Obljetnica međunarodnog priznanja Hrvatske i obljetnica mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja bila je povod Argumentima HKR-a u srijedu, 15. siječnja o perspektivama mladih i mladih obitelji.
Predsjednik Udruge „Mladi za Domovinu“ Gabrijel Lukić istaknuo je da im je želja svakoj mladoj osobi u Hrvatskoj ponuditi nadu odnosno ispraviti pogled na društveno djelovanje katolika i njihovu ulogu u politici, gospodarstvu, kulturi. „I u civilnom sektoru koji je kralješnica društvenog djelovanja želimo da mladi ljudi, nadahnuti katoličkim vrijednostima i ljubavlju prema domovini, revno potiču društvo na djelovanje.“
Želimo da mladi ljudi, nadahnuti katoličkim vrijednostima i ljubavlju prema domovini, revno potiču društvo na djelovanje.
Župni vikar u župi bl. Augustina Kažotića i studentski kapelan na kampusu Borongaj fra Ivan Dominik Iličić govorio je kako mladima danas naviještati Radosnu vijest te biti autentičan glas kada smo okruženi tolikom bukom nebitnih stvari. „Važno je koristiti te mreže pogotovo jer su mladi na njima prisutni. Treba biti mudar i znati filtrirati loše sadržaje i pratiti one koji mogu biti korisni. Ono što je dobro i korisno može se podijeliti s drugima. Treba tu biti razborit, na dobar način to koristiti i treba mlade osposobiti da odgovorno znaju koristiti Internet, da služi njima na izgradnju te da onda oni pomažu drugima.“
Treba biti mudar i znati filtrirati loše sadržaje i pratiti one koji mogu biti korisni. Treba mlade osposobiti da odgovorno znaju koristiti Internet.
Govoreći o tome što mladi danas žele, fra Ivan Dominik je istaknuo da se mladima treba dati cijeli, biti s njima i za njih. „Važan je taj osobni susret, naravno, gdje se oni osobno mogu uživo susresti. upoznavati bolje i onda jedni druge poticati da rastu. Moraš se baviti i provoditi vrijeme s njima, jer nekad je to i ‘treća smjena’, prođu sati, to je i svećenicima naporno, ali bez toga ne ide. Dakle, bez prisutnosti bavljenja njima neće se to moći raditi kvalitetno. I to jednostavno mladi osjete. Moraš se dati, cijeli biti tu s njima, biti tu za njih i onda se stvara pravo zajedništvo.“
To jednostavno mladi osjete. Moraš se dati, cijeli biti tu s njima i za njih i onda se stvara pravo zajedništvo.
O tome što mladi danas očekuju od političara, objasnio je Lukić, istaknuvši važnost primjene socijalnog nauka Katoličke Crkve. „Ne smijemo zaboraviti to da su političari nerijetko i odraz naroda pa treba isto imati perspektivu da upravo mi moramo biti oni koji će se truditi u gospodarstvu, kulturi, civilnom sektoru, poduzetništvu i na svim ostalim društvenim poljima, gdje ćemo mi pokazati da čovjeka treba staviti u središte djelovanja. Vjerujemo da će se iz takvog konteksta, iz takvog društva, izroditi oni koji će biti sposobni djelovati na političkom planu. Dakle, politika je važna, njom se treba zanimati, međutim, to je samo vrh sante leda, a ne središte djelovanja. Crkva nam na tom putu daje alate gdje nas uči kako mi od najmanjih razina te političke vlasti možemo čovjeka staviti u središte kroz raznorazne principe socijalnog nauka Crkve.“
Crkva nam na tom putu daje alate kroz socijalni nauk Crkve gdje nas uči kako mi od najmanjih razina te političke vlasti možemo čovjeka staviti u središte.
Poduzetnik Ante Lučić, autor programa za odgoj djece za poduzetnost „Beno“ istaknuo je kako probuditi uspavanu poduzetnost u hrvatskom narodu. „Tu uspavanost se i dalje osjeti, ali to je najviše zbog ostataka komunizma koji je jako dugo nekako i unazadio i osakatio naš nacionalni duh. Kad radim s djecom i mladima kroz program ‘Beno’ svima uvijek na početku kažem da ne očekujem od svakoga da bude poduzetnik, da ima vlastitu privatnu firmu, ali očekujem da bude poduzetan u životu što god da radi, da poduzima, da primijeti nekakav problem ili nekakvu potrebu koja nije ispunjena te da je svojim legitimnim i legalnim radom riješi te pritom legalno i legitimno zaradi.“
Kad radim s mladima kroz program Beno uvijek kažem da ne očekujem od svakoga da bude poduzetnik ili da ima vlastitu privatnu firmu, ali očekujem da bude poduzetan i da primijeti problem.
Cijelu emisiju možete poslušati na Youtube kanalu HKM-a.