već kao živa svjedočanstva Evanđelja.
Tamo spoznaš da je naš Spasitelj doista hodao tim tlom.
„Ne nazivaju bez razloga Svetu Zemlju petim Evanđeljem. Kad jednom staneš na ta sveta mjesta, kad ih doživiš srcem, otvori se jedna potpuno nova dubina vjere. Mjesta poput Golgote ili Isusova groba ne ostavljaju nikoga ravnodušnim. Tamo spoznaš da je naš Spasitelj doista hodao tim tlom. To treba doživjeti.“
Zato, potiče Tomislav, da se svi okušaju u ovom hodočašću.

Hodočašće u Svetu Zemlju / Foto: Tiskovni SMN
Četvrtog dana boravili su u Betlehemu, uz posjete Bazilici Rođenja, pastirskim poljanama i judejskoj pustinji. Poseban trenutak bio je susret sa štićenicima sirotišta koje vodi fra Sandro Tomašević, hrvatski franjevac na službi u Svetoj Zemlji. U toplom ozračju skromnosti i jednostavnosti, mladi su se susreli s djecom i volonterima sirotišta.
Dan je zaključen svetom misom u predvečerje, usred pustinje, koja je hodočasnike posebno dirnula – i tišinom prostora i dubinom doživljene prisutnosti.

Hodočašće u Svetu Zemlju / Foto: Tiskovni SMN
Hodočašće nije imalo samo duhovni karakter, već i posebnu dimenziju solidarnosti s kršćanima u Svetoj Zemlji, koji u ovom vremenu rata, nesigurnosti i osjetnog manjka hodočasnika žive u izazovnim okolnostima.
Svojom prisutnošću, molitvom i susretima, mladi su željeli posvjedočiti blizinu i podršku kršćanskoj zajednici, kao i ohrabriti one koji svakodnevno čuvaju sveta mjesta i duh Evanđelja u najizvornijem krajoliku vjere.

Hodočašće u Svetu Zemlju / Foto: Tiskovni SMN