Novi studiji Prava i Računarstva na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, koji će se započeti izvoditi početkom iduće akademske godine, bili su tema emisije „Argumenti“ u utorak 11. veljače. U emisiji su gostovali dekan Prava na HKS-u doc. dr. sc. Kristian Turkalj, nastavnik s Tehničkog fakulteta HKS-a doc. dr. sc. Karlo Filipan i doc. dr. sc. vlč. Odilon Singbo s Katedre za Teologiju HKS-a.
Novi je studij prava zamišljen tako da je oslonjen o tri stupa, pojasnio je doc. dr. Turkalj, pa će se uz tradicionalni naglasak na teorijska znanja na Pravu na HKS-u stavljati veći naglasak na praksu studenata, kao i na zagovor etičkih vrjednota pravne profesije. Posljednja dva stupa svojevrsna su novost kada je riječ o već etabliranim studijima prava u Hrvatskoj, napomenuo je doc. dr. sc. Turkalj.
Naš student za vrijeme studija upoznat će gotovo sve pravne profesije, što će mu omogućiti da on izabere onu pravu profesiju koja najbolje odgovara njegovim potrebama i interesima
„Kako osigurati visoku zapošljivost naših studenata? O tome smo promišljali u osmišljavanju studijskog programa koji je umjeren na praksu. Dio nastave odvija se u odvjetničkim uredima,
javnobilježničkim uredima, na sudovima, državnom odvjetništvu, javnoj upravi i korporacijama. Naš student za vrijeme studija upoznat će gotovo sve pravne profesije, što će mu omogućiti da on izabere onu pravu profesiju koja najbolje odgovara njegovim potrebama i interesima. Istovremeno, i to je bitno naglasiti, danas je teško naći dobroga radnika. Poslodavci će vidjeti upravo kroz tu praksu studente koje žele u budućnosti zaposliti. Danas se zapošljava preko preporuka, a sada će studenti biti sami svoja preporuka“, rekao je doc. dr. sc. Turkalj.
Novi studij prava upisivat će 40 studenata, a studij je zasad dostupan samo kao redoviti integrirani studij.
Tehnički fakultet HKS-a u prvoj će godini upisati 50-ak studenata, napomenuo je doc. dr. sc. Filipan. Kazao je i da će naglasak osim tehničkih znanja na studiju biti i na društvenim i humanističkim dimenzijama, što je i komparativna prednost u odnosu na druge tehničke fakultet u Zagrebu i ostatku Hrvatske. U procesu osmišljavanja studijskoga programa blisko se surađivalo s nizom inozemnih sveučilišta, posebno sa Katoličkim sveučilištem Peter Pazmany u Budimpešti, s kojom će se suradnja nastaviti i kroz program „joint-degree“, zajedničkih diploma i zajedničkih studijskih programa koji će se izvoditi na engleskom.
Cilj je studija opremiti studente računarstva za rad u domaćim tehnološkim kompanijama, uz naglasak na ostanak mladih stručnjaka u Hrvatskoj, napomenuo je doc. dr. Filipan.
U procesu osmišljavanja studijskoga programa blisko se surađivalo s nizom inozemnih sveučilišta, posebno sa Katoličkim sveučilištem Peter Pazmany u Budimpešti.
O važnosti novih studija iz etičke i društvene perspektive govorio je doc. dr. sc. Singbo. upozorio je i da je razvoj tehnologije i umjetne inteligencije uvelike oblikovao i „promjenu epoha“ o kojoj često govori papa Franjo. Komentirao je i novi dokument Svete Stolice o umjetnoj inteligenciji, podsjetivši da je i ta nota dobar poticaj i temelj iz kojega kreću studiji Prava i Računarstva.
„Studiji Prava i Računarstva vrlo vjerojatno neće zaustaviti sve probleme, ali oni će nam ponuditi drugi okvir, drugu perspektivu, da ne zaboravimo naše antropološke temelje, da ne zaboravimo naš odnos prema Bogu“, rekao je uz ostalo doc. dr. vlč. Singbo.
Emisiju u cijelosti pogledajte ovdje: