Budi dio naše mreže

Ovogodišnja Nobelova nagrada za mir otišla je u ruke japanske organizacije preživjelih iz napada atomskim bombama na Hirošimu i Nagasaki "Nihon Hidankyo" zbog napora da oslobodi svijet nuklearnog oružja. U ovom Marijinom mjesecu donosimo priču o isusovcima koji su u vrijeme bombardiranja preživjeli zahvaljujući krunici.

/ mpp

Američki bombarder je 6. kolovoza 1945. preletio Tihi ocean i došao do Hirošime u Japanu. Iz njega je bačena bomba, kodnog naziva “Little Boy”. Razorila je zgrade kilometrima u svim smjerovima. Deseci tisuća ljudi ubijeni su odmah. Taj udar i američki napad atomskom bombom na grad Nagasaki tri dana poslije doveli su do kraja Drugoga svjetskog rata, jer su japanski vojni čelnici shvatili da ne mogu pobijediti, prenosi Narod.hr.

Vjerujemo da smo preživjeli jer smo živjeli fatimsku poruku. Živjeli smo i svakodnevno molili krunicu u tom domu.

Ali usred razaranja, u blizini hipocentra napada, preživjelo je osam isusovačkih misionara koji su bili u svom župnom dvoru. Poznata su imena četvorice svećenika čiji su životi pošteđeni: o. Hugo Lassalle, o. Wilhelm Kleinsorge, o. Hubert Schiffer i o. Hubert Cieslik. Zadobili su samo lakše ozljede od razbijenih prozora. Nitko od eksplozije nije izgubio sluh. U njihovoj su crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije razbijeni vitraži, ali se crkva nije srušila; bila je to jedna od samo nekoliko zgrada koje su ostale stajati usred sveopćeg razaranja, piše National Catholic Register.

isusovačka crkva u Hirošimi / Foto: X

Čudo zagovora Blažene Djevice Marije

Ne samo da su svećenici bili zaštićeni od početne eksplozije već nisu pretrpjeli nikakve štetne posljedice zračenja. Liječnici koji su se brinuli o njima nakon eksplozije upozorili su ih da će trovanje radijacijom kojoj su bili izloženi uzrokovati ozbiljne ozljede, bolest pa čak i smrt. Ali 200 liječničkih pregleda u sljedećim godinama nije pokazalo nikakve štetne učinke, zbunjujući tako liječnike koji su predviđali strašne posljedice.

Mnogi Japanci imali su mjehure i ranice od zračenja. Na čuđenje liječnika, tijelo o. Schiffera nije sadržavalo radijaciju ni štetne posljedice od bombe. O. Schiffer to pripisuje pobožnosti prema Blaženoj Djevici Mariji i svakodnevnom moljenju fatimske krunice. Osjeća da je od Majke Božje dobio zaštitni plašt koji ga je štitio od svih zračenja i štetnih učinaka.

Ne samo da su svećenici bili zaštićeni od početne eksplozije već nisu pretrpjeli nikakve štetne posljedice zračenja.

Oca Schiffera i druge isusovce nekoliko su stotina puta pregledavali i intervjuirali znanstvenici, liječnici i drugi koji nisu mogli razumjeti zašto su izbjegli ozljede.

Upitan zašto vjeruju da su pošteđeni, kad je toliko drugih umrlo ili od eksplozije ili od naknadne radijacije, otac Schiffer je odgovorio u svoje ime i u ime svoje subraće:

“Vjerujemo da smo preživjeli jer smo živjeli fatimsku poruku. Živjeli smo i svakodnevno molili krunicu u tom domu”.

U drugom pak bombardiranom gradu, Nagasakiju, slično je iskustvo franjevačkog samostana i Grada Bezgrješne koje je utemeljio sv. Maksimilijan Marija Kolbe. Druga atomska bomba bačena na Japan tri dana kasnije nije ih oštetila, također zbog posebne Marijine zaštite, s obzirom na to da su i ondje braća molila dnevnu krunicu. Ni fratri nisu imali nikakve posljedice od bombe.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja