Izjava Komisije Hrvatske biskupske konferencije „Iustitia et pax“ u povodu izbora za Europski parlament 2024., predstavljena 5. lipnja 2024. u sjedištu HBK u Zagrebu.
Europski parlament u četvrtak, 11. travnja, većinom glasova je zatražio da se “pravo na pobačaj” uvrsti u Povelju Europske unije o temeljnim pravima. Istražili smo koji su hrvatski europarlamentarci glasali za, a koji protiv ove rezolucije.
Europski parlament kada govori o taktikama takvih dezinformiranja navodi kako se šire lažne ili krivo prezentirane informacije s namjerom obmanjivanja javnosti i stvaranja zbunjenosti kako se više ne bi mogla jasno razlikovati istina od laži. Kroz polarizaciju mišljenja jačaju se najekstremnija stajališta koja za cilj imaju ušutkivanje umjerenih stajališta i onemogućavanje demokratske rasprave, a kroz narative o prijevarama i nepravilnostima nastoji se stvoriti nepovjerenje prema institucijama, zbunjenost i kaos.
Europski parlament usvojio je u četvrtak 13. srpnja hitnu rezoluciju koja poziva vladu Indije da poduzme hitne korake za ponovno uspostavljanje mira usred sukoba pripadnika različitih vjerskih skupina i etničkih zajednica u indijskoj saveznoj državi Manipur. Rezolucija dolazi kao odgovor na nasilan sukob koji je izbio u svibnju ove godine, u kojem su ugroženi i kršćani, a do sada je poginulo najmanje 120 osoba, 50 tisuća ih je raseljeno, a uništeno je 1700 domova i 250 crkava, među kojima šest katoličkih i jedan pastoralni obrazovni centar.
Prošlog je mjeseca Europskoj komisiji poslano pismo u kojem predstavnici velikih svjetskih lobista od EU povjerenika traže hitan sastanak kako bi se razgovaralo o aktivnostima poljskog Instituta Ordo Iuris, piše u priopćenju iz tog Instituta. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
Hod za život ove je godine održan u 11 hrvatskih gradova okupivši desetke i desetke tisuća hrvatskih građana oko znanstvene činjenice da život svakog čovjeka započinje začećem. Hodom se izražava podrška i ljubav prema nerođenom djetetu, njegovoj majci i ocu te zahtjeva da se u Republici Hrvatskoj postavi novi zakonski okvir koji će osigurati zakonsku zaštitu i majke i njezinog nerođenog djeteta.
U sljedećem devetom sazivu Europskog parlamenta neće biti osigurani uvjeti za cjelovitu prevoditeljsku uslugu na hrvatskom jeziku. Što priječi da hrvatski, kao jedan od 24 službena jezika Europske unije nema punu primjenu u europskim institucijama? - odgovor je tražen u emisiji Argumenti koja je emitirana 9. travnja u programu Hrvatskoga katoličkog radija. Emisiju je uredio i vodio Ivan Tašev, a sudjelovale su dr. Nada Babić, predavačica na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, Sanja Matešić iz Hrvatskoga društva konferencijskih prevoditelja, a Barbara Peranić, službenica za odnose s medijima Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, ranije je odgovarala na upite.
Europski parlament je na svojoj plenarnoj sjednici održanoj 4. travnja u Bruxellesu usvojio nova pravila o očinskom dopustu i neprenosivom roditeljskom dopustu. Zakon je usvojen sa 490 glasova za, 82 protiv i 48 suzdržanih, a njime se postavljaju minimalni zahtjevi za sve države članice sa ciljem postizanja većeg broja zaposlenih žena i jačanja uloge oca u obitelji.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?