Budi dio naše mreže

Nakon uspostave Kraljevine Jugoslavije Gradsko zastupstvo u Brodu na Savi jednoglasno je donijelo odluku 16. ožujka 1934. da ime grada bude Slavonski Brod.

/ mk

Slavonski Brod spominje se u povijesnim dokumentima pod različitim nazivima, što i ne čudi s obzirom na činjenicu da tragovi naselja na brodskom području postoje već 8000 godina i čine ga jednim od najstarijih stalno naseljenih mjesta u Hrvatskoj, piše povijest.hr.

Panonska ravnica bila je pogodna za naseljavanje i brz razvoj naselja. Ne znamo, doduše, kako su Slavonski Brod nazivali pripadnici panonskog plemena Breuka koji su ovdje živjeli. Njih su pokorili Rimljani u I. st. prije Krista.

U rimskoj diplomi izdanoj 71., u vrijeme cara Vespazijana, spominje se MARSVNNIA, a danas kažemo da je latinski naziv za Slavonski Brod bio Marsonia. Rječica koja se ulijeva u Savu kod nekadašnje Marsonije zove se Mrsunja.

Rimska diploma iz Slavonskog Broda / Foto: Katolički tjednik

Nakon Rimljana dolaze Slaveni i preuzimaju njihova naselja. U srednjem vijeku ovim područjem vlada feudalna obitelj Berislavići Grabarski kojima kralj Bela IV. 1244. poslao darovnicu. U njoj se današnje naselje spominje kao Brod, a s vremenom se naselje sve češće naziva Brod na Savi.

Važno je napomenuti da je riječ brod praslavenskog porijekla i da je u davna vremena značila mjesto na kojem je lako prijeći rijeku. Sve to ima smisla ako znamo da su još i stari Rimljani baš u Marsoniji prelazili Savu. Danas se to značenje riječi održalo u nazivima mjesta poput Brod na Kupi ili Brod Moravice.

Nakon uspostave Kraljevine Jugoslavije Gradsko zastupstvo u Brodu na Savi jednoglasno je donijelo odluku 16. ožujka 1934. da se “službeno ime grada nazove Slavonski Brod i da se ovo ime službenim putem provede u svim kodeksima naše i kodeksima međunarodnog prometa”.

Izvor: Katolički tjednik

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja