Jednom me jedna osoba s podsmijehom na licu i podrugljivim tonom u glasu upitala: "Ti želiš biti sveta?!" Pomislila sam: "Zar ne želi to svatko?"
Svetost. U današnjem je svijetu tako malo na cijeni. Čak i među vjernicima postoji jedno mišljenje da je svetost nešto što se ne tiče svih te da je to namijenjeno za one koji žele “više”.
No, sam Isus nam je rekao: “Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski!” (Mt 5,48).
“Pavao, po Božjoj volji pozvan za apostola Krista Isusa, i brat Sosten Crkvi Božjoj u Korintu – posvećenima u Kristu Isusu, pozvanicima, svetima, sa svima što na bilo kojemu mjestu prizivlju ime Isusa Krista, Gospodina našega, njihova i našega.” (1Kor,1-2) Sv. Pavao zajednicu kršćana kojoj piše naziva svetima.
Poziv na savršenost, svetost, ne samo da je upućen svakome od nas, nego je i sastavni dio novog identiteta u Kristu i novog dostojanstva djece Božje kojim smo zaodjenuti u sakramentu krštenja.
Poziv na savršenost, svetost, ne samo da je upućen svakome od nas, nego je i sastavni dio novog identiteta u Kristu i novog dostojanstva djece Božje kojim smo zaodjenuti u sakramentu krštenja.
Prema dogmatskoj konstituciji o Crkvi Lumen gentium svi su vjernici bilo kojeg staleža i stupnja, pozvani na potpuni kršćanski život i na savršenu ljubav (usp. LG 40).
Ivan Pavao II. također je naglašavao poziv na svetost kao bitan dio kršćanskog identiteta: “Vrijeme je da se svima na uvjerljiv način ponovno ponudi to “visoko mjerilo” redovitoga kršćanskog života: čitav život crkvene zajednice i obitelji treba ići u tom smjeru.” (NMI 31)
Sveti papa spominje da je svetost dio redovitog kršćanskog života, a ne nešto izvanredno, opcionalno. Na tom tragu Ralph Martin je u svojoj knjizi Ispunjenje svake želje naglasio činjenicu koja mi se urezala u pamćenje: “Svetost nije ’opcija’. U raju su samo sveci; potpuna preobrazba nije odabir za one koje tako nešto zanima, nego je ključna za sve koji žele provesti vječnost s Bogom.”
U raju su samo sveci; potpuna preobrazba nije odabir za one koje tako nešto zanima, nego je ključna za sve koji žele provesti vječnost s Bogom.
Dvije su konačne mogućnosti – ili proći potpunu preobrazbu i vječnost provesti u zajedništvu s Bogom ili vječnost provesti u paklu, tj. u vječnoj odijeljenosti od Boga. Za gledanje Boga u vječnosti možemo se pripremati jedino svetim življenjem. Ako želimo Boga gledati u vječnosti, moramo se truditi da ga i za zemaljskog života nastojimo vidjeti u svojim životnim situacijama i u svojim bližnjima.
Što “svetost” uistinu znači?
Postati svetim ne znači biti uvršten među mnoge svece Katoličke Crkve procesom kanonizacije i dobiti svoj spomendan u liturgijskom kalendaru. Svetost se ne mjeri ni u broju izmoljenih krunica i devetnica, kao niti brojem kršćanskih aktivnosti i molitvenih zajednica u koje smo uključeni.
Da bismo rasli u savršenosti, potrebna nam je potpora Savršenoga.
Ralph Martin kaže: “Bit svetosti leži u preobrazbi našega srca u srce ljubavi.” Svetost se sastoji u trajnoj želji da napredujemo u čistoći srca, suosjećanju, poslušnosti, ljubavi. Ako pokušamo napredovati u življenju ovih kreposti i rasti u savršenosti, vidjet ćemo da to ne možemo postići sami. Da bismo rasli u savršenosti, potrebna nam je potpora Savršenoga. Svetost života sastoji se u potpunoj usmjerenosti na Gospodina, a ona onda svoj vrhunac nalazi upravo u vječnom zajedništvu s njime.
Dragi čitatelju, je li svetost uistinu tvoj životni program, a raj glavni cilj?