Budi dio naše mreže

Na Samoi pjevaju svi, a glasovi ondje raspodijeljeni su slično kao i kod hrvatskog klapskog pjevanja. "Klapska se, kao i samoanska pjesma, dotiče općeljudskih, univerzalnih vrijednosti kao što su dom i obitelj zbog čega smo i počeli pjevati", rekao nam je Christian iz klape Samoana.

/ dp

U “Mogućoj misiji”, emisiji o misijskom poslanju Crkve, životu i djelovanju pojedinih misionara, na Hrvatskome katoličkom radiju u utorak, 12. lipnja, gostovali su Christian i Austin Malieto-Brown, voditelji klape Samoana.

Podrijetlom su iz Samoe, otočne države u Tihom oceanu, od Hrvatske udaljene 17 tisuća kilometara, i štovatelji su bl. Ivana Merza. Redovito mole i sudjeluju na svetim misama. Zaljubljenici su u hrvatsku kulturu i klapsku pjesmu, a za HKR posvjedočili su o vjeri koju su primili od roditelja, baka i djedova, a u eteru su pjevali samoanske i hrvatske pjesme. S njima je u goste došao i postulator bl. Ivana Merza p. Božidar Nagy.

Christian i Austin na samoanskom su jeziku otpjevali pjesmu posvećenu Srcu Isusovu čiju svetkovinu obilježavamo u petak, 16. lipnja, ali i pjesmu posvećenu Majci Božjoj u kojoj pjevaju: ‘Želim ići u nebo želim ići svojoj stvarnoj, pravoj Majci”. Na svetkovinu Tijelova Christian i Austin sudjelovali su na misi u zagrebačkoj župi bl. Ivana Merza. Tu misu suslavio je p. Božidar Nagy koji je otkrio kako je i kada uopće upoznao raspjevanu braću Brown.

Foto: Trpimir Alajbeg

Župljanka ih ‘otkrila’ p. Nagyju: ‘Ostao sam oduševljen’

“Upoznao sam ih prije dva mjeseca, a dotad uopće nisam znao za njih. Za njih sam saznao zahvaljujući župljanki u Župi bl. Ivana Merza, gospođi Aneli, koja mi je poslala intervju koji su dali za Laudato televiziju na kojoj su gostovali prije pet godina. Pogledao sam taj intervju i ostao oduševljen. Kasnije sam ih kontaktirao e-mailom i saznao da uskoro dolaze u Zagreb.

S obzirom na to da su laici, p. Nagy rekao im je za blaženog Ivana Merza i pozvao ih da dođu na njegov grob, poslao im i Merzovu sliku, a oni su to odmah objavili na svojoj Facebook stranici i poslali prekrasnu poruku u kojoj potiču na molitvu blaženom Ivanu Merzu. Kad su stigli u Hrvatsku, došli su na misu u Palmotićevu”, kazao je p. Nagy. Na Dan državnosti tijekom mise za Domovinu u zagrebačkoj Bazilici Presvetog Srca Isusovog braća Brown svojim su angažmanom dirnuli okupljene vjernike.

Mnogi su bili ganuti do suza kada su čuli kako prekrasno pjevaju hrvatske pjesme.

“Sudjelovali su na misi za Domovinu, čak je Christian na njoj lijepo čitao i otpjevao psalam, a iza mise, izveli su koncert i svjedočili o svojoj vjeri što je na vjernike ostavilo veliki dojam. Mnogi su bili ganuti do suza kada su čuli kako oni prekrasno pjevaju hrvatske pjesme”, istaknuo je postulator.

Christian i Austin žive i rade na Novom Zelandu, a trenutno u Hrvatskoj snimaju album hrvatskih klapskih pjesama. “Rodom nismo iz Samoe, ali naši djedovi i bake jesu. U Hrvatskoj smo deseti put”, kazala su braća Brown.

Dubrovčanin ‘kriv’ za njihovu ljubav prema klapama

Otkrili su nam i kako su došli u Hrvatsku. “Imali smo učitelja u školi, Antuna Poljanića, podrijetlom iz Dubrovnika i on nas je naučio neke hrvatske klapske pjesme, prva je bila ‘Croatio, iz duše te ljubim’ klape Intrade, a nakon toga učili smo sve više i više pjesama”, kazao je Christian.

Nakon učitelja Poljanića, koji ga je uveo u svijet hrvatske klapske glazbe, Christian je istaknuo kako se 2008. prvi put susreo s klapskim pjevanjem, a prilikom posjeta Omiškom klapskom festivalu 2011. definitivno se zaljubio u klapsko pjevanje. “Rekao sam bratu Austinu, ovo je zgodno, slično a capella pjevanju koje imamo na Samoi”, rekao je za HKM.

Klapska se, kao i samoanska pjesma, dotiče općeljudskih, univerzalnih vrijednosti kao što su dom i obitelj.

Na Samoi pjevaju svi, a glasovi ondje raspodijeljeni su slično kao i kod hrvatskoga klapskog pjevanja. “Klapska se, kao i samoanska pjesma, dotiče općeljudskih, univerzalnih vrijednosti kao što su dom i obitelj zbog čega smo i počeli pjevati”, rekao je Christian.

Budući da su katolici, a Samoa se naziva i Zemlja Mladoga Kršćanstva, Christian je govorio i o važnosti kršćanstva u toj zemlji. “Trećina stanovnika na Samoi su katolici i, premda nema točnih statističkih podataka, u idućih 15 godina broj katolika ondje mogao bi dosegnuti polovicu stanovništva. Katoličkim je misionarima na Samoi u početku bilo teško jer su stigli 15 godina nakon protestantskih misionara. Za nas je biti katolik svjedočanstvo po sebi. Dok smo odrastali, mogli smo jasno prepoznati što naučavaju katolici, a što protestanti”, objasnio je.

Trećina stanovnika na Samoi su katolici i, premda nema točnih statističkih podataka, u idućih 15 godina broj katolika ondje mogao bi dosegnuti polovicu stanovništva.

Kultura Samoanaca, svjedoče braća Brown, usmjerena je na zajednicu, dok je na Zapadu pojedinac u fokusu. Religija je na Zapadu privatna stvar, ali na Samoi nije tako. Vjera je ondje dio zajednice, tumači Christian.

“U katoličkom selu na Samoi moli se triput dnevno i tada sve staje. Sve aktivnosti i sav posao. Ako ste u kući, molite ondje, a ako ste vani, štogod tada obavljate, ostavljate po strani ne stvarajući buku i molite”, istaknuo je član klape Samoana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja