Budi dio naše mreže

Nemojte nikada maltretirati druge, jeste li razumjeli? – poticaj je i pitanje koje je papa Franjo uputio otprilike dvjema tisućama dječaka i djevojčica, ali i nastavnika i odgojitelja koje je primio u subotu, 4. siječnja, u Dvorani Pavla VI. Papa ih je potaknuo da to ponove šest puta kako bi u svoje misli jasno urezali 'ne' jednoj od najgore devijacije u školskoj sredini: bullyingu, odnosno vršnjačkom nasilju.

/ mk
Onomu što – kako je već u prošlosti rekao – uništava život, a što – napomenuo je u subotu – priprema za rat. Međutim, škola služi za postavljanje temelja za mir, za pravedniji i bratskiji svijet. Papa Franjo se na to osvrnuo u govoru članovima Talijanske udruge katoličkih učitelja; Talijanske katoličke unije nastavnika, ravnatelja, odgajatelja, formatora; te Udruge roditelja katoličkih škola.

Djeca izrabljivana i bez obrazovanja

Prisutne je podsjetio na poziv i poslanje škole, osobito u trenutku kao što je sadašnji koji karakteriziraju ekološki, društveni i gospodarski izazovi, te veliki izazov mira, ali i onaj koji je u videoporuci, objavljenoj prije dva dana s molitvenom nakanom za siječanj, nazvao “obrazovnom katastrofom”, odnosno milijuni maloljetnika koji nemaju pristup obrazovanju.

“Boli me kad vidim djecu koja nisu obrazovana i koja idu raditi, često iskorištavana ili koja idu tražiti hranu ili stvari za prodaju tamo gdje je otpad. Teško je to. A takve djece ima”, istaknuo je.

Nova kultura odgovornosti

Osjećajte se pozvanima razvijati i prenijeti novu kulturu – potaknuo je stoga Sveti Otac – Novu kulturu, utemeljenu na susretu generacija, na uključivanju, na razlučivanju istine, dobra i lijepoga; kulturu odgovornosti, osobne i kolektivne, kako bismo se suočili s globalnim izazovima kao što su ekološka, ​​društvena i gospodarska kriza te velikim izazovom mira.

Zamišljajući mir

U školi možete zamisliti mir – napomenuo je Papa – to jest, postaviti temelje pravednijem i bratskijem svijetu, uz prinos svih disciplina i uz kreativnost djece i mladih. Ali ako u školi ratujete među sobom – dodao je izvan unaprijed pripremljenoga teksta – ako u školi vršite nasilje nad djevojčicama i dječacima koji imaju problema, to je priprema za rat, a ne za mir.

“Molim vas, nemojte činiti bullying, jeste li razumjeli?”, upitao je Papa prisutne mlade te dodao: “Nemojte nikada maltretirati! Recimo to svi zajedno!”, rekao je potičući ih također da rade na tomu.

Pedagogija koja priznaje dostojanstvo svake osobe

Jednako je tako papa Franjo istaknuo pedagogiju koja vrjednuje bitno i stavlja u središte poniznost, velikodušnost i prihvat. Naime, pedagogija koja je udaljena i odmaknuta od ljudi nije korisna, ne pomaže. Pedagogija je – prema Papinim riječima – poticaj da se prizna dostojanstvo svake osobe, počevši od onih koji su odbačeni i koji su na marginama te da se cijeni vrijednost svakog životnog razdoblja, uključujući djetinjstvo.

Središnja uloga obitelji

U tom smislu obitelj ima središnju i nezamjenjivu ulogu. “Obitelj je središte, nemojte to zaboraviti”, istaknuo je Papa i ispričao anegdotu jedne osobe koja je jedne nedjelje u vrijeme ručka u restoranu za obližnjim stolom ugledala obitelj – oca, majku, sina i kćer – svi s mobitelima, ne komunicirajući međusobno. Kad im je taj gospodin prišao i upitao zašto ne razgovaraju među sobom, umjesto s mobitelima, obitelj ga je ignorirala i nastavila se ponašati kao prije.

“Molim vas, razgovarajte u obitelji! Obitelj je dijalog, razgovor koji nam daje da rastemo”, istaknuo je Sveti Otac.

Dobar je učitelj muškarac ili žena nade

Osvrćući se potom na Jubilej, događaj koji – kako je rekao – ima mnogo toga za reći svijetu obrazovanja, ali i svijetu škole, istaknuo je da su hodočasnici nade – kako glasi tema Svete godine – svi koji traže smisao svoga života, kao i oni koji pomažu najmanjima hoditi tim putem.

Dobar učitelj je, naime, muškarac ili žena nade, jer se s povjerenjem i strpljivošću posvećuje projektu ljudskog rasta. Nije to “naivna” nada, nego nada ukorijenjena u stvarnosti, poduprta uvjerenjem da svaki odgojni napor ima vrijednost i da svaka osoba ima dostojanstvo i poziv koji zaslužuju da ih se njeguje.

“Ne” školi koja je poput kutije

U toj perspektivi škola je stoga temeljna misija. Nije neka “kutija”, nego mjesto na kojemu svi koji tamo žive i rade – učenici, nastavnici, roditelji, ravnatelji, djelatnici – hode zajedno, donosi Vatican News.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja