U novom postavu Vatikanskih muzeja od sada je javnosti dostupna jedna od najvažnijih zbirki mikromozaika na svijetu s 500 izložaka.
Mikromozaik, umjetnost minijaturnog slaganja mozaika s tisućama staklenih komadića po centimetru kvadratnom, procvao je krajem 18. stoljeća u Rimu.
Ubrzo je postao tražen suvenir među bogatim europskim putnicima koji su na Grand Touru otkrivali antičke ljepote Italije.
U novootvorenoj izložbi, smještenoj u Sala Paolina u Donjim galerijama, posjetitelji mogu razgledati gotovo 500 predmeta izrađenih ovom tehnikom – od tabakijera i nakita do minijaturnih prikaza rimskih pejzaža i simbola kršćanstva.

Foto: Vatican Media
Zbirka, nekoć u vlasništvu Domenica Petochija, u Muzeje je stigla početkom 1990-ih zahvaljujući tadašnjem ravnatelju Carlu Pietrangeliju. Dio predmeta bio je prikazan javnosti u izložbi 1986. godine, a sada su svi izloženi u stalnom postavu, smješteni u restauriranim drvenim ormarima nekadašnje Vatikanske knjižnice.
„Riječ je vjerojatno o jednoj od najvažnijih zbirki mikromozaika na svijetu“, izjavila je ravnateljica Muzeja Barbara Jatta za Vatican News, ističući kako ova umjetnost odražava ukus i kolekcionarske sklonosti Europe između 18. i 19. stoljeća.
Umjetnici su oblikovali pločice manje od milimetra.
Sama tehnika razvijala se unutar Vatikanskog studija za mozaik, službeno osnovanog 1727. godine. Umjetnici su stvarali iznimno sitne staklene pločice – često manje od jednog milimetra – uz uporabu pinceta i minijaturnih alata. Tematski, radovi su uglavnom svjetovni, iako su prisutni i religijski motivi.

Foto: Vatican Media
Zbirka predstavlja putovanje između nostalgije i izuma, arheologije i poezije, domišljatosti i kreativnosti.
Naziv postava „Nostalgija i izum“ preuzet je iz djela povjesničara umjetnosti Alvara González-Palaciosa, a simbolizira povezanost prošlosti i inovacije koja ovu umjetnost i danas čini fascinantnom.
Među eksponatima posebno se ističu predmeti koje je kipar Antonio Canova 1804. odabrao kao darove pape Pija VII. za Napoleona, uključujući dragocjene kutijice i ukrase ukrašene mikromozaicima.
Zbirka je sada dostupna posjetiteljima odmah nakon obilaska Sikstinske kapele, čime Vatikanski muzeji nude jedinstveni pogled na profinjenu, gotovo zaboravljenu umjetnost koja povezuje arheologiju, poeziju i tehničku genijalnost jednog prošlog doba, piše IKA.