Budi dio naše mreže

Karmelski škapular je blagoslovina koja nas poziva na dublji odnos s našom nebeskom Majkom, na život u Božjoj blizini i zaštiti One koja nas uvijek vodi k svome Sinu.

/ Marinela Blažutić

Što je karmelski škapular?

Karmelski škapular je platneni oplećak koji se nosi u znak posvete Blaženoj Djevici Mariji.

Škapular je znak:

  • znak našeg nastojanja da nasljedujemo Isusa poput Marije
  • znak koji nas uvodi u zajedništvo karmelske obitelji
  • znak Marijine zaštite, koji hrani našu nadu u susret s Gospodinom u životu vječnom

Što škapular nije?

  • nije amajlija: predmet čudotvorne zaštite i ne služi praznovjerju
  • nije jamac automatskog spasenja: „nije ulaznica ili lakši put u raj“
  • nije oprost od zahtjeva kršćanskog življenja

Kako se nosi?

Karmelski škapular nosi se ispod odjeće, preko ramena. Platneno ruho s prednje strane nosi sliku Presvetog Srca Isusova, a sa stražnje strane prikazuje Gospu Karmelsku.

Gospa Karmelska predaje karmelski škapular sv. Šimunu Stocku/ Foto: Karmel BSI

Gospa Karmelska predaje karmelski škapular sv. Šimunu Stocku/ Foto: Karmel BSI

Tko je Gospa Karmelska?

Gospa Karmelska ukazala se sv. Šimunu Stocku držeći škapular u rukama i govoreći: Ovo je privilegij za tebe i za tvoje: tko bude u njemu umro spasit će se.

Zašto je škapular Marijina odjeća?

Je li Marija nosila škapular? U današnjem obliku ne, no škapular jest Marijina odjeća jer predstavlja njezinu zaštitu.

Škapular je nastao od vrste pregače koja bi se prebacila preko ramena i sa strane se mogla povezivati vezicama ili opasati pojasom. Ovo ruho nosilo se zato da bi zaštitilo odjeću, da se ne bi uprljala ili poderala.

Svakodnevni znak dobio je nadnaravno značenje u karmelskom škapularu: Marija štiti sve one koji nose njezino odijelo i želi sačuvati njihove duše čistima od ljage grijeha.

Foto: HKM

Što znači Marijina zaštita?

Ono u što se svatko tko nosi karmelski škapular može pouzdati jest Marijin zagovor i zaštita, u životu i na času smrti. Prvenstveno zaštita duše, a onda i tijela. To ne znači da nam se više ne može dogoditi ništa loše ni da više nikada nećemo sagriješiti.

Škapular je poziv na dublji odnos s našom nebeskom Majkom, život u blizini One koja nas uvijek vodi k svome Sinu.

Odluka za nošenje škapulara znači odluka za hod kroz život s Marijom, a svaka Zdravomarija izmoljena njoj na čast jedan je korak bliže cilju.

Škapular je ogledalo Marijine poniznosti i čistoće: zbog svoje nas jednostavnosti poziva da živimo skromno i čisto. Noseći ga danju i noću, on postaje znak naše trajne molitve te naročito zauzetosti oko ljubavi i služenju Djevici Mariji. (Obrednik, br. 25)

primanja škapulara/ Foto: ocds.karmel.hr

Kako primiti karmelski škapular?

Nošenje karmelskog škapulara također je poziv na dublje proučavanje karmelskog reda, svetaca, pisaca, duhovnosti, pobožnosti. Posebice zato što je nošenjem škapulara vjernik pridružen Bratovštini karmelskog škapulara te postaje dionik svih duhovnih dobara Reda Blažene Djevice Marije od Gore Karmela!

Slavitelj objavljuje pridruživanje karmelskoj obitelji na službeni način, ovim ili sličnim riječima: Vlašću koja mi je podijeljena pridružujem te dioništvu svih duhovnih dobara Karmelskog Reda. (Obrednik, br. 42)

Kako se pripremiti za primanje škapulara?

Prije primanja škapulara potrebno je:

  • shvatiti pravo značenje karmelskog škapulara
  • dobro promisliti
  • čvrsto odlučiti nosi škapular vjerno i pobožno do kraja života
  • izmoliti svakog dana neku molitvu na čast BDM
  • pripremiti se u molitvi

Prije primanja škapulara poželjno je izmoliti devetnicu ili trodnevnicu ili se pripremiti nekim odricanjem. U procesu razlučivanja može pomoći razgovor sa svećenikom ili redovnikom.

Kada mogu primiti karmelski škapular?

Škapular je moguće primiti na bilo koji marijanski blagdan ili dan, posebice na blagdan Gospe Karmelske 16. srpnja. Također, prema tradiciji svaka subota posvećena je Blaženoj Djevici Mariji.

Oblačeći škapular obnavljate svoju krsnu obvezu da se obučete u Gospodina našega Isusa Krista.

Kako se oblači škapular?

Karmelićanin ili svećenik može predslaviti Obred blagoslova i oblačenja škapulara, i to koristeći platneni škapular.

Slavitelj polaže Škapular govoreći:

Primi ovaj Škapular kojim ulaziš u dioništvo obitelji Braće Blažene Djevice Marije od Gore Karmela; nosi ga kao znak Djevičine majčinske zaštite i tvoga nastojanja da je slijediš i da joj služiš. Neka ti Majka Božja pomogne zaodjenuti se Kristom. On neka u tebi živi na slavu Trojstva i sudjelovanje u Crkvi na dobro braće. (Obrednik, br. 41)

Kasnije je karmelski škapular moguće zamijeniti škapularskom medaljicom koja je prethodno blagoslovljena.

Foto: Karmel BSI

Hoću li zato ići u raj?

Samo nošenje škapulara ne garantira svetost, ni „izravni upis“ u raj. Primanjem škapulara prihvaća se odgovornost i ujedno prima Božja milost s kojom treba surađivati tijekom života da bismo postali sveti.

Daj nam, Gospodine, zaodjenuti se u Isusa Krista!

Najvažniji dio svake duhovnosti i pobožnosti su sakramentalni život: što češće ispovijedanje i slavlje svete mise.

Kako trebam moliti?

Kod primanja škapulara čovjek obećava Bogu i Blaženoj Djevici Mariji svakodnevnu pobožnost, što može biti bilo koja marijanska molitva, a prema tradiciji najmanje tri Zdravomarije. (Nekome koga volimo sigurno ne poklonimo baš uvijek najmanju čokoladu.)

U molitvi je važno biti iskren i moliti pobožnosti u slobodi te ne misliti da s više riječi „više ljubimo“ Blaženu Djevicu Mariju.

Zdravo Marijo, milosti puna, Gospodin s tobom!

Što trebam moliti?

Članovi su dužni posvetiti obično nešto vremena susretu s Bogom u molitvi, često sudjelovati u Sv. Misi i svakodnevno moliti neki čas iz Časoslova Naroda Božjega, ili neke psalme, ili krunicu, odnosno odgovarajuće molitve. (Obrednik, br. 7)

Ako želite primiti karmelski škapular, bilo bi dobro da smislite jasan molitveni plan, taktiku koja će uspjeti uvijek! Svakoga dana, do kraja života.

Na primjer: Izmoli ću tri Zdravomarije svakog jutra, koje neću preskakati ni onda kada me boli glava.

Uz to, ovisno o mogućnostima, možete izmoliti:

  • Anđeo Gospodnji
  • deseticu krunice
  • Gospine litanije
  • krunicu
  • bilo koju marijansku pobožnost
  • otpjevati marijansku pjesmu
  • otići na svetu misu na Marijin spomendan ili blagdan
  • otići na hodočašće u marijansko svetište
  • kupiti Marijin kip ili sliku koji ćete postaviti u svome domu
  • potaknuti nekoga od bližnjih na primanje škapulara
  • posjetiti Karmel
  • proučiti spise karmelskih svetaca

Kako ostati vjeran?

Samo je jedan način: Čvrsto odlučiti i uzdati se u Božju milost.

Nošenje škapulara ne može zamijeniti svakodnevni trud, iskustva padanja i ustajanja, no u njemu je velika pomoć.

gora Karmel / Foto: Wikimedia Commons

Moram li ga baš uvijek nositi?

Osim odluke za vjernost svakodnevnoj molitvi potrebno se odlučiti na stvarno nošenje platnenog škapulara preko ramena ili medaljice oko vrata. I to – uvijek!

