Izvadci iz dnevnika predsjednika predsjedništva Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Borisava Jovića jedan su od najdragocjenijih izvora kada je u pitanju raspad te države.
Tako u njemu nalazimo podatak kako je 25. veljače 1991. godine Veljko Kadijević, tada jugoslavenski ministar obrane, Joviću kazao kako je vojni vrh JNA donio zaključke o konceptu akcije spašavanja Jugoslavije.
Plan je glasio ovako – u Hrvatskoj i Sloveniji srušiti vlast vojnim udarom, u Makedoniji i Bosni i Hercegovini također, ali ne otvorenim udarom nego organiziranjem demonstracija, pobuna i mitinga po uzoru na srpsko-crnogorske s kraja osamdesetih. U Makedoniji bi oni bili organizirani pod parolom „rušenja probugarskog rukovodstva“, a u BiH je plan bio dići narod na noge pod geslom „Za Jugoslaviju“.
Koji dan kasnije Jović se o planu konzultirao sa Slobodanom Miloševićem, predsjednikom Srbije, koji mu je rekao da „tretirati“ treba samo Hrvatsku, a Sloveniju ostaviti na miru, jer oni nisu kršili vojne zakone u tolikoj mjeri. Milošević mu je također kazao kako odluku o vojnoj intervenciji u Hrvatskoj može donijeti i samo s onim članovima predsjedništva koju su „za“. Svoja razmišljanja o Miloševićevom stavu
Jović je zapisao u dnevnik:
„Vrlo je sumnjiva razlika u kršenju zakona između Slovenije i Hrvatske i vrlo je sumnjiva ideja da odlučuje manjina u Predsedništvu. To je stanje kada odlučuje vojska i to se ne može prikrivati. A niko i ne razmišlja o tome da je i vojska višenacionalna i da samim tim bez odluke političkog organa (takođe višenacionalnog) teško može ostati monolitna (…) Po mom mišljenju bolje je da se stvori prazan prostor vojsci da sama odlučuje, nego »pola riba – pola devojka.“
Nekoliko dana kasnije, pobunjeni Srbi izbacili su iz policijske postaje u Pakracu dio policajaca hrvatske narodnosti. Specijalne policijske jedinice 2. ožujka su intervenirale i vratile postaju pod nadzor organa hrvatskih vlasti. Istog dana Borislav Jović u taj grad, bez konzultacija s Predsjedništvom SFRJ, poslao je JNA koja je po prvi put nastupila kao tzv. „tampon-zona“ između dvije strane. Jović je svjesno prekršio Ustav SFRJ što je bio jasan znak da se toj državi bliži kraj.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.