Budi dio naše mreže

Molitva nije uvijek iskustvo zanosa ili slasti. Najveći sveci iskusili su suhoću, pa čak i tamu u molitvi. Ali bez obzira na to što osjećate, Bog vam je blizu - daleko bliže nego što možete zamisliti. Oslonite se na ovu činjenicu. Gajite svijest o Njegovoj prisutnosti uvijek uz sebe, i sigurno ćete pronaći mir.

/ dz

Život je složen. Kao suprug i otac, bloger, zaposlenik s punim radnim vremenom i redoviti student diplomskog studija, često se čini da se odgovornosti s kojima se suočavam nastavljaju beskonačno množiti.

Čim napredujem u jednom području života, čini se da drugo područje za koje sam odgovoran izmiče kontroli. Zna biti, blago rečeno, iscrpljujuće. I znam da nisam jedina osoba koja to osjeća.

Briga za moju dušu mora biti ispred svega drugoga, inače nikada neću moći velikodušno dati sebe, jer ne možete dati ono što nemate.

Unatoč užurbanom životu, stalno žudim za jednostavnošću. Zauvijek sam u potrazi za, riječima Thoreaua, “pojednostavljenjem, pojednostavljivanjem”. Činjenica da još nisam poludio ili potpuno izgorio dokaz je i Božje milosti i da sam to donekle postigao – iako je pred mnom dug put, piše Catholic Gentleman.

Korizma je izvrsno vrijeme da preispitamo svoj život, sagledamo prioritete i preispitamo kako provodimo svoje vrijeme. Evo nekoliko stvari koje sam naučio u svojim borbama za pojednostavljivanje i borbu protiv kaosa života. Možda i vama mogu biti od pomoći.

1. Odredite prioritete

Potraga za jednostavnošću počinje jednostavnim postavljanjem pitanja: “Što mi je važno?” Ako ne možete izravno odgovoriti na ovo pitanje, nikada nećete postići nikakvu razinu mira. Stalno ćete robovati vanjskim zahtjevima zbog kojih ćete biti ogorčeni i prepušteni hirovima svih ostalih. Stoga odlučite što vam je važno, čak i sveto. Povucite granicu oko ovih svetih stvari i recite “Ne” svemu što prijeti da će to ugroziti. Nemojte se osjećati krivima ni zbog ovoga. Ne je iznimno moćna riječ.

Čuo sam previše tragičnih priča o očevima koji su bili previše zauzeti svime drugim – čak i vrijednim stvarima – i koji su zanemarivali svoje obitelji, a zbog toga su patili njihova supruga i djeca, a posljedice tih rana nastavile su se generacijski.

Za mene su neke od tih svetih obveza u mom životu vjera i obitelj. Bez temelja koji su molitva i klanjanje, moj život bi se brzo pogoršao. Bog, Blažena Majka Marija, anđeli i sveci – to mi je na prvom mjestu u životu. Briga za moju dušu mora biti ispred svega drugoga, inače nikada neću moći velikodušno dati sebe. Jer ne možete dati ono što nemate.

Vječnost / Foto: Unsplash

Odmah nakon toga moja je obveza prema mojoj obitelji. Vrijeme s obitelji mi je važno i često kažem “ne” dobrim stvarima koje prijete tom vremenu kako bih sačuvao što više vremena za one koje volim. Bog mi je povjerio moju ženu i moju djecu u sveto povjerenje. Oni su moja primarna odgovornost u životu. Čuo sam previše tragičnih priča o očevima koji su bili previše zauzeti svime drugim – čak i vrijednim stvarima – i koji su zanemarivali svoje obitelji. Zbog toga su patili njihova supruga i djeca, a posljedice tih rana nastavile su se generacijski. Odbijam dopustiti da išta prekrši ovu granicu.

2. Smanjite potrošnju

Ako mislite da ste imuni na moć oglašavanja, razmislite ponovno. Svi smo tome podložni, a to na nas djeluje nesvjesno i subliminalno. Mnogi od proizvoda koje smo odlučili konzumirati su zbog oglasa koje smo možda vidjeli prije nekoliko mjeseci ili čak godina, a koji još uvijek ostaju u našoj podsvijesti.

Važno je prepoznati snagu potrošačke kulture i biti svjestan njezina utjecaja na vas. Zatim, isključite TV i provodite manje vremena na internetu.

Neprestano stimulirani reklamama i ispunjeni željom koju ona stvara, gotovo je nemoguće biti miran. Muči nas nemirno nezadovoljstvo koje zapravo ne možemo imenovati. Jedina stvar koja ga čini zadovoljavajućom, čak i privremeno, je kupnja nečega.

Pa što učiniti? Gotovo je nemoguće to u potpunosti izbjeći, ali postoje neke stvari koje možete učiniti. Najvažnije je jednostavno prepoznati snagu potrošačke kulture i biti svjestan njezina utjecaja na vas. Zatim, isključite TV i provodite manje vremena na internetu. Klonite se Amazona i smanjite Instagram.

Društvene mreže / Foto: Pixabay

Ispuniti um svime onime što je dobro, istinito i lijepo. Provedite vrijeme u prirodi i druženju s voljenima. Sjednite s prijateljima oko logorske vatre, svirajte instrument, prošećite. Učinite nešto kreativno, a ne konzumno. Na kraju, darujte velikodušno. Što više budete svjesni potreba drugih, manja je vjerojatnost da ćete konzumirati – i praktički ćete se iznenaditi koliko ćete biti zadovoljniji.

3. Živite u trenutku

Svakodnevno se suočavamo s dva snažna iskušenja: živjeti u prošlosti ili živjeti u budućnosti. Oba iskušenja treba izbjegavati. Postoji samo jedan trenutak u kojem možemo živjeti, a to je upravo sada.

Život u prošlosti prečesto nas ispunjava žaljenjem zbog stvari koje više ne možemo promijeniti. Brinemo se o tome kako bi stvari bile drugačije da smo napravili bolji izbor ili koliko bi naš život bio bolji da su okolnosti bile drugačije. Ali čak i ako se prisjećamo sretnih uspomena, to još uvijek može ukrasti radost sadašnjeg trenutka u kojem se život zapravo živi.

Foto: Radost / Andrea Piacquadio/ Pexels

Misli o budućnosti nas također može mučiti tjeskobom. Nemamo pojma što će budućnost donijeti i previše je lako dopustiti našoj mašti da divlja scenarijima, od kojih su većina negativni. Taj nas strah može paralizirati i spriječiti da donesemo važne odluke koje trebamo donijeti u sadašnjosti. Strah je korijen mnogih grešaka, a previše živjeti u budućnosti rijetko donosi mir.

Čak i ako se prisjećamo sretnih uspomena, to još uvijek može ukrasti radost sadašnjeg trenutka u kojem se život zapravo živi, a jedini trenutak koji nam Bog daje je sadašnji trenutak.

To je trenutak u kojem se pronalaze Bog i njegova milost. To je sjecište vječnosti i vremena gdje donosimo odluke koje će oblikovati ono što postajemo. Ako naučimo biti zadovoljni sadašnjim trenutkom, umjesto da neprestano pokušavamo pobjeći od njega, možemo pronaći Boga i njegov mir koji nadilazi svako razumijevanje.

Vježbajte zahvalnost

Zahvalnost je neophodna za radostan život. Zahvalnosti je sastavni dio poniznosti i čuđenja nad milošću Božjih darova. Također sadrži strahopoštovanje prema spoznaji da je sve dar. Ne postoji ništa dobro što nam ne dolazi iz milosrdnih ruku Božjih. Zahvalnost je polarna suprotnost prava. To je priznanje da ne zaslužujemo ništa. Ništa nam se ne duguje. Svaki dah, svaki otkucaj našeg srca je privilegija ispunjena milošću.

G.K. Chesterton je otišao toliko daleko da je rekao: “Tvrdio bih da je zahvalnost najviši oblik mišljenja.” Svakako hrabra izjava. Zašto? Dodaje jer je “zahvalnost sreća udvostručena čuđenjem.”

Zahvalnost/ Marcos Paulo Prado/Unsplash

Zahvalnost nas također podsjeća da se prava radost rijetko nalazi u ekstravagantnim stvarima koje nam svijet nudi. Nedavno sam čitao o novom automobilu vrijednom 2 milijuna dolara koji se može pohvaliti pločama od drva starog tisućama godina. Zaista se moram zapitati hoće li novi vlasnik doživjeti pravu radost zbog ove razmetljive kupnje. Možda privremeno uzbuđenje, da, ali sumnjam u pravu radost (a još manje zahvalnost).

Zahvalnost / Foto: Pixabay

Radost se nalazi u zahvali za jednostavne darove života. Prekrasan izlazak sunca. Osmijeh pun ljubavi vašeg supružnika. Dobra šalica kave. Svježi miris nakon kiše. Što više možemo njegovati zahvalnost za te jednostavne darove, to ćemo biti sretniji.

Jednostavna praksa je da svaki dan zapišete tri stvari na kojima ste zahvalni. Neka vam to postane navika i što više budete to činili, to ćete više shvaćati da ste okruženi obiljem.

Molitva

Molitva je disanje duhovnog života. Čim to prestanemo činiti, počinjemo se duhovno gušiti. Ne postoji bolji način da se pronađe mir usred oluja i kaosa života od molitve.

Molitva daje dubinu našem duhovnom životu i uvlači milost u naše duše. Daje nam svijest o nebeskom carstvu gdje su sveci i anđeli uvijek uz nas, spremni nam pomoći u kušnjama života. I pomaže nam da se prisjetimo vječnih vrijednosti kada nas pritišću vremenite odgovornosti. Patnje ovoga života su kratke, ali je vječnost duga. Molitva nam daje oči da to vidimo.

Molitva je disanje duhovnog života. Čim to prestanemo činiti, počinjemo se duhovno gušiti.

Ove korizme ponovno usmjerite svoj molitveni život. Nastojte ga produbiti i razviti. Njegujte prije svega dosljednost, bez obzira na to što osjećate. Molitva nije uvijek iskustvo zanosa ili slasti. Najveći sveci iskusili su suhoću, pa čak i tamu u molitvi. Ali bez obzira na to što osjećate, Bog vam je blizu – daleko bliže nego što možete zamisliti. Oslonite se na ovu činjenicu. Držite svijest o njegovoj prisutnosti uvijek uz sebe, i sigurno ćete pronaći mir.

Foto: Depositphotos.com

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja