FRA AUGUSTIN ČORDAŠ Korizma (ni)je vrijeme odricanja
Propovjednik i duhovnik zajednice mladih "Susreti mladih na Brigu” fra Augustin Čordaš u svojoj propovijedi promišljao je o korizmi kao vremenu odricanja od sebe.
Propovjednik i duhovnik zajednice mladih "Susreti mladih na Brigu” fra Augustin Čordaš u svojoj propovijedi promišljao je o korizmi kao vremenu odricanja od sebe.
"Svrha našeg posta nije fizički oslabiti ili izgubiti kilograme, već stvoriti glad, duhovnu prazninu koju samo Krist može ispuniti; u postu iz srca izražavamo svoju ljubav prema Bogu i priznajemo svoju grešnost. Iako nedostojne, molimo se da naše žrtve budu prihvatljive onome koji je patio i dao svoj život za nas."
Zašto ne iskoristiti ovo korizmeno vrijeme da riješite probleme u svom životu?
Svake korizmene nedjelje, počevši od Pepelnice (kako Hvarani kažu 'Ciste sride') sve do Cvjetnice ('Nedije od polme') imamo priliku slušati staru hvarsku molitvu vjernih, poznatiju pod nazivom „Bože, daj mir jedinstvo“, objasnila je povjesničarka umjetnosti Zorka Bibić, urednica župnoga lista 'Kruvenica' katedralne župe Sv. Stjepana I. u Hvaru, o ovome manjem poznatom korizmenom napjevu. U arhaičnim riječima te molitve, doduše, s vremenom prilagođenima suvremenom hrvatskom jeziku, naglašena je težnja za mirom i jedinstvom, pomoći protiv neprijatelja i zazivanje Božje milosti nad svim kršćanima i mjestima gdje žive.
Korizmeni post pomaže da postanemo velikodušniji prema drugima. Naime, odricanje od nečeg može nas naučiti da više volimo jedan drugog. Ako to nismo postigli, bolje da ni ne postimo.
Teško vam je odustati od omiljene poslastice? Evo male pomoći!
Dok se post u židovstvu smatra uglavnom asketskom disciplinom koja je namijenjena umrtvljenju tijela, kršćani su mu brzo pripisali drugo značenje.
O važnosti posta, pokore i žrtve, kao svojevrsnom ispitu odluka koje se donose u nadolazećem vremenu korizme, razgovaralo se u emisiji Argumenti Hrvatskoga katoličkog radija 16. veljače.
Na prvi pogled pustinja se može činiti mjestom borbe, mjestom napuštanja. Pogled u suhu pustinju našega života može nas dovesti do vjerovanja da nas je Bog napustio; da je daleko od nas. Međutim, iznova i iznova u Svetom pismu Bog nam pokazuje da je pustinja, mjesto daleko, mjesto muke i borbe privilegirano mjesto susreta s Bogom.
"Isus nas zove pojedinačno, zove nas našim imenom. On nije rekao da obratimo druge, nego da se mi obratimo i vjerujemo evanđelju. Što nam vrijede sva odricanja, što nam vrijedi sav post i molitve ako iz korizme nećemo izići bolji? Što nam vrijedi", piše fra Ante Mitar.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku. Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?