Budi dio naše mreže

Sveta Kateri Tekakwitha umrla je u dobi od 24 godine 17. travnja 1680., izgovorivši posljednje riječi: "Isuse, volim te!" Nakon toga, svjedoci su vidjeli kako ožiljci koje je nosila od djetinjstva čudesno počinju nestajati. Više o njezinu životu pročitajte u nastavku.

/ mk

Mohavksko selo Ossernenon bilo je mjesto jezivog i mučnog mučeništva sv. Isaaca Joguesa i njegovih drugova samo desetljeće prije. Ali 1656., selo u blizini današnjeg Auriesvillea, New York, donijelo je daljnji i zapanjujuće drugačiji značaj priči o američkom katoličanstvu postavši rodnim mjestom prve kanonizirane indijanske svetice. Poznata kao “Ljiljan Mohawka”, sveta Kateri Tekakwitha (1656. – 1680.) svim je srcem prihvatila evanđelje, u potpunosti se posvetivši Kristu.

Katerino kršćansko putovanje počelo je rođenjem. Bila je kći kršćanske Algonquinke zarobljene u Mohawku koja se udala za ratnog poglavicu Mohawka. Majka joj je u ranoj mladosti posijala sjeme kršćanske vjere u dušu da bi to sjeme na kraju procvjetalo u prekrasan ljiljan čistoće i svetosti, kako je njezin epitaf preveden, “najljepši cvijet koji je ikada procvjetao među crvenim ljudima.”

Izbijanje malih boginja ubilo je njezine roditelje dok je Kateri bila mala, a skrb o njoj preuzeli su teta i ujak koji su je odgojili u obližnjem selu. Katerino lice bilo je u ožiljcima, a zbog bolesti joj je oštećen vid. Njezin talent u pletenju košara, skupljanju usjeva, radu sa životinjskim kožama i kuhanju učinio ju je više nego prikladnom kandidatkinjom za udaju. Ipak, pokušajima dogovorenog braka Kateri se odupirala. Njezino je srce željelo samo Boga.

Njezino je srce željelo samo Boga.

Njezina se obitelj zabrinula zbog Katerine nezainteresiranosti za brak. Opet se opirala braku s mladićem kojeg su za nju odabrali, ovaj put skrivajući se u obližnjem polju. Njezina se obitelj nadala da će Kateri, koja je bila kažnjena ismijavanjem i teškim radom, brak osigurati lakši život. Kad je zbog ozljede bila kod kuće, dok su druge žene u selu žele, Kateri je prvi put susrela isusovačke misionare. Nakon proučavanja vjere s njima, Kateri je krstio otac Jacques de Lamberville na uskrsnu nedjelju 1676., u blizini današnje Fonde, New York. Tada je dobila ime Kateri, oblik imena  Katarina koji se obično daje obraćenicima, u čast velike djevice-svetice iz Siene.

Katerina javna vjera izazvala je veliki progon među Mohawcima i unutar njezine obitelji. Nakon šest mjeseci ismijavanja i optužbi za magiju, znala je da mora krenuti dalje. Otac de Lamberville organizirao je preseljenje Kateri u selo pogodnije za kršćane Mohawke 1677. – isusovačku misiju Kahnawake u blizini današnjeg Montreala. Katerina čestita reputacija brzo je rasla, što se vidjelo kada je otac de Lamberville o njoj napisao svećeniku koji je bio zadužen u Kahnawakeu: “Uskoro ćeš znati kakvo smo ti blago poslali. Onda ga dobro čuvaj! Neka koristi u vašim rukama, na slavu Božju i spasenje duše koja mu je sigurno vrlo draga.”

Uskoro ćeš znati kakvo smo ti blago poslali.

U Kahnawakeu je Kateri pronašla okruženje u kojem je mogla dublje ući u jedinstvo s Kristom. Uzela je na sebe razne tjelesne pokore, uključujući strogi post. Na kraju je postalo jasno zašto se toliko dugo opirala braku. Kateri je 1679. godine posvetila svoje djevičanstvo Kristu, rekavši: “Posvetila sam se u potpunosti Isusu, sinu Marijinu, njega sam izabrala za muža i on će me jedini uzeti za ženu.”

Posvetila sam se u potpunosti Isusu, sinu Marijinu, njega sam izabrala za muža i on će me jedini uzeti za ženu.

Nakon što su posljedice njezine pokore oslabile njezino zdravlje, Katerini posljednji dani prošli su u velikoj patnji. Sveta Kateri Tekakwitha umrla je u dobi od 24 godine 17. travnja 1680., izgovorivši posljednje riječi: “Isuse, volim te!” Nakon toga, svjedoci su vidjeli kako ožiljci koje je nosila od djetinjstva čudesno počinju nestajati.

Papa Benedikt XVI. prilikom njezine kanonizacije 2012. je rekao: „Kateri nas impresionira djelovanjem milosti u njezinu životu usprkos nedostatku vanjske pomoći i hrabrošću njezina poziva, tako neuobičajenog u njezinoj kulturi. U njoj se vjera i kultura obogaćuju! Neka nam njezin primjer pomogne da živimo tu gdje jesmo, ljubeći Isusa bez nijekanja onoga što jesmo.”

Sveta Kateri Tekakwitha zaštitnica je progonjenih zbog pobožnosti, a njezin je blagdan 14. srpnja, donosi Simply Catholic.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja