U emisiji Argumenti HKR-a govorilo se o mentalnom zdravlju kod svećenika. Može li svećenik doživjeti "burnout" – sindrom izgaranja? Kome se može obratiti za razgovor i pomoć? O tim i drugim temama govorili su vlč. Karlo Šimek, teolog i psiholog (KBF Zagreb), preč. Anđelko Košćak, vikar za kler Varaždinske biskupije i vlč. Zoran Gložinić, župnik Župe Uskrsnuća Isusova, u Kućan Marofu.
Objašnjavajući što je to mentalno zdravlje, vlč. Šimek kazao je kako se radi o emocionalnom funkcioniranju i ponašanju. “Ako su usuglašeni i osoba reagira na prikladan način, kažemo da je mentalno zdrava. To podrazumijeva realnu percepciju stvarnosti, drugih i sebe samoga. Osim toga, ona se odnosi i na sposobnost razvoja podupirućih odnosa u kojima razvijamo suosjećanje prema drugima. Ukoliko dođe do poteškoća, tada kažemo da je mentalno zdravlje narušeno.”
Govoreći o mentalnom zdravlju, Šimek je objasnio i što je to “burn out” sindrom te rekao da ga može doživjeti svaka osoba te da je pitanje u kojoj mjeri ga netko doživljava. “Svi možemo doživjeti dan ili tjedan koji je izuzetno naporan u kojem osjećamo da smo iscrpljeni, no nekada jedan dan odmora ili brige o sebi dovodi do opravka. Ako je intenzivno može postati opasno”, poručio je.
Nadovezujući se na ovu temu, vlč. Gložinić rekao je kako su ovom sindromu skloniji mlađi svećenici koji nemaju iskustva u pastoralnom djelovanju. “Sazrijevanje dolazi s vremenom i mlađi svećenici uče ‘kako stati na loptu’, ili barem pokušavaju. U nastavku emisije, sugovornici su prokomentirali kako se svećenici ne bi trebali bojati potražiti stručnu pomoć kod psihologa ili psihoterapeuta. Vlč. Šimek slikovito je to objasnio govoreći: “Ukoliko netko slomi nogu, otići će kod liječnika. Zašto ne bih otišao stručnjaku za mentalno zdravlje ukoliko je narušeno?”
Preč. Anđelko Košćak sa slušateljima HKR-a podijelio je koliko važnu ulogu odigrava i podrška župne zajednice. Rekao je da osjeća blizinu svojih župljana, kako molitvenu, tako i onu opće ljudsku. “Znam za ljude koji mole za mene, ne zbog toga što se hvale, nego jer žele dati do znanja da su tu. Postoje i oni koji jednostavno kažu: ‘Dođite kod nas doma, podružite se s nama.’, što zaista olakšava pastoralno djelovanje.
Želeći pobliže objasniti stresne situacije s kojima se svećenici susreću, vlč. Gložinić podijelio je osobno iskustvo u kojem je svjedočio provali u svoju župnu kuću. “Drugi dan sam redovito nastavio svoju službu, ali sam osjetio poteškoće sa snom i drugim stvarima. Osim toga, svećenici se susreću i sa tragedijama u brojnim obiteljima koje nerijetko proživljavaju zajedno s njima.”
Iluzorno je misliti da svećeniku ne treba slobodan dan ili odmak neovisno o stupnju duhovnog razvoja. To je vrlo važno kako za psihičko, tako i za duhovno zdravlje, poručili su sugovornici.
Emisiju u cijelosti možete pogledati ovdje.