Članovi bratovštine uvijek i pobožno nose škapular ili medaljicu, kao vidljivi znak njihove pripadnosti Mariji u bratstvu Karmela. (Obrednik, br. 6)

Nije dovoljno držati medaljicu u novčaniku ili u džepu. Također, ne možemo obući škapular samo za nedjeljnu misu ili kada nam se „uklapa u modnu kombinaciju“ nego smo ga dužni nositi i onda kada se moramo malo više potruditi: na plaži, u svadbenom ruhu, tijekom rekreacije…

Što će se dogoditi ako skinem škapular?

Škapular treba nositi uvijek, no to ne znači da će se nešto loše dogoditi ili da smo sagriješili ako ga nakratko svučemo da bismo ga oprali, zamijenili platneni škapular medaljicom, iz razboritosti tijekom određene tjelovježbe ili iz drugih opravdanih razloga.

škapularska medaljica/ Foto: Karmel BSI

Škapular se oblači jednom zauvijek.

No opravdani razlozi nisu ugodnost, sram, dosada, lijenost i slično!

Što ako sagriješim?

Ljudska slabost, lijenost i nepostojanost su sigurno prepreke u duhovnom rastu, no samo ako se „pomirimo“ s njima.

Nošenje škapulara jedan je od odličnih načina vježbanja svakodnevne vjernosti!

  • Ako bi netko slučajno zaboravio nositi škapular ili izmoliti neku marijansku molitvu tijekom jednog dana, može se za to pokajati i sutradan nadoknaditi propust većom pobožnošću ili činom ljubavi.
  • Ako bi netko namjerno zanemario nošenje škapulara i svakodnevnu molitvu Blaženoj Djevici Mariji, time bi prekršio slobodno dano obećanje Bogu i trebao bi to ispovjediti.

Gospa i škapular/ Foto: Dario Zürchauer

Imam li vjere?

Nošenje škapulara znak je vjere, ufanja i ljubavi i ujedno služi rastu u vjeri, ufanju i ljubavi prema Bogu.

Škapular je ponajprije znak odluke.

Prije primanja škapulara možemo kratko zamisliti kako mislimo da će izgledati naš život i predstaviti si sliku Blažene Djevice Marije kako bdije nad svakim njegovim dijelom te se odlučiti biti vjeran Bogu svakoga dana.

Moram li odabrati baš karmelski škapular?

Postoje slične blagoslovine, predmeti ili medaljice u znak posvete Bogu ili BDM te različite pobožnosti kojima možemo obnavljati svoju odluku za život u Božjoj blizini.

Nošenje škapulara nije nužno za rast u svetosti ni za iskrenu pobožnost Djevici Mariji, no u tome sigurno može biti velika pomoć za onoga koji ga nosi s vjerom.

Mogu li izmoliti čudo?

Postoje brojna čudesa pripisana zagovoru Gospe Karmelske, koja je izmolila onima koji su nosili znak njezine zaštite, no čudesa su uvijek dar Božje milosti. Nije ih moguće postići ljudskom snagom, željom ni pobožnošću, ne možemo „kupovati“ Božje milosti.

Stoga onaj koji misli da će nošenjem škapulara ili bilo koje druge blagoslovljene medaljice „automatski“ postići neki svoj cilj, koliko god on plemenit bio: izmoliti određenu nakanu ili nečije ozdravljenje, neka još malo preispita svoj stav.

karmelski grb/ Foto: Karmel BSI

Trebam li obući karmelski škapular ili ne?

U razlučivanju sigurno može pomoći razgovor sa svećenikom, redovnikom, posebice karmelićanima i karmelićankama, no odgovor na ovo pitanje svatko može pronaći jedino u molitvi.

U tišini pred Bogom treba promisliti i donijeti promišljenu i odgovornu odluku, a zatim se truditi biti vjeran.

Za nošenje škapulara vezane su brojne povlastice i Božja čuda, no svakodnevno ustrajanje u životu vjere je najveća milost od svih.

Posvetna molitva Gospi Karmelskoj

Blažena Djevice, Majko i Kraljice Karmela, posvećujem se tebi iz zahvalnosti i ljubavi; obećavam Ti služiti u djetinjoj ljubavi i vjernosti. Po Tvome uzoru hoću u vjeri i ljubavi slijediti Tvoga Sina, Isusa Krista.

Želim poput Tebe molitvom, žrtvom i djelotvornom ljubavi služiti Bogu i ljudima. Poslušaj, dobra Majko, moje obećanje i primi ga milostivo. Daj mi milost da pod Tvojim okriljem ustrajem u vjernosti Kristu i njegovoj Crkvi. Amen.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja