Budi dio naše mreže
Nedostaje kontekst

Papa Franjo pripisao je drugo čudo talijanskom tinejdžeru koji je u kratkom životu koristio svoje kompjutorske vještine za širenje vjere i time mu omogućio da bude proglašen svecem, prvim u generaciji milenijalaca, donosi Index.hr, a mi se u rubrici "Glas istine" bavimo time je li papa taj koji (budućim) svecima "pripisuje čuda". O procesima kanonizacije i beatifikacije razgovarali smo s vlč. mr. sc. Tomislavom Hačkom, vicepostulatorom za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije.

/ Diana Tikvić

U članku Papa će tinejdžera preminulog od leukemije proglasiti svecem. Pripisao mu je čuda na portalu Index.hr navodi se kako je papa Franjo pripisao drugo čudo talijanskom tinejdžeru koji je u kratkom životu koristio svoje kompjutorske vještine za širenje vjere i time mu omogućio da bude proglašen svecem, prvim u generaciji milenijalaca. U rubrici “Glas istine” bavimo se time “pripisuje” li papa (budućim) svecima čuda. O procesima kanonizacije i beatifikacije razgovarali smo s vlč. mr. sc. Tomislavom Hačkom, vicepostulatorom za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije.

Svrha procesa (kauze)

Vlč. Hačko za HKM kaže da se u pokretanju nekog procesa (kauze) beatifikacije, ponekad čuje i pitanje zašto je za čovjeka (sveta života) uopće i potreban jedan takav proces. U tom smjeru precizira uputa Santorum Mater: „Svrha kauza jest da se prikupe dokazi za postizanje moralne sigurnosti o herojskim krepostima ili mučeništvu [ili dara života, op.] sluge Božjega za kojega se traži beatifikacija i kanonizacija“ (čl. 1 – §2.), tumači HKM-ov sugovornik.

Osim što je prije pokretanja samoga postupka potrebno utvrditi glas svetosti ili glas mučeništva ili glas dara života, također se utvrđuje „uživa li sluga Božji u znatnijem dijelu naroda Božjega vjerodostojan i raširen glas svetosti ili mučeništva [ili dara života], zajedno s vjerodostojnim i raširenim glasom znakova. Glas treba biti spontan, a ne umjetno stvoren. Treba biti postojan, trajan, raširen među vjerodostojnim osobama i prisutan u znatnijem dijelu naroda Božjega“ (čl. 7 – §1.-2.), podsjeća vicepostulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije.

Nakon što je o ovoj temi već iscrpno pisano, ovdje želimo ukratko opisati tijek istraživanja o vjerojatnom čudu.

Istraživanje o vjerojatnom čudu (ozdravljenje)

Ovo istraživanje vodi se odvojeno od redovitog procesa beatifikacije te se u tom smislu, u biskupijskoj fazi istraživanja, kao službenici istraživanja imenuju i stručnjaci, ovisno o vrsti vjerojatnog čuda, bilo medicinski ili tehnički. Zadaća tih stručnjaka jest ispitati svjedoke kako bi se „stvari bolje razjasnile, već prema potrebi i okolnostima“ (usp. čl. 60), objašnjava vlč. Hačko.

Kaže kako sukladno tome, u istraživanju o vjerojatnom čudesnom ozdravljenju, u biskupijskoj fazi istraživanja, svoje svjedočanstvo daju liječnici koji su liječili osobu kojoj se pripisuje čudesno ozdravljenje. Ako navedeni liječnici odbiju podvrgnuti se ispitivanju, tada pod prisegom mogu pripremiti pismeni izvještaj o bolesti i njenom tijeku. Ako i to odbiju, tada biskup može imenovati stručnjaka u medicini koji će primiti svjedočanstvo navedenih liječnika (usp. čl. 107-108), ističe vicepostulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije.

Vlč. Hačko tumači da se, uz liječnike koji su liječili osobu, imenuju još i dva medicinska stručnjaka koji se nazivaju stručnjacima koji su pregledali. Oni, „koristeći se odgovarajućim kliničkim i tehničkim pomagalima, moraju utvrditi isključivo trenutno zdravstveno stanje ozdravljenoga, posebno s obzirom na patologiju od koje je ozdravljen, da bi se mogli ustanoviti trenutno zdravstveno stanje ozdravljenoga i trajnost ozdravljenja“ (usp. čl. 109-110).

Završetkom ovog istraživanja, dalje se postupak odvija na sličan način kako je i u redovitom postupku beatifikacije poštujući odredbe Upute Sanctorum Mater, čl. 124-150. Time se završava biskupijska faza istraživanja o vjerojatnom čudu i započinje se s rimskom fazom, kaže vlč. Hačko.

Rimska faza istraživanja o vjerojatnom čudu

Što se tiče ove faze, kratko i jasno je ovaj postupak opisan u Apostolskoj konstituciji Divinus perfectionis Magister, br. 14-15:

„Vjerojatna čudesa Kongregacija proučava na sljedeći način:

1) Vjerojatna čudesa, o kojima za to određeni izvjestitelj pripremi poziciju, prosuđuju se na sastanku stručnjaka (ako se radi o ozdravljenjima, na sastanku liječnika), a njihova se mišljenja i zaključci iznose u iscrpnom izvještaju.

2) Zatim se treba raspravljati o čudesima na posebnom sastanku teologa, te napokon na sjednici otaca kardinala i biskupa.

Mišljenja otaca kardinala i biskupa prenose se Svetom ocu, koji jedini ima pravo odrediti javno crkveno štovanje slugu Božjih“.

Ono što se pak nikako ne smije zaboraviti u jednom procesu beatifikacije ili kanonizacije, jest moliti za čudo koje je dar, ali i potvrda Neba o postignuću nebeskog blaženstva. A što je više zagovornika, veće je i obilje Gospodinova milosrđa, zaključuje vicepostulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije.

***

Rubriku Glas istine u sklopu projekta KAT – Provjera dezinformacija o vjerskim temama Hrvatski katolički radio radi u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Hrvatskim društvom katoličkih novinara. Metodom činjenične provjere, projektom “Glas istine – Vox Veritatis” želi se ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke crkve u Hrvatskoj i svijetu kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili manipuliranje izjavama katoličkih poglavara. Projekt financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije, Europske komisije ili Agencije za elektroničke medije. Europska unija, Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja