Budi dio naše mreže

Ključna riječ: liturgija

Što se događa u liturgiji Velikog tjedna?

Vazmeno trodnevlje posebni su dani u Katoličkoj Crkvi s posebnim obredima koje susrećemo samo u te dane. Fra Vinko Brković dao je pregled ovih svetih dana kako bismo ove obrede lakše razumjeli, a time mogli u njima i sudjelovati.

SAZNAJTE Što je to liturgija pretposvećenih darova?

U Crkvama bizantske ili carigradske liturgijske tradicije, osim Liturgije svetoga Ivana Zlatoustog, Liturgije svetoga Bazilija Velikog i Liturgije svetoga Jakova apostola, postoji i poseban liturgijski obrazac poznat kao Sveta liturgija pretposvećenih darova.

ARGUMENTI Liturgijske geste i propisi – (ne)snalaženje vjernika

Liturgijske geste i propisi – (ne)snalaženje vjernika bila je tema Argumenata u utorak, 13. veljače. Znamo li se „ponašati“ na misi – kad se stoji, a kad kleči? Znamo li što je dostojno liturgije, a što nije? Je li svejedno što i u kojem dijelu mise pjevamo? Na ova i brojna druga pitanja odgovarali su gosti: preč. dr. Mario Kopjar, pročelnik Hrvatskog instituta za liturgijski pastoral i predstojnik Ureda za liturgijski pastoral i sakralnu arhitekturu Varaždinske biskupije, fra Filip Pušić, župni vikar u Župi sv. Antuna Padovanskog na Svetom Duhu i Luka Šopar, voditelj zbora "Via" Župe sv. Vida u Varaždinu.

Što Crkva naučava o Misi večere Gospodnje?

Rimski obred na Veliki četvrtak zadržao je slavlje Mise večere Gospodnje koja nekoć nije bila dio svetog vazmenog trodnevlja, već dio koji je pripadao vremenu korizme. Svjedočanstvo o tome nalazimo kod sv. Augustina koji spominje trodnevlje smrti, ukopa i Gospodinova uskrsnuća.

Ljepota i bogatstvo "O antifona"

"O antifone" ili Velike antifone je naziv za sedam antifona koje se pjevaju ili recitiraju uz evanđeoski hvalospjev Magnificat (Veliča), na molitvi Večernje tijekom došašća, i to u osmini uoči Božića, od 17. do 23. prosinca.

FRA VINKO BRKOVIĆ Liturgija nije nešto privatno, nego je djelo Crkve

U liturgiji susrećemo živoga Boga koji je prisutan u Crkvi te nema potrebe učiniti nešto pristupačnijim ili mističnijim u tim trenucima, jer kako učiniti Boga i više pristupačnijim od onoga kada se On sam daje čovjeku na otajstven način? Ne možemo shvatiti niti to, a htjeli bismo još mistike u liturgiji. Jadne li takve vjere koja može Boga učiniti "pristupačnijim" i "mističnijim", nego što to može sam Bog.

1 2 3
Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja