Budi dio naše mreže

Na jubilarnom desetom izdanju festivala muzejskog filma MUVI 10: muzeji – video – film i petom izdanju festivala multimedijskih i web projekata MUVILAB 2024, 9. i 10. prosinca 2024., imat ćete priliku pogledati pedesetak filmskih i multimedijskih ostvarenja koja različitim žanrovima i tehnikama promoviraju bogatu hrvatsku kulturnu baštinu i istražuju mogućnosti novih medija u promociji muzejskih sadržaja i stručnoj obradi muzejske građe.

/ HKM

Organizator manifestacije koja je tijekom proteklih osamnaest godina pobudila veliki interes muzealca, kreativne industrije, filmskih i IT stručnjaka je Muzejski dokumentacijski centar iz Zagreba, a ovogodišnjim programom autorica projekta Lada Dražin Trbuljak će se zajedno sa sudionicima okruglih stolova osvrnuti na početke festivala, rezimirati što se i koliko promijenilo u korištenju novih tehnologija, te otkriti je li primjena multimedije u muzejima prouzrokovala nove promjene u komunikaciji baštinskih sadržaja.

Prikazivački dio programa koji će održati prvoga dana donosi širok spektar muzejskih sadržaja i protagonista, a podijeljen je u sedam sekcija: o muzejima, muzejske zbirke i muzejski predmeti, izložbe&istraživanja, umjetnička istraživanja, etnološka istraživanja, zaštita te animacija.

Prvi dan – 9. prosinca

Program otvaraju promotivni filmovi muzeja koji donose novu dinamiku u komunikaciji s publikom – Muzej crvene povijesti slavi prvi rođendan koji koristeći rotoskopiju prati Muzej od prve ideje do danas, te Upoznajte Meštrovićeve muzeje u Splitu koji predstavljajući jedinstvene muzejske lokacije gledateljima približava umjetničko nasljeđe našeg najslavnijeg kipara.

Little Art Talks Muzeja za umjetnost i obrt govori o pripremama i realizaciji jedne od najiščekivanijih izložbi ove godine – Jedna za sve – Sve za jednu, posvećene prvom i jedinom ženskom likovnom udruženju u prvoj polovici 20. stoljeća na ovim prostorima, dok će Laszowski – utemeljitelj približit gledateljima život i rad prvog ravnatelja Muzeja grada Zagreba te njegovog prvoga kustosa – Emilija Laszowskog, vrhunskog intelektualca i erudita koji je svojim neumornim radom sačuvao od zaborava mnoga povijesna mjesta i vizure.

U okviru istraživačko-restauratorskog projekta Slučaj Goldoni Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, a u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti u Veneciji realiziran je video intervju s Liviom Segusom, bliskim suradnikom i prijateljem Raoula Goldonija, autora skulpture Jezgra (Okovano staklo) iz zbirke MMSU Rijeka.

Zanimljive teme obrađuju filmovi koji na različite načine promiču i valoriziraju etnološka istraživanja poput Moleraja Muzeja Slavonije iz Osijeka koji publici približava molovanje zidova upotrebom šablona i molovanje valjcima, precizne dekorativne tehnike čija se mudrost i ljepota prenosila s majki na kćeri. Napuštenu tradicijsku kulturu oživit će i dokumentarni film Dvora Trakošćan Žene nose svijet koji kroz motiv prenošenja tereta ukazuje na težak položaj i veliku odgovornost žena u bednjanskom kraju pobijajući raširenu predrasudu o slabijem spolu, a tu je i Proba Kinokluba Zagreb koja prikazuje svakodnevicu gluhih osoba studijom primjera para koji osjeća, živi i stvara glazbu, zajedno s članovima svog rock deaf benda „Dlan“. Film je nastao u okviru radionice „Etnografski eksperimenti“ 2022./2023., u suradnji Etnografskog muzeja Zagreb, Kinokluba Zagreb (KKZ) i Sveučilišta University College London (UCL).

Drugi dan – 10. prosinca

Drugi dan manifestacije održava se MUVI LAB 2024, festival na kojemu će autori 14 inovativnih multimedijskih projekata predstaviti najnovija dostignuća iz područja dizajna vizualnih komunikacija, kao i njihovu primjenu u realizaciji stalnih postava, izložbi i mrežnih stranica. Program MUVI LAB-a otvorit će kolege iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja koji će pojasniti kako su virtualno generiranim svjetovima u novom stalnom postavu posjetiteljima približili nastanak svemira, planete Sunčevog sustava i Međunarodnu svemirsku postaju.

Posebna poslastica bit će prezentacija Alternativne stvarnosti riječkog Muzeja računala Peek&Poke, razigranog i vizualno provokativnog projekta koji uz pomoć alata umjetne inteligencije pokazuje kako bi povijest računala izgledala da je počela prije više od jednog stoljeća. Na temu upotrebe umjetne inteligencije u komunikaciji i popularizaciji baštinskih sadržaja nadovezat će se prezentacija Muzeja vučedolske kulture koja će otkriti kako koristiti napredne UI alate poput Midjourneyja, RunwayML-a i ChatGPT-a za stvaranje vizualnih i tekstualnih sadržaja.

Kao poseban dio obljetničkog programa oba dana održavat će se okrugli stolovi, na kojima će se pozvani muzealci osvrnuti na svoj rad na prikupljanju i prezentaciji multimedijskih i web projekata tijekom protekla dva desetljeća, te ukazati na eventualna moguća pitanja ili poboljšanja koja bi se mogla potaknuti.

Pristup svim programima festivala je besplatan, a više detalja o sudjelovanju putem Zoom platforme i rasporedu događanja možete pogledati na mrežnim stranicama te Facebooku i YouTubeu Muzejskog dokumentacijskog centra.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja