Budi dio naše mreže

Dvije američke savezne države, Delaware i Vermont, razmatraju ukidanje svake zakonske zaštite za svećenika koji u ispovjedaonici dozna za spolno zlostavljanje, a ne prijavi ga civilnim vlastima. Katolički biskupi upozorili su da su prijedlozi tih zakoni kanonski neprihvatljivi, neustavni, da dovode svećenike u zakonsku opasnost te ugrožavaju povjerenje pokajnika.

/ Hrvoje Josip Bišćan

Ovim se aktom ukida povlastica između svećenika i pokornika u sakramentalnoj ispovijedi koja se odnosi na zlostavljanje i zanemarivanje djece”, stoji u sažetku prijedloga zakona u državi Delaware. “Od svećenika se zahtijeva da prijave zlostavljanje i zanemarivanje djece ili da daju/prihvate dokaze u sudskom postupku koji se odnosi na zlostavljanje ili zanemarivanje djece.”

Screenshot / Prijedlog zakona

Crkva ovakav prijedlog zakona vidi kao prijetnju

Prijedlog Zakona kritizirali su iz Biskupije Wilmington: “Sakrament ispovijedi i njegov ispovjedni pečat temeljni je vid crkvene sakramentalne teologije i prakse. O tome se ne može pregovarati. Nijedan katolički svećenik ili biskup nikada ne bi prekršio pečat ispovijesti ni pod kojim okolnostima”, objavila je u svom priopćenju Biskupija Wilmington 6. ožujka, a prenosi Catholic News Agency.

Biskupija Wilmington zaštitu najranjivih smatra jednim od najvažnijih ciljeva javne politike. Međutim, ovaj zakon ne bi unaprijedio taj vitalni cilj.

“Usto, taj bi zahtjev bilo praktički gotovo nemoguće ispuniti jer su gotovo sve sakramentalne ispovijedi anonimne. Bilo bi jasno kršenje Prvog amandmana da se vlada miješa u ovu najsvetiju i drevnu praksu naše vjere”, ističe se u priopćenju Biskupije, koja je izrazila zabrinutost i zbog kršenja prava drugih vjerskih zajednica.

Podsjetimo, Crkva sav svoj život uređuje po Zakoniku kanonskog prava. A kanon 983. kaže da je “sakramentalni pečat nepovrediv; stoga ispovjednik ne smije riječima ni na bilo koji drugi način, ni zbog bilo kojeg razloga, nikako odati pokornika. Obvezni su čuvati tajnu i tumač, ako ga ima, kao i svi drugi do kojih je na bilo koji način iz ispovijedi doprlo znanje o grijesima.”

Lomljenje ovog pečata za sobom povlači automatsku ekskomunikaciju od koje samo papa može udijeliti oprost, ističe se u priopćenju Biskupije Wilmington. Zakon u državi Delaware od svećenika već zahtijeva da budu obvezni izvjestitelji o sumnji na zlostavljanje, a internom odlukom biskupije svećenici sumnju na zlostavljanje djece već prijavljuju civilnim vlastima.

Situacija u Vermontu također ugrožava život Crkve

Biskup grada Burlington u saveznoj državi Vermont mons. Christopher Coyne pojavio se 3. ožujka pred Senatskim odborom za pravosuđe kako bi se usprotivio prijedlogu zakona koji bi u potpunosti eliminirao zaštitu svećenika iz zakona o obveznom prijavljivanju zlostavljanja – ako bi prijavljivanje prekršilo privilegij ili otkrilo povjerljivu komunikaciju.

Biskup Christopher J. Coyne

Prema riječima biskupa Coynea, “zakon krši ustavom zaštićeni element naše vjerske prakse: pravo na bogoslužje onako kako smatramo prikladnim.”

Nema sumnje da je zaštita djece ključna i da kriminalci moraju odgovarati za svoje zločine. Ali nepoštivanje temeljnih vjerskih prava je nepotrebno.

Coyne je dodao da su svi klerici i laici zaposlenici Biskupije Burlington već obvezni izvještavati o spoznajama zlostavljanja. Svatko tko radi za biskupiju ili župe mora proći provjeru kriminalne prošlosti, kao i trening o sigurnom okružju kako bi prepoznao znakove zlostavljanja djece.

“Međutim, svećenik ima svetu dužnost čuvati tajnu sakramentalne ispovijedi. Sakramentalni pečat ispovijedi zakon je Katoličke Crkve u cijelome svijetu, a ne samo u ovoj biskupiji. I nijedan biskup nema ovlasti to promijeniti. Zahtijevati od svećenstva da prijavi zlostavljanje djece za koje se saznalo tijekom ispovijedi narušilo bi naša prava iz Prvog amandmana”, zaključio je biskup Coyne.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja