Budi dio naše mreže

U srpnju 1935. g. na Mariji Bistrici dogodio se važan događaj za povijest Crkve u Hrvatskoj, ali i za cjelokupni hrvatski narod. U jubilejskom slavlju 250. obljetnice drugoga našašća bistričkoga kipa, na glavu Majke Božje i Maloga Isusa zagrebački nadbiskup Antun Bauer i koadjutor Stepinac položili su krune Kraljevine Hrvatske. Koja je bila poruka toga čina?

/ mk

Ovaj povijesni događaj, iako često zaboravljen, odvio se prigodom zagrebačkog hodočašća 7. srpnja 1935. godine, a sudjelovalo je oko 30.000 hodočasnika.

Osobito ganutljiv prizor za vjernike bio je kada se nadbiskup Bauer približio kipu Majke Božje Bistričke, kruneći ga zlatnom krunom i govoreći:

„Pod Tvoju se obranu utječemo, Sveta Bogorodice!
Naših patnja ne prezri u potrebama našim,
nego od sviju pogibli oslobodi nas vazda,
Djevice slavna i blagoslovljena.“

Snažna poruka čina krunjenja

Bistrička je crna Gospa, naime, zbog turske opasnosti dva puta u 16. stoljeću nestajala te je 1684. bila definitivno pronađena.

I ne bez razloga su 1935. na glavu Majke Božje i Maloga Isusa zagrebački nadbiskup Antun Bauer i koadjutor Stepinac položili krune – bilo je to razdoblje »interregnuma« u Kraljevini Jugoslaviji. Godinu dana ranije, u atentatu u Marseilleu, ubijen je kralj Aleksandar Karađorđević.

U svibnju 1935. godine u Kraljevini Jugoslaviji održani su izbori za Narodnu skupštinu. Hrvati su na većem dijelu prostora sadašnje Republike Hrvatske glasovali za svog političkog vođu Vlatka Mačeka s oko 75% glasova, no u Narodnoj skupštini 303 mjesta pripala su prorežimskoj stranci Bogoljuba Jevtića – Jugoslavenskoj narodnoj stranci – a radićevski Hrvati dobili su samo 67 poslaničkih mjesta.

U to doba sve je jača i sve bezobzirnija diktatura.

Jugoslavenski žandari počinili su silna zlodjela baš na dan održavanja tih izbora. Bilo je batinjanja, sprečavanja pristupa glasačkom mjestu i falsificiranja glasova. Izbori su bili javni, a svaki Hrvat koji bi glasovao za Mačeka ugrozio bi svoj posao, a možda i život. Narod je ipak hrabro glasovao. Crkva tada po svojoj naravi i višestoljetnoj tradiciji sve jače staje na stranu ugroženoga naroda.

Krune kojima je tada bistrički čudotvorni kip okrunjen izrađene su po uzoru na izgubljenu, ali ne zaboravljenu krunu hrvatskih katoličkih kraljeva dinastije Trpimirovića iz 10 st. – krunu Tomislavovu i Zvonimirovu. Izradio ih je majstor Vlatko Mesić prema nacrtu s. Anđele Široki.

Hrvatski je narod suveren

U ondašnjim okolnostima krunidba čudotvornoga kipa krunom Kraljevine Hrvatske imala je jasnu poruku za režim u Beogradu – hrvatski je narod suveren, on je kraljeve i vladare vlastite krvi imao još od srednjega vijeka, a dok se velikosrpska Kraljevina Jugoslavija nalazi bez formalne vladarske figure, »krunu« hrvatskoga suvereniteta »pričuvat« će na Mariji Bistrici Majka Božja – Kraljica Hrvata!

Ukradena krunica

Prigodom krunjenja za kip Majke Božje Bistričke, zauzetošću kruničara, darovana je zlatna krunica.

Naime, 1938. ona je ukradena, stoga su dominikanski kruničari darovali novu krunicu od čistoga zlata. Na zagrebačkom hodočašću što ga je predvodio nadbiskup Stepinac, dominikanac fr. Jordan Viculin, skladatelj pjesme „Kraljice svete krunice“, stavio je zlatnu krunicu oko vrata na kip Majke Božje.

Na križiću krunice urezano je „1939. Majci Božjoj Bistričkoj njezini kruničari“.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja