Novaci fra Ante Čulina, fra Ante Žulj i fra Šimun Benedikt Kopričanec položili su u subotu, 24. kolovoza na Trsatu svoje prve zavjete u Redu Manje Braće. Uz njih, zavjete je položio i fra Josip Hajdaraj iz Franjevačke provincije sv. Križa – Bosna Sreberna, objavljeno je na stranici Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda.
Dolazak još 200 hodočasnika na Trsat u srijedu, 23. kolovoza očekuje se oko 8 sati. Po dolasku je na rasporedu pobožnost Križnog puta, a u 10 sati je sveta misa.
Kako je na svom Facebook profilu objavio riječki dominikanac fr. Ivan Dominik Iličić, dio hrvatskih nogometnih reprezentativaca i stožera u nedjelju je sudjelovao na misnom slavlju u trsatskom svetištu.
Povodom 25. obljetnice smrti sv. Majke Terezije i spomendana ove svetice, Zajednica Albanaca PGŽ organizirala je u nedjelju 4. rujna hodočašće u svetište Majke Božje Trsatske.
"Tada veliki Bog svetun hižu od Nazareta u koji nekad Devica Marija narodi se ne hti da u rukah ostane poganskih. Po rukah dakle angelskih čini uzdignuti i zato leto 1291. bi položena u knežiju Modrušku blizu grada i mesta Rieke na jedno brdo u misto imenovano Trsat". Tako je franjevac Franjo Glavinić opisao predaju o dolasku svete nazaretske kuće na Trsat 10. svibnja 1291. godine. Papu Urbana V. duboko je dojmila tuga i pobožnost hrvatskih vjernika koji su hodočastili u Loreto i molili Majku Božju da im se vrati sa svojom kućom. Kao utjehu za njihovu bol, papa Urban V. 1367. odlučio je u zamjenu za nestalu kućicu poslati sliku s likom Djevice Marije čije se autorstvo pripisivalo samom sv. Luki, a kojoj hodočasnici također pripisuju čudotvornu moć.
Svetište Gospe Trsatske najstarije je hrvatsko marijansko svetište i odredište mnogih hodočasnika koji tu pronalaze utjehu i mir te snagu i ustrajnost u svojoj vjeri. Svetište je nastalo 1291. godine kada je na trsatskom brežuljku na čudesan način 10. svibnja osvanula rodna kuća Blažene Djevice Marije te se tu zadržala 3 godine i 7 mjeseci. Potom je opet neobjašnjivo prenesena u talijanski grad Loreto gdje se nalazi i danas.
Uz blagdan Gospe Trsatske, saznajte zašto je Gospa Trsatska Čuvarica grada Rijeke, otkad se Trsat naziva Hrvatskim Nazaretom i što se čuva u kapeli zavjetnih darova.
Svetkovina Gospe Trsatske, Majke Milosti pred kojom je na koljenima molio i sv. Ivan Pavao II., proslavit će se u nedjelju 10. svibnja u svetištu Majke Božje Trsatske misama koje će predvoditi trsatski franjevci.