Budi dio naše mreže

Liturgičar vlč. mr. sc. Tomislav Hačko, u emisiji Hrvatskog katoličkog radija "Što se događa u svetoj misi?", govorio je o promjenjivim i nepromjenjivim dijelovima mise, o nazivima za mise te o molitvenim nakanama.

/ tg

Koji su promjenjivi, a koji nepromjenjivi dijelovi mise?

Na početku treba izdvojiti osnovne dijelovi mise. Vlč. Tomislav Hačko kaže: “Osnovni dijelovi mise su: uvodni obredi, služba riječi, euharistijska služba i završni obred. Dva glavna stupa koja čine svaku Euharistiju su: euharistijska služba i služba riječi. To su dva glavna stola, stol riječi i stol kruha bez kojih nema mise.”

Krećući od nepromjenjivih dijelova mise, lat. Ordinarium missae vlč. Hačko kaže kako su to najvažniji dijelovi, dijelovi koji se ne smiju mijenjati. Nepromjenjivi dijelovi mise su: “Gospodine smiluj se, Slava, Vjerovanje, Svet i Jaganjče Božji. Te dijelove svete mise ne smijemo mijenjati kao što se to zna događati na misama s mladima ili s djecom ili tijekom božićnog vremena. Znamo često umjesto nepromjenjivih dijelova ubaciti neke svoje promjenjive dijelove, a na to treba biti posebno oprezan.”

“Promjenjivi dijelovi mise lat. Proprium missae  su misne molitve; ulazna i pričesna molitva i psalam. Dakle tu možemo biti kreativni i ukoliko ne možemo pjevati ono što nam donosi Rimski misal, onda možemo dodati neki svoj tekst koji zajednica poznaje, možemo ga prilagoditi kako bi se što detaljnije što bolje uveli u misno slavlje. Treba naglasiti da se Slava i Vjerovanje isključivo moli blagdanima i nedjeljom dok je Slava rezervirana za blagdane, a u tome slučaju Vjerovanje se ne moli”, naglašava vlč. Hačko

Zašto postoje različiti nazivi za sv. misu?

“Imamo različite nazive za misu: zavjetna, svečana, pjevana, tiha, koncelebrirana… Misa ovisi o načinu i naravi slavljenja, postoje misna slavlja sa zajednicom ili bez zajednice… Ovisi kako se i kada što organizira u župi s takvim nazivom ide i sadržaj mise. Bez obzira na naziv, svaka misa je svečana, svi mi doprinosimo toj svečanosti. Ako ima više svećenika ne znači da misa više vrijedi, svaka misa vrijedi na jednak način bez obzira koliko na njoj bilo prisutno svećenika”, istaknuo je vlč. Tomislav Hačko.

Na pitanje kako je moguće dati misnu nakanu i  kakve one mogu biti liturgičar Hačko kaže: “U praski najčešće susrećemo misne nakane za pokojne. Svetu misu uvijek možemo namijeniti i za osobnu nakanu; uspjeh na ispitu, zdravlje. Bez obzira na to svatko od on nas može doći s više svojih osobnih nakana. Ponekad kada dajemo nakanu svećeniku želimo da cijela zajednica moli na tu nakanu. Dakle, nakana nam je važna. Što je više molitelja, onda Bog vrlo vjerojatno prije usliša molitve kada vidi koliko je nešto jako važno.”

“Dobro je napomenuti kako se misne nakane čitaju na početku svete mise, a nikako se ne čitaju za vrijeme svete mise. Također, susrećemo se s nazivom kolektivna nakana. Dakle, prenositelj nakane pristaje da njegova nakana bude ujedinjena s drugim prilozima i na tu nakanu vjernici slobodno pristaju, treba točno označiti dan i sat kada se moli za tu nakanu i takva nakana se ne smije slaviti više od dva puta tjedno. Svećenik smije za sebe zadržati prilog u visini dijecezanskog stipendija ili nagrade, a preostali iznos se predaje u ordinarij u svrhe koje je on propisao”, rekao je vlč.

“Najčešće pitanje koje vjernici postavljaju je: ‘Koliko košta sveta misa?’ Postoji prva cijena, onu koju je platio Isus Krist na križu. Pitanje: ‘Velečasni koliko košta misa?’ nije primjereno jer se govori o prilogu za misno slavlje. Za područje Hrvatske biskupske konferencije ono za sada iznosi pedeset kuna”, naglasio je vlč.

“Međutim, vjernici su primijetili da su u praksi pjevane nedjeljne mise ili na blagdane mise skuplje, što nije točno. Ako se radilo o pjevanoj misi gdje je sam davatelj nakane tražio pjevanu misu, to se nikako ne može uračunati u redovito nedjeljno slavlje. Ako je pjevana misa, neki prilog treba dati i za zbor. Dakle, misa je pedeset kuna, a ostatak su troškovi za zbor i za voditelja zbora koji iznosi sto trideset kuna”, zaključuje vlč. Hačko.

Mr. sc. Tomislav Hačko / Foto: Filip Vukina

                                                                                  Vlč. mr. sc. Tomislav Hačko liturgičar je, vicepostulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije, te pročelnik Tiskovnog ureda Nadbiskupije.

 

 

 

 

 

Emisija “Što se događa u svetoj misi”  emitira se u programu HKR-a nedjeljom u 7:30. Cijelu emisiju možete poslušati ovdje:

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja