Nitko na zemlji nije bio bliži Isusu od Njegove majke. Ona ga je začela, rodila, odgojila, pratila na križnom putu, bila s apostolima na dan Pedesetnice. Ako postoji netko tko je Isusu najbliži, onda je to Njegova majka. Ako želimo doći do Isusa Krista, onda se povjerimo Njoj koja će nas sigurno dovesti do Njega. O otajstvima Isusova i Marijina života prema evanđeoskim odlomcima promišljao je vlč. Mario Večerić u HKR-ovoj emisiji Pod križem u utorak 6. svibnja.
1. Anđelovo navještenje Mariji
Prvi događaj u Svetom pismu koji nam govori o Mariji je događaj navještenja (Lk 1, 26 – 38).
On nam zorno prikazuje dolazak anđela Gabrijela u Galilejski grad imenom Nazaret k Djevici Mariji. Anđeo Gabrijel naziva Mariju „milosti puna“, odnosno daje do znanja da je, poradi svoje velike vjere i poniznosti, našla milost u Boga biti majkom Njegovu Sinu Isusu Kristu.
Njezin „fiat“ („Neka mi bude!“) na Božji poziv označava početak utjelovljenja – dolaska Sina Božjega u svijet, što i nju samu potvrđuje Bogorodicom. Ovdje počinje Marijin put vjere.
2. Marijin pohod Elizabeti
Marija koja u sebi nosi Isusa odlazi svojoj rođakinji Elizabeti (Lk 1, 39 – 56).
Čim je Elizabeta čula Djevicu Mariju, zaigralo joj je dijete u utrobi.
Osim što je Marija postala „prva misionarka“ – onom koja donosi Krista drugima također izgovara hvalospjev Bogu što je njoj, neznatnoj službenici, podario da bude majkom Njegova Sina. Njezin „veliča“ otkriva duboko shvaćanje Božje pravednosti, milosrđa i uzvišenja poniznih.
3. Rođenje Isusa Krista
Otvorena Riječi, Marija je povjerovala i rodila Sina Božjega (Lk 2, 1 – 20; Mt 1, 18 – 28).
Bog se rađa u siromaštvu i tišini, ne u raskoši.
Zamislimo si Mariju u trenutku rođenja Isusa Krista. Ona sve te događaje pohranjuje u svom srcu.
Njezina radost prilikom rođenja božanskog djeteta je velika, ali i pomiješana s jednom boli. To je bol neprihvaćanja Učitelja i Mesije kojeg su tako živo iščekivali proroci. Dolaze mu pastiri, mudraci s istoka, mali i neznatni ljudi, oni koji traže istinu. Ovdje vidimo Mariju kao unutarnju – kontemplativnu ženu, koja ne traži odgovore odmah, nego ih sabire u tišini.

Sveta obitelj / Foto: Pexels
4. Isusovo prikazanje u Hramu
Marija Isusa prikazuje u hramu (Lk 2, 22 – 38).
Time nas uči da i mi trebamo predati svoje darove i sve ono najdragocjenije s povjerenjem. Ono što smo od Gospodina najdragocjenije primili je život.
Ovaj nas događaj iz Marijina života usmjerava na blagdan Svijećnice.
Toga dana svi idemo u svoje crkve na euharistijska slavlja koja počinju blagoslovom svijeća. Držeći te svijeće u svojim rukama postajemo svjesni kako je Isus Krist svjetlo na prosvjetljenje naroda, kako nas on prožima svojim svjetlom u tminama našega života.
5. Marija pronalazi Isusa u Hramu
Čitamo u Svetom pismu kako je Marija pronašla Isusa u hramu (Lk 2, 41 – 52).
Isus je bio u domu Oca svojega. Marijin usklik „Sinko, zašto si nam to učinio?!“ bio je trenutak žalosti koji je Marija proživjela u tom trenutku. Marija ne razumije sve, ali „pohranjuje u srcu“.
Vjera nam nije uvijek jasna, ali traži strpljivo razmatranje.
Marija nam pokazuje kako ono najdragocjenije u životu možemo pronaći u Domu Očevu.
6. Svadba u Kani Galilejskoj
Marija nikada sebe ne stavlja ispred Krista, nego nam uvijek ukazuje na njega.
Učinila je tako i u Kani Galilejskoj na svadbi, na kojoj je Isus pretvorio vodu u vino (Iv 2, 1 – 11).
Prethodna radost svadbe koja je na trenutak postala žalost zbog nestanka vina, sada opet Marijinim zagovorom prerasta u radost.
Marijina vjera i njezin zagovor potaknuli su poslužitelje da slušaju Riječ Kristovu i izvrše ono što on naređuje.
Marija također primjećuje potrebe svakoga od nas i vodi nas k Isusu.

Marija pod križem / Foto: Cathopic
7. Marija pod Isusovim križem
Isus je s križa dao Ivanu Mariju za Majku, a njega je povjerio Mariji. (Iv 19, 25 – 27).
Upravo u tom događaju čitamo kako je Mariju postavio da bude Majka Crkve, Majka svakomu tko joj se obraća i tko ju moli za zagovor.
Njezina je briga usmjerena na naše spasenje, a Marija kao Majka zna kako najbolje voditi svoju djecu prema pravome cilju, a to je Kraljevstvo Božje.
8. Silazak Duha Svetoga
U Djelima apostolskim čitamo kako su na dan Pedesetnice „svi jednodušno ustrajali u molitvi zajedno s nekim ženama i Marijom, majkom Isusovom i braćom njegovom“ (Dj 1, 14).
To znači da je Marija bila prisutna u gornjoj sobi kada je Duh Sveti sišao nad apostole. Time Marija postaje sudionica u osnutku Crkve. Crkveni oci često ju nazivaju „Ikonom Crkve“.
Marija je u punom smislu Majka Crkve, ona okuplja Crkvu i Crkva se okuplja oko nje.
Ugledajući se na Mariju i nasljedujući njezinu živu vjeru, Crkva isto postaje Majka što rađa Božju djecu.
9. Marijino uznesenje
Marijin ovozemaljski put završio je uznesenjem i nebeskom proslavom o kojoj najljepše govori knjiga Otkrivenja kada govori o Ženi zaodjenutoj suncem, mjesec joj pod nogama, a nasuprot nje zmaj ognjen i velik (usp. Otk 12, 1 – 4).
Marija je dušom i tijelom uznesena na Nebo!
Ovu vjeru Crkva je stoljećima čuvala i slavila u liturgiji, a dogmu Uznesenja proglasio je papa Pio XII. dana 1. studenog 1950. Dogma o Marijinu uznesenju na nebo govori da je Marija tijelom i dušom uznesena u nebesku slavu.
Ova nas dogma podsjeća da je naša domovina na nebesima i da podignemo svoju glavu prema Božjem prostranstvu jer nam je namijenjen.

Foto: Canva
10. Marijina blizina u molitvi krunice
Sveti Pavao u poslanici Kološanima kaže: „Za onim gore težite, ne za zemaljskim!“ (Kol 3,2).
Molimo Mariju da nam u tome pomogne molimo Gospinu krunicu jer se u toj molitvi skriva i pomalo otkriva Marijin „neka mi bude“.
Moleći krunicu molimo Majku da u nas unosi otajstvo života Isusa Krista od začeća do uzašašća. Potom je tu i njezina proslava na nebu koja nam svima pokazuje konačni završetak nakon ovozemnog života. Onaj tko upozna i ljubi Krista, ima život vječni.
Tko vjerno moli krunicu, otkriva da nije samo molitva usana, nego put srca prema nebu.
Emisiju u cijelosti poslušajte u arhivi HKR-a.
Šestorica svećenika iz četiriju biskupija utorkom od 20 sati u emisiji „Pod križem“ promišljaju o životnim teškoćama i Božjoj blizini čovjeku.