U povodu Svjetskog dana djece dodijeljene su nagrade za promicanje prava djeteta za 2024. godinu. Nagrađen je i bračni par Brozić iz Caritasa Krčke biskupije koji je projektom kuće za odmor na otoku Cresu omogućio ljetovanje djeci iz Ukrajine i iz socijalno ugroženih obitelji.
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić i predsjednica Odbora za obitelj, mlade i sport Hrvatskog sabora Vesna Vučemilović istaknutim pojedincima dodijelili su nagrade za promicanje prava djeteta za 2024. godinu.
Godišnju nagradu dobio je bračni par Robert i Ana-Marija Brozić iz Caritasa Krčke biskupije za projekt kojim su osigurani smještaj i ljetovanje za socijalno ugrožene ili obitelji s brojnom djecom, djecu s teškoćama u razvoju, odnosno s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem, te obitelji iz ratom zahvaćene Ukrajine, prenosi MROSP.
Kako je nastao projekt?
Protekle tri godine Robert Brozić vodi i organizira kuću za odmor u Martinšćici na otoku Cresu – u koju na ljetovanje dolaze obitelji slabijeg imovinskog stanja s brojnom djecom, kao i djeca iz Ukrajine.
Brozić je za Hrvatsku katoličku mrežu objasnio da je projekt kuće za odmor započeo 2006. godine u suradnji s mrežom Caritasa iz kontinentalne Hrvatske. Na temelju humanitarne pomoći koju su pružali Ukrajini posljednje tri godine, odlučili su uključiti i djecu iz Ukrajine koja dolaze s pratnjom i omogućiti im boravak na Jadranu.
Potrebna su im dva, tri dana dok se naviknu da prolaz aviona u zraku nije prijetnja nego nešto normalno.
„Više od mjeseca djeca u kontinuitetu budu na moru, osiguran im je smještaj, hrana, neki zabavni sadržaji, posjete ostalim većim mjestima. Martinšćica je malo mirno mjesto što djeci izrazito paše jer je njihova svakodnevnica do tad ispunjena alarmima, uzbunama, odlascima u podrum. Potrebna su im dva-tri dana dok se malo naviknu da prolaz aviona u zraku nije prijetnja nego nešto normalno“, rekao nam je Brozić na predstavljanju programa „Za 1000 radosti“ Hrvatskog Caritasa.
Istaknuo je da su djeca iz Ukrajine to nažalost već zaboravila, što „ukazuje na to da im je značajno narušeno mentalno zdravlje“.
Kad mi je ponuđeno vođenje projekta, za blagoslov sam pitao svoju suprugu.
Tijekom ovog ljeta prošlo je 165 osoba, od čega 120 djece, a u posljednje tri godine ukupno 260 djece. „Trebalo je biti stalno uz njih. Konkretno, mi smo na Krku, ja sam zaposlenik Caritasa i voditelj projekta, a supruga je bila uz mene. Kad mi je ponuđeno vođenje ovog projekta, imajući na umu koliko ću se ovome morati posvetiti, za blagoslov sam tražio svoju suprugu“, naglasio je Brozić.
Kada vidite radost na licima te djece, svi napori padnu u zaborav.
Iako je ovaj projekt zahtijevao stalna putovanja kroz gužve od Krka do Cresa, čišćenje kuće, dočekivanje gostiju, organiziranje obroka i brojne druge zadatke, to im nikada nije bilo na teret. „Tri godine smo zapravo stavili svoj privatni život na stranu, ali hvala dragom Bogu, jer kada vidite radost na licima te djece, svi napori padnu u zaborav.“
Sudjelovala su i djeca s tjelesnim mentalnim oštećenjima iz kuće „Bl. Alojzije Stepinac“ u Brezovici koju vodi Caritas zagrebačke nadbiskupije, obitelji s devet i više djece, brojna djeca iz kontinentalne Hrvatske, ali najvećim dijelom sudjelovala su djeca iz Ukrajine. „Nastojali smo obuhvatiti sve ove kategorije i zaista smo sretni i zadovoljni da smo to uspjeli. Nadam se da ćemo nastaviti i dalje“, zaključio je Brozić.
O nagradi
Nagrade za promicanje prava djeteta dodjeljuju se svake godine u studenom, na dan prihvaćanja Konvencije o pravima djeteta na sjednici Opće skupštine Ujedinjenih naroda.
Nagrada za životno djelo dodjeljuje se istaknutim pojedincima čiji rad predstavlja trajan doprinos u promicanju prava djeteta, dok se Godišnja nagrada dodjeljuje pojedincima i/ili grupi pojedinaca, ukoliko je to ostvarenje njihova zajedničkog rada.
Ove godine nagrada za životno djelo dodijeljena je Jadranki Hofmann, predsjednici Društva „Naša djeca – Mali Lošinj“.
Godišnju nagradu za promicanje prava djeteta dobili su i Majda Milevoj Klapčić, Daniel Mohorović i Gabriela Dundara za provođenje programa financijske pismenosti za djecu i nezaposlene osobe te Sara Božičević i Darija Starčević koje su organizirale kreativne i edukativne radionice prilagođene specifičnim potrebama djece.