Budi dio naše mreže

Što znači „nadodati što nedostaje Kristovim patnjama“? Kada Kristijani slave imendan? Na ova i druga pitanja u petak, 22. prosinca u emisiji HKR-a "Halo, velečasni?" odgovarao je vlč. Damir Ocvirk, župnik Župe sv. Josipa na zagrebačkoj Trešnjevci.

/ ts

Što znači „nadodati što nedostaje Kristovim patnjama“, kad je Isusova je žrtva na križu potpuna za spas svakog čovjeka?

Slušateljica je dobro primijetila da je Isusova žrtva na križu potpuna za spas svakog čovjeka i da je Isus Krist jedini Spasitelj stvorenoga svijeta. Ovaj odlomak je preuzet iz Poslanice Kološanima. Naime, iako je Pavao propovijedao Kološanima, oni su u jednom času prezreli ono što je propovijedao, pobunili su se protiv njega, no on je ipak rado podnosio sve patnje i trošio se za njih, kao što kaže, kako bi i on mogao u konačnici dobiti utjehu koju će primiti i Kološani ako prihvate Isusa Krista u potpunosti. Ovo „nadopunjati ono što nedostaje Kristovim mukama“ nije ništa drugo nego da se i apostol Pavao dade na stanovitu muku kako bi propovijedao Isusa Krista. Dakle, njegova muka u propovijedanju se suobličuje patnji i Muci Isusa Krista kako bi se nastavilo djelo navještaja Radosne vijesti. Tako tumači Pavao, a mi možemo protumačiti i drugačije: da naše osobne patnje koje podnosimo, kao što su bolesti, stresovi i naši osobni grijesi zbog kojih patimo, možemo prikazivati Kristu Gospodinu i suobličavati se Kristovoj patnji kako bismo učinili nešto dobro za Crkvu. Tako netko tko je teško bolestan može prikazivati svoje bolesti za dobro Crkve, za njezino misionarsko djelovanje. U konačnici i mladi blaženik Carlo Acutis posljednje trenutke svojega života, teške bolesti, prikazivao je za svećenike i za Crkvu i tako je svoju patnju suobličio Kristovoj patnji za dobro Crkve, za nastavak širenja Radosne vijesti.

Dugo godina sam živio u uvjerenju, a i dalje vjerujem, da je moj imendan 21. ožujka kad i Serapionu, Vesni i Vlasti. Jedno vrijeme u katoličkim kalendarima što su se dobivali na blagoslovima obitelji to je tako i bilo, ali posljednjih godina nije. Rijetki su primjeri gdje to mogu vidjeti, čak štoviše, nijedan dan prema njima nije posvećen mom imenu (Kristijan). Što se dogodi da na jednom kalendaru ima mojeg imena, a na drugima ga nema. Kada bih trebao slaviti imendan, tko određuje da jedne godine na kalendaru istog izdavača ima određenog imena, a druge nema, i, konačno, kada je moj imendan i uz koga se imendan veže?

Dijelim zabrinutost s poštovanim slušateljem Kristijanom, jer sam se i ja pomučio pronaći njegovo ime u katoličkom kalendaru. Uspoređivao sam dva kalendara koje smo pripremili za naše vjernike i koje mogu nabaviti u crkvi i tamo također na jednom kalendaru piše 21. ožujka, a na drugom ne piše. Pretragom na internetu vidio sam da u nekim kalendarima ime Kristijan stoji na dan 13. veljače, negdje 21. ožujka, a negdje čak i 15. prosinca. Zbog čega se ovakve stvari događaju? Nekada zbog, recimo, nacionalnih važnih spomendana može biti izostavljeno neko ime kao što je kod nas 15. prosinca. U nekim kalendarima tamo piše „Kristijan“, a negdje je istaknuto da se tad slave bl. Drinske mučenice koje za nacionalnu Crkvu u Hrvata imaju važnost, jer među Drinskim mučenicama ima i Hrvatica, stoga nam je to važno. Zato neki kalendari na taj dan više ističu Drinske mučenice, nego ostala imena koja se spominju.

No ono što je puno važnije od samog datuma slavlja imendana jest ime koje nosimo, po načelu latinske izreke Nomen est omen – „Ime je znak“. Kristijan ima jako lijepo ime, to znači „kršćanin“, što dolazi od imena Krist, pa želimo Kristijanu da bude dobra ikona Kristova, dobra slika Kristova, da pokazuje svojim životom da je uistinu Kristov i da ga ništa ne odijeli od Isusa Krista. A ako je slavio imendan na 21. ožujka, neka ga i nadalje slavi na prvi dan proljeća, neka bude dobar vjesnik Isusa Krista koji je „Mlado sunce s visina“, Novo proljeće i Spasenje svijeta.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja