„Svatko nešto ostavlja ovome svijetu u naslijeđe, baš svatko. Zar nije tužno i bolno da najbolje što čovjek ostavlja ovome svijetu jest metak, puška, žica i smrt?! Što ćemo mi ostaviti?!“ zapitao se u novoj tjednoj kolumni za Hrvatsku katoličku mrežu fra Goran Azinović.
Nedavno sam posjetio kanton Jura, smješten u sjeverozapadnom dijelu Švicarske. Glavni grad kantona je Delémont, a kanton pripada francuskom govornom području. Jura je poznat po mnogim brendovima, a naročito po satovima Certina i Festina. Delémont je nekad bio urarsko središte Švicarske.
Posjetitelji Gradskog muzeja mogu vidjeti s čime sve Jura raspolaže, a zanimljiv je podatak da su stanovnici Jure bili pioniri u pisanju Biblije na pergameni.
Iz Jure dolaze i poznati bomboni Ricola, no posebno me se dojmio dio Muzeja koji kronološki prati vremenski razvoj grada Delémonta.
Muzej također sadrži i manje prostore u kojima se nalaze stvari ili tragovi što su obilježili svako desetljeće. U manjem dijelu Gradskog muzeja smješten je i paviljon nazvan Desetljeće rata, koji pored vojne opreme, kaciga, pušaka, sadrži još i žice, bombe te nacistički znak u obliku vrpce, što se nekoć nosila oko ruke. Svi izložbeni artikli su originalni i nekad ih je netko koristio.
Prvi sam put u tom Muzeju uživo vidio nacistički znak.
Osjetio sam jezu… Ali najviše me je pogodio nutarnji glas koji mi je govorio: „Vidiš što su oni ostavili svijetu, a što će ostaviti naše desetljeće, što će ostaviti naše stoljeće?!“
Svatko nešto ostavlja ovome svijetu u naslijeđe, baš svatko. Zar nije tužno i bolno da najbolje što čovjek ostavlja ovome svijetu jest metak, puška, žica i smrt?! Što ćemo mi ostaviti?!

fra Goran Azinović / Foto: međugorje-info.com
Autor fra Goran Azinović za svećenika Hercegovačke franjevačke provincije zaređen je 2014. godine. Autor je 20 nadahnutih knjiga, kolumnist je katoličkog mjesečnika “Naša ognjišta”, a pisao je i za druge katoličke časopise. Trenutačno živi i djeluje u Hrvatskoj katoličkoj misiji Zurich – Švicarska.