Budi dio naše mreže

Nakon što smo se u jučerašnjim Domoljubnim minutama prisjetili kako Sarajevsko primirje nije donijelo mir na drniškom ratištu, danas se prisjećamo kako više sreće nije bilo niti u istočnoj Slavoniji. U Sarvašu kraj Osijeka 5. ožujka 1992. godine, pod posredovanjem promatrača Europske zajednice, sastali su se predstavnici 1. operativne zone Hrvatske vojske predvođeni Karlom Gorinšekom te JNA predvođeni Simom Nešićem. Cilj pregovora bio je utvrditi primirje koje se prema izvještajima tog dana kršilo gdje god i koliko god se stiglo.

/ Borna Marinić

Naime u noći s 4. na 5. ožujka 1992. godine počeli su se redati incidenti. Uočeni su pokreti neprijateljskih snaga u zraku na vinkovačkom području, a u 2 i 20 ispaljene su četiri tenkovske granate iz Cerića na Nuštar. Neposredno pred ponoć u Osijeku je dan znak opće opasnosti jer je iz okupirane Baranje, prvo na položaje Hrvatske vojske, a zatim i na Osijek ispaljeno 150 granata različite razorne moći u dva sata koliko je napad trajao. Još jedna burna noć za Osječane u skloništima. Žestoko se pucalo i po Bistrincima, Belišću i Nardu u valpovačkoj općini. Jedna osoba ondje je izgubila život. Tek kada je oko 2 sata Hrvatska vojska uzvratila po Baranji s 30 projektila neprijateljska paljba je prestala.

Osim toga, istog dana iz srijemskog sela Bapska protjerano je 22 Hrvata. Odmah po njihovu iseljavanju u napuštene domove uselili su doseljeni Srbi iz zapadne Slavonije odnosno Podravske Slatine i Daruvara. Ovi doseljeni su se žalili na domaće Srbe i četnike da ih useljavaju u kuće koje su već opljačkane. Bio je to ustvari uvod u progon nekoliko stotina Hrvata iz Bapske te doseljavanje novih Srba. Informacije radi, prema popisu iz 1991. u Bapskoj je prije agresije živjelo 1500 Hrvata te tridesetak Srba. Etničko čišćenje bilo je u punom jeku nakon što su Srbi shvatili da će na to područje stići mirovne snage Ujedinjenih naroda.

Istog dana u New Yorku je obznanjeno tko će voditi mirovne snage – Satish Nambiar iz Indije imenovan je za glavnog zapovjednika, a francuski general Philippe Morilon njegovim zamjenikom. Irac Cedric Thornberry postao je direktor civilnih poslova, a Norvežanin Kjell Johansen zapovjednik policije u okviru UNPROFOR-a. Za sve imenovane istaknuto je da su vrlo iskusni i da su sudjelovali u mirovnim operacijama UN-a. Sve to za napadnute Osječane nije značilo ništa, kao niti uzaludni pregovori. Dva dana kasnije, 7. ožujka, taj je grad napadnut još žešće. Na njega je palo oko tisuću granata. Poginulo je sedam, a ranjeno 28 ljudi. Neprijatelj nije birao niti sredstvo, niti cilj. Pogođena je bila čak i bolnica.

Borna Marinić / Foto: HKM

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja