Budi dio naše mreže

"Tema ovogodišnjeg sastanka Svjetskoga gospodarskog foruma 'Suradnja za inteligentno doba' pruža dobru priliku za promišljanje o umjetnoj inteligenciji kao sredstvu ne samo suradnje, nego i povezivanja ljudi." Stoji to u poruci pape Franje upućenoj predsjedniku Svjetskoga ekonomskog foruma prigodom njihovoga godišnjeg okupljanja u švicarskom Davosu.

/ mk

Papa podsjeća da “kršćanska tradicija dar inteligencije smatra bitnim aspektom ljudske osobe stvorene ‘na sliku Božju’. Istovremeno, Katolička Crkva oduvijek je bila protagonist i podupiratelj napretka znanosti, tehnologije, umjetnosti i drugih oblika ljudskih nastojanja, smatrajući ih područjima ‘suradnje muškarca i žene s Bogom na usavršavanju vidljivoga stvorenog svijeta'”.

Katolička Crkva oduvijek je bila protagonist i podupiratelj napretka znanosti.

“Nakana umjetne inteligencije je oponašati ljudsku inteligenciju koja ju je dizajnirala, postavljajući jedinstven skup pitanja i izazova. Za razliku od mnogih drugih ljudskih izuma, umjetna inteligencija je uvježbana na rezultatima ljudske kreativnosti. To joj omogućuje stvaranje novih proizvoda vještinom i brzinom koja je često konkurentna ljudskim sposobnostima – ili ih čak nadilazi – izazivajući kritičku zabrinutost o svom utjecaju na ulogu čovječanstva u svijetu”, podsjeća Sveti Otac i nastavlja:

“Ova tehnologija je dizajnirana da bi samostalno učila i donosila određene izbore, prilagođavajući se novim situacijama i davajući odgovore koje nisu predvidjeli njeni programeri, što postavlja temeljna pitanja o etičkoj odgovornosti, sigurnosti ljudi i širim implikacijama tih čimbenika na društvo. Kada se pravilno koristi, umjetna inteligencija pomaže ljudskoj osobi u ispunjavanju njegovog ili njezinog zvanja, u slobodi i odgovornosti.”

Kada se pravilno koristi, umjetna inteligencija pomaže ljudskoj osobi u ispunjavanju njegovog ili njezinog zvanja, u slobodi i odgovornosti.

Papa Franjo u svojoj poruci sudionicima Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu ističe  da, “kao i kod svih drugih ljudskih aktivnosti i tehnološkog razvoja, umjetna inteligencija mora biti podređena ljudskoj osobi i postati dio nastojanja da se postigne ‘veću pravdu, veće bratstvo i humaniji društveni poredak odnosa'”.

Posebnu opasnost Papa vidi u riziku da se “umjetna inteligencija iskoristi za unaprjeđenje ‘tehnokratske paradigme’, koja sve svjetske probleme doživljava kao rješive isključivo tehnološkim sredstvima.” Kako piše Papa, “u okviru ove paradigme, ljudsko dostojanstvo i bratstvo često je podređeno nastojanjima oko učinkovitosti, kao da stvarnost, dobrota i istina inherentno proizlaze iz tehnološke i ekonomske moći. Tehnološki razvoj koji ne poboljšava život svima nego, umjesto toga, stvara ili pogoršava nejednakosti i sukobe, ne može se nazvati istinskim napretkom. Iz tog razloga, umjetnu inteligenciju treba staviti u službu zdravijega, humanijeg i cjelovitijeg razvoja.”

Umjetnu inteligenciju treba staviti u službu zdravijega, humanijeg i cjelovitijeg razvoja.

Na trajan i poseban angažman Sveti je otac pozvao vlade i poduzeća, “koja moraju biti spremna na sveobuhvatnu analizu i kritički procijenjivati primjenu umjetne inteligencije u pojedinačnim slučajevima, kako bi se utvrdilo promiče li njezina uporaba ljudsko dostojanstvo, poziv ljudske osobe i opće dobro.”

“Kad primjena umjetne inteligencije i njezin društveni učinak s vremenom postane jasniji, bit će potrebno dati adekvatne odgovore na svim razinama društva – po načelu supsidijarnosti – s individualnim korisnicima, obiteljima, civilnim društvom, korporacijama, institucijama, vladama i međunarodnim organizacijama koje rade na svojim područjima, kako bi se osigurala usmjerenost umjetne inteligencije na opće dobro”, zaključio je Sveti Otac.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja