Budi dio naše mreže

U franjevačkoj Kustodiji Svete Zemlje djeluju i hrvatski fratri koji nam opisuju kako izgleda proslava otajstava posljednjih dana Isusova na mjestima gdje ih je proživio.

/ fv

Događaji Velikog četvrtka i početka Vazmenog trodnevlja vežu se uz nekoliko mjesta u Jeruzalemu – dvoranu Posljednje večere, Maslinski vrt i mjesto Petrove zataje.

Posebnosti toga dana opisuje nam fra Siniša Srebrenović, gvardijan Samostana Muke Isusove u Getsemaniju, koji upravlja i Maslinskim vrtom gdje se Isus znojio krvavim znojem.

„Započinjemo već u ranijim jutarnjim satima, u 7 sati, u bazilici Božjeg groba sa svečanom misom na kojoj se blagoslivljaju sveta ulja – krizme, pomazanja i katekumensko ulje koja će onda biti podijeljena u cijeloj biskupiji.

Veliki četvrtak u bazilici Svetog groba / Foto: Kustodija Svete Zemlje (CTS)

Ta misa nije samo misa posvete ulja, nego se na toj misi se slavi i ustanovljenje euharistije (Missa in Coena Domini). Sve se – i obred pranja nogu – događa u jednoj liturgiji koja traje otprilike četiri sata u samoj bazilici Božjeg groba.“

Veliki četvrtak u bazilici Svetoga groba / Foto: Kustodija Svete Zemlje (CTS)

Na kraju mise Presveti Oltarski Sakrament se u procesiji nosi oko Isusova groba te biva pohranjen u sam grob. Fra Siniša tumači kako grob toga dana nije prazan – u njemu se nalazi Presveto.

Veliki četvrtak u bazilici Svetog groba / Foto: Kustodija Svete Zemlje (CTS)

„Nakon te liturgije koja završava oko podneva, biskup se ponovno vraća sa svećenicima i franjevcima u 15 sati u baziliku Božjeg groba gdje ima veliki obred bdjenja – ono što je prije liturgijske obnove bio Ufficio delle tenebre (lamentacije), koji je danas malo prepravljen.“

„Tako da su u samoj bazilici Božjeg groba svakog dana, od Velike srijede, Velikog četvrtka i Velikog petka, popodne izvještaji, Psalmi i Evanđelja koji se navještaju ispred samog Božjeg groba. To je liturgija posebno za Jeruzalem, nemamo ju drugdje. Svakog dana ta molitva ispred samog Božjeg groba traje otprilike dva sata.“

Veliki četvrtak u Jeruzalemu / Foto: Kustodija Svete Zemlje (CTS)

Istovremeno druga skupina franjevaca, predvođena kustosom Kustodije Svete Zemlje, s vjernicima odlazi u dvoranu Posljednje večere. Ondje se popodne na uspomenu uspostave euharistije, baš na tom mjestu, služi sveta misa s obredom pranja nogu.

„Nakon te liturgije dio franjevaca odlazi prema Božjem grobu gdje ostaje u bdjenju pred Presvetim Oltarskim Sakramentom.“ U 21 sat velik dio fratara s lokalnim kršćanima i hodočasnicima dolazi u Getsemanski vrt.

kamen Isusove agonije u bazilici svih naroda – Getsemani / Foto: Tanja Maleš

Po završetku Getsemanske ure velika procesija kreće prema crkvi Pijetlova pjeva gdje je Petar triput zatajio Isusa, a pijetao zapjevao. Vjernici ondje provode noć bdijući.

crkva Pijetlova pjeva / Foto: Tanja Maleš

„Samim time pratimo Krista kroz liturgiju“ – kaže o. Srebrenović – od uspostave euharistije u dvorani Posljednje večere, preko Getsemanskog vrta gdje je otišao s apostolima moliti, do crkve na mjestu gdje ga je Petar zatajio.

Zbog toga „ovdje nemamo kipova koji se nose u procesijama“, tumači fra Siniša, jer je to hod koji prati Utjelovljenu Riječ Božju na izvoru svetih mjesta gdje je prva vodilja uvijek Božja riječ i Evanđelje.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja