Noseći se sa smrću bližnjih i s bolešću vlastite kćeri, autorica Jeannie Ewing shvatila je što je ono najbitnije što biste trebali reći onima do kojih vam je stalo.
Jeannie Ewing spisateljica je katoličkog nadahnuća koja ponajviše piše o tome kako se nositi s tugom i gubitkom, o vrijednosti otkupiteljske patnje i kako se plodno prepustiti Bogu prema njegovom planu i vremenu. Pročitajte koje četiri stvari je Ewing na portalu Catholic Exchange izdvojila kao najbitnije, a koje biste trebali reći svojim bližnjima prije nego postane prekasno:
Volim te
Kada se oni koje volimo približavaju smrti, ponekad nam se čini da je te dvije riječi najteže izgovoriti. Mnogi su podijelili sa mnom bol koja im se slila u srca kada su si priznali stvarnost kako sve teške riječi, koje su toliko godina ostale neizgovorene, izgledaju sitno pod svjetlom patnje koju trpe njihovi voljeni.
Moja kći ima rijetku bolest od koje ljudi diljem svijeta, koji s njom dijele tu genetsku mutaciju, svake godine umiru ne znajući uzrok za nju. To je mene i moju obitelj dovelo do litice smrti s čime se suočavamo gotovo sedam godina. Jedna od najvrjednijih lekcija koju sam naučila suočena s krhkom naravi ljudskoga života jest da nikada ne možete pretjerati govoreći “Volim te”.
Znam da me voliš
Reći nekome kako znamo da nas ta osoba voli može biti teško, pogotovo kada nismo uvijek potpuno sigurno u to. Svaka obitelj ima uspona i padova te neriješenih nesuglasica. Je li moguće, u trenucima kada netko prelazi iz ovoga u vječni život, iskreno reći “Znam da me voliš”?”
Prisjetivši se nekih članova vlastite obitelji, smatram da riječi “Znam da me voliš” pomažu zacijeliti rane osobe na samrti i osjećaj krivnje za moguće pogreške i bol koju nam nitko ne može nadoknaditi niti vratiti vrijeme nazad. Ako možemo ponuditi te riječi nekome, čak i kada nismo u potpunosti sigurni u njih, na taj način nudimo milosrđe onom čovjeku koji se pita kako bi bilo da je rekao ili učinio nešto što je možda propustio učiniti.
Opraštam ti
Neovisno o tome kakav odnos ste imali s osobom koja je na samrti, vjerojatno postoje rupe koje treba zakrpati i u vašem i njihovom srcu. Oprost je dar koji donosimo umirućem, čak i kada nismo potpuno spremni na njega. Svaki gubitak je također drugačiji. Ponekad znamo za neizbježno unaprijed i imamo vrijeme koje provodimo s voljenima, a ponekad se stvari dogode iznenada i šokiraju nas.
Kao kršćani vjerujemo u vječnost duše i možemo moliti za mrtve i tako komunicirati s njima. To nam nudi sigurnost da sve loše što se dogodilo sada je prošlost i štogod da je bilo, nije toliko strašno i nepopravljivo.
Molim te oprosti mi
Najveći i najsnažniji dar koji možemo ponuditi samima sebi, ali i voljenima na samrti jest vrlina poniznosti. Potrebna je velika snaga da bismo raspršili vlastiti ponos kako bismo mogli, nekome tko nas je i potencijalno povrijedio ili koga smo mi povrijedili, reći “Molim te oprosti mi”.
Kada smrt pokuca na vrata, mi možemo darovati milost milosrdnim djelima.