Zašto je mjesec svibanj odabran da bude posvećen Mariji? Mogu li i sama učiniti posvetu Bezgrešnom Srcu Marijinu? Što učiniti ako je Tijelo Kristovo blagovalo dijete koje još nije bilo na prvoj pričesti? Što se čini oko nedoličnog odijevanja na krizmama? Na ta i druga pitanja 29. travnja odgovarao je vlč. Antun Sente, župnik župe sv. Antuna Padovanskog u Sesvetskim Selima.
Zašto je mjesec svibanj odabran da bude posvećen Mariji? Mogu li i sama učiniti posvetu Bezgrešnom Srcu Marijinu?
Svibanj je mjesec u kojemu na poseban način budi čitava priroda, niče novo cvijeće i taj mjesec možemo se povezati s našom nebeskom Majkom koja je “cvijeće” nas vjernika. Crkva je izabrala taj mjesec da u njemu na poseban način častimo Gospu. Pa i mnoge su pape odredili mjesec svibanj kao najprikladniji za čašćenje naše nebeske Majke. Usto, to je pobožnost koja traje vjekovima, odnosno nije novijega datuma. Zato možemo u svibnju na poseban način otvoriti svoje srce nebeskoj Majci i s Njom biti bliski.
Posveta koju je Papa učinio 25. ožujka sigurno je poticaj i svima nama da i mi možemo posvetiti sebe osobno Bezgrešnom Srcu Marijinu, primjerice tako da pronađemo i izmolimo molitvu koju je i Papa molio.
Možemo i više puta moliti na taj način, a možemo i mi sami posvetiti se Bezgrešnom Srcu Marijinu. I to nije ništa loše, dapače, ta posveta vrijedi isto kao i Papina posveta čovječanstva. Svakako je to važno učiniti s dubokom vjerom i pouzdanjem u Boga.
Što učiniti ako je Tijelo Kristovo blagovalo dijete koje još nije bilo na prvoj pričesti? Svećenik to nije znao, pa ga je pričestio, a djetetu je bilo neugodno išta reći.
To dijete se, dakle, već pričestilo, i to je njemu bila prva pričest. Međutim, važno je ono što će dijete svečano doživjeti u trećem razredu kada će, zajedno sa svojim prijateljima, pripremati se za prvu pričest, a potom i slaviti sakrament. Sada ne treba od toga raditi nikakvu dramu, samo neka se pripazi da se dijete dalje ne pričešćuje. Tada će biti prikladno pripremljen, pričestit će se “prvi puta” i sve će biti u redu.
Vrijeme je krizmi i boli me nedolično ponašanje i odijevanje u crkvi, a ne znam druge opomenuti s ljubavlju. Zato u te dane i ne idem na misu. Je li mi to grijeh, ako čuvam svoje živce, a dušu od grijeha sablazni?
Iz iskustva mogu reći da se stvari ipak mijenjaju na bolje. Prije je bila moda nositi kraće haljine, međutim sve više i više se u sakramentu svete potvrde primijećuje da se i krizmanice i kume dostojno i prikladno odijevaju, tako da ono što govorimo i na što pozivamo svake godine ipak je vidljivo i prepoznatljivo među onima koji sudjeluju u svetoj misi na dan krizme. No, može se dogoditi da se poneko u tom pogledu ne pridržava svega što je propisano.
U mnogim župama postoje i haljine za krizmanice i te haljine mogu pripomoći da se stvari riješe.
To vrijedi za krizmanice, ali u haljine ne možete odjenuti i kume, pa se uvijek može dogoditi da netko nije dolično odjeven u toj prilici. Ipak, moram spomenuti da se stvari kreću nabolje. Nekad je to bilo baš oskudno ili nedolično, ali danas je već puno, puno bolje. Primjerice, prošle sam godine u našem dekanatu bio na više krizmi i vidio sam da bi se u nekim župama u svim grupama našle jedna ili možda dvije osobe u čitavom dekanatu koje nisu bile prikladno odjevene. Uglavnom se i kandidatice i kume i uzvanice obuku lijepo i dostojanstveno, tako da sve manje ima takvih događaja. A svima koji su u pripremi za krizmu želimo Božji blagoslov i neka im zaista taj sakrament bude na prvom mjestu.