Budi dio naše mreže

Hrvatsko stablo ginka imenom Adam iz Daruvara, osvojilo 2. mjesto s 28 tisuća glasova. Ovaj impozantni ljepotan star je čak 242 godine.

/ Sonja Kuzmić

Ginko spada u najstariju vrstu drveća na Zemlji, koja postoji više od 200 milijuna godina. Drvo ginka u Daruvaru, kojem su nadjenuli ime Adam, najveće je i najstarije u Hrvatskoj, a od kraja veljače nosi titulu drugog najstarijeg stabla u Europi. U njegovoj sjeni raste i ženski primjerak stabla ginka po imenu Eva. Zahvaljujući njihovoj zajedničkoj povijesti, nastala je priča o zaljubljenom ginku.

Podsjećamo, prvo mjesto u ovogodišnjem natjecanju Tree of the Year pripalo je češkom stablu, Čuvar poplavljenog sela, dok je treće mjesto zauzela Usamljena topola iz Rusije.

Natjecanje za Europsko stablo 2020. godine trajalo je od početka do kraja veljače, tijekom kojeg je svoj glas dalo 142.587 glasača Europe koji su dodijelili 285.174 glasova finalistima iz 16 europskih zemalja.

Ginko Adam iz Daruvara star čak 242 godine, pobjednik nacionalnog natjecanju za izbor hrvatskog stabla godine, od kraja veljače doprvak je Europskog stabla 2020. godine.

Proglašenje pobjednika trebalo je biti na svečanosti u Bruxellesu, no zbog pandemije koronavirusa objava pobjednika provedena je uživo na mrežnim stranicama koje možete pogledati ovdje.

Priča kojom je daruvarski ginko Adam osvojio glasove europskih glasača je slijedećeg sadržaja:

“Ja sam Ginko iz Daruvara. Već stoljećima rastem s gradom pokraj dvorca. Izazivam ljude da rašire ruke, obgrle širinu mog debla. Pružam ruke djeci za igru i pohod na vrh. Dobio sam rajsko ime Adam. Svaki dan ispisujem nove stranice priče u interakciji čovjeka i prirode. Otkrit ću vam jednu tajnu. Nisam sam. Pokraj mene je Eva. Zajedno u Daruvaru stoljećima slavimo ljubav i život. Eva iz svoje sjene uporno prepušta meni laskave komplimente muškoj zadivljujućoj ljepoti. Grli vas Ginko“.