„Svi sanjamo o krasnoj, savršenoj obitelji, ali savršene obitelji ne postoje“, pretpostavka je kojom papa Franjo započinje videoporuku s molitvenom nakanom za ožujak, snimljenu prije hospitalizacije u poliklinici Gemelli.
Sveti Otac ističe da u svakoj obitelji ima problema i radosti, te da rane mogu zacijeliti, i to oprostom.
U oprostu pronaći iscjeljenje rana
Papa nas poziva na molitvu „da bi podijeljene obitelji mogle u oprostu pronaći iscjeljenje svojih rana, ponovno otkrivajući međusobno bogatstvo čak i u svojim različitostima“.
U obitelji svaka osoba ima vrijednost jer je drugačija od drugih, svaka je osoba jedinstvena. Ali razlike također mogu uzrokovati sukobe i bolne rane. A najbolji lijek za izlječenje boli ranjene obitelji je oprost.
Oprost oslobađa od tuge i ogorčenosti
„Oprostiti“, objašnjava Papa, „znači dati još jednu priliku“. Sveti Otac podsjeća da Bog to neprestano čini s nama.
Božja je strpljivost beskrajna: On nam oprašta, podiže nas, dopušta nam da počnemo iznova. Oprost uvijek obnavlja obitelj, omogućava nam da s nadom gledamo naprijed. Čak i kad „sretan završetak“ kakav bismo željeli nije moguć, Božja nam milost daje snagu za opraštanje i donosi mir, jer nas oslobađa od tuge, te prije svega od ogorčenosti.
O. Fones: Otvoriti se praćenju
Isusovac Cristóbal Fones, međunarodni ravnatelj Papine svjetske molitvene mreže koja brine o Papinim videoporukama s mjesečnim tematskim nakanama, komentira njegove riječi inzistirajući na važnosti da obitelji prihvate različitosti u svojoj jezgri, da ih cijene, da se otvore međusobnom opraštanju i praćenju u slučaju krize, prenosi Vatican News.
Podsjeća se i na apostolsku pobudnicu Amoris Laetitia, koja ističe da se bračne krize prevladavaju „na zadovoljavajući način“ znajući kako pribjeći milosti pomirenja: „Znati oprostiti i znati da nam je oprošteno temeljno je iskustvo u obiteljskom životu.“ Prevladavanjem krize učimo „biti sretni na nov način, krećući od mogućnosti koje otvara jedno novo razdoblje“.