Budi dio naše mreže

U srednjem vijeku došlo je do velikog broja spoznaja koje su oblikovale suvremeno društvo i znanosti. Među njima je i praksa samostanske medicine koja je razvila način liječenja na mnogim poljima. Franjevci iz Karlovca na svojoj Facebook stranici otkrivaju da rade na čajnoj mješavini čiji sastojci imaju pozitivan utjecaj na imunitet čovjeka, a koji pomažu organizmu u borbi protiv zaraznih ili kancerogenih bolesti.

/ bg
Nakon branja uslijedio je postupak sušenja jedne od aktivnih sastojaka nove čajne mješavine karlovačkih fratara koja će nositi naziv “FraVirCid”. Ova čajna mješavina bogata vrlo važnim i djelotvornim flavonoidima, kao što su: Baicalein, Hesperidin, Quercetin, Rutin i drugi, može pomoći u prevenciji različitih zaraznih bolesti. Dosadašnje znanstvene studije objavljene u različitim stručnim biomedicinskim časopisima, kao i tajne čuvane u spisima naše drevne samostanske knjižnice, sugeriraju aktivno djelovanje ovih i nekih drugih flavonoida, flavona, te pozitivni utjecaj na imunološki sustav čovjeka, što ima biti jedna od glavnih sastavnica u borbi protiv različitih zaraznih ili kancerogenih bolesti.

Podsjetimo, fra Mate Bašić je u programu Hrvatskoga katoličkog radija govorio o poznatim i nepoznatim činjenicama samostanske medicine.“U samostanima se uvijek prakticirala medicina učenih ljudi. Imali su pristup pisanim dokumentima i na taj način liječenje je na početku bilo rezervirano samo za samostance, a kasnije se otvara za običan puk”, objasnio je fra Mate. No samostanski liječnici nisu smatrali liječenje samo praksom, već i religioznom obvezom da čovjeku pruže zdravlje, jer je Krist onaj koji liječi. Mnoge samostanske ljekaruše su povezivale liječenje s molitvom te se čak prije svakog recepta nalazila molitva za tu bolest koju se liječi. Među ostalom, nisu tražili naknadu za uslugu, već bi se svako plaćanje samostanskoj instituciji smatralo darom.

Fra Mate je poručio kako je tadašnja samostanska medicina išla u smjeru znanstvenog istraživanja, a osim pregršt knjiga o kirurgiji, fiziologiji, anatomiji, patologiji i ljekaruša koje su se prikupljale u samostanima, uz liječenje su nastale i samostanske ljekarne – među njima se u Hrvatskoj nalazi i jedna od najstarijih ljekarni na svijetu, ona od Male braće u Dubrovniku.

“Doista mi dan danas imamo takvo blago u našim samostanskim knjižnicama. Nedavno sam pri seljenju naše samostanske knjižnice u Zagrebu, s Kaptola, nakon potresa našao knjigu iz 1600-ih o influenzi, tj. ono što danas zovemo gripa”, ispričao je fra Mate.

Više možete pročitati ovdje.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